Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Hashrate Bitcoinu sa od dna šplhá nahor. Kým dosiahne nové maximá, bude to trvať

Článok

Ťažba Bitcoinu
Pixabay.com

Hashrate, čiže celková výpočtová sila vynaložená na ťažbu Bitcoinu, sa zrejme definitívne odrazila od dna a pokračuje vo svojom výraznom zotavovaní. Návrat na úrovne, ktoré predchádzali zákazu ťažby BTC v Číne, však ešte nejaký čas potrvá.

Hashrate Bitcoinu je podľa čerstvých dát onchain analytickej platformy Glassnode na úrovni okolo 108 EH/s, pričom 27. júna bol na hodnote 115,71 EH/s. Je to výrazne viac než 58,46 EH/s spred mesiaca, kedy sa hashrate prudko prepadol po potvrdení informácii o zákaze ťažby BTC v Číne.

Hashrate zabezpečuje celú bitcoinovú sieť pred potenciálnym 51% útokom a zároveň je dobrým indikátorom sentimentu ťažiarov voči samotnému Bitcoinu. Ak totiž hashrate rastie, dá sa to jednoducho preložiť aj tak, že rastie aj ich dopyt po samotnom BTC (pre ťažiarov je výhodné investovať do ťažby viac a viac).

Naopak ak hashrate klesá, je to vo všeobecnosti zlý signál naznačujúci, že klesá aj dôvera ťažiarov v Bitcoin, keďže nie sú ochotní pri danej cene a danom sentimente investovať ďalšie peniaze do rozširovania infraštruktúry a do spotreby energie, ktoré ťažbou míňajú. Predošlé obdobie napriek prepadu hashrate o z historických maxím okolo 198 EH/s až na spomínanú úroveň okolo 58 EH/s bolo však veľmi špecifické v tom, že ťažiari neukončili svoj ťažbu dobrovoľne – tí v Číne, kde ich pôsobilo jednoznačne najviac, k tomu boli prinútení.

Zároveň popri tom záujem ťažiarov v iných krajinách sveta o ťažbu BTC výrazne rastie. Včera sme vás informovali, že viacerí z nich investujú do svojej infraštruktúry ďalšie stovky miliónov dolárov s cieľom viacnásobne zvýšiť svoj podiel na ťažbe najznámejšej kryptomeny.

Podľa dát z BTC.com trend zvyšovania hashrate v posledných dňoch povedie k tomu, že prvýkrát po štyroch úpravách mining difficulty (obťažnosti ťažby) na nižšie hodnoty sa obťažnosť ťažby zvýši. Súčasný odhad na základe aktuálnych dát počíta so zvýšením obťažnosti o zhruba 4%.  Mining difficulty sa upravuje podľa hashrate – ak hashrate klesá, tak klesá aj obťažnosť ťažby a naopak. Podobne ako hashrate teda obťažnosť ťažby v predošlých týždňoch prudko klesla – od svojho vrcholu je v súčasnosti ťažba Bitcoinu „jednoduchšia“ až o o 54%.

,,Z krátkodobého pohľadu očakávame, že obťažnosť ťažby sa bude vo zvyšku tohto roka pomaly a postupne zvyšovať na základe rastúceho hashrate,” myslí si Edward Evenson zo spoločnosti Braiins, ktorá prevádzkuje Slush Pool.

Evenson však zároveň nepredpokladá, že čínski ťažiari zvládnu obnoviť svoju ťažbu v iných regiónoch mimo pevninskú Čínu už v horizonte najbližších týždňov. Očakáva skôr, že pôjde o zdĺhavejší proces trvajúci niekoľko mesiacov. ,,Bude nejaký čas trvať, kým sa tieto stroje zapnú a my sa vrátime na historické maximum, pokiaľ ide o globálny hashrate,” uviedol a dodal, že stať by sa tak mohlo podľa neho niekedy v prvom alebo druhom kvartáli 2022.

Trend rastúceho hashrate je pozitívnym signálom, nakoľko podčiarkuje, že ťažiari BTC veria v dlhodobý rast hodnoty Bitcoinu. V opačnom prípade by sa totiž ťažiari z Číny nesnažili čím skôr obnoviť svoje podnikanie v iných regiónoch a ťažobní giganti z iných končín sveta by neakumulovali kapitál pre ďalší rozvoj svojej kľúčovej infraštruktúry.

Z dlhodobého hľadiska môžu byť udalosti spred niekoľkých týždňov pre Bitcoin pozitívne. Síce dočasne klesol hashrate, no Čína stratila svoje dominantné postavenie v oblasti jeho ťažby, čím sa stal aj v tomto smere decentralizovanejším.

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.