Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Cena Bitcoinu sa prepadla pod 50 000 amerických dolárov

Článok

pád
Pixabay.com

Všetko nasvedčuje tomu, že séria mesiacov, v ktorých Bitcoin (BTC) skončí po sebe v pluse, sa chýli ku koncu. Bitcoin totiž po vytvorení nových maxím vyše 64 000 USD výrazne oslabuje a zo štvrtka na piatok sa prepadol dokonca pod úroveň 50 000 dolárov. Šanca, že skončí nad cenou 59 000 USD a uzavrie tak siedmu mesačnú sviečku v rade „v zelených číslach” sa zmenšuje. 

Podľa dát burzy Bitstamp našiel Bitcoin dno najnovšej korekcie až na úrovni 48 300 dolárov, no v čase tohto článku sa opäť nachádza tesne pod úrovňou 50 000 USD.

Prečítajte si tiež: Pád ceny Bitcoinu môže súvisieť aj fámami o vyšších daniach v USA

 Analytik Peter Brandt s vyše 40-ročnými skúsenosťami z trhov už pred niekoľkými dňami upozorňoval, že výrazne cenové korekcie sú v prípade Bitcoinu absolútne bežné aj počas býčích trhov. Počas rastového cyklu medzi rokmi 2015 až 2017 došlo až k 8 korekciám o vyše 30%, v dvoch prípadoch dokonca vyše 40%. Tá posledná sa udiala len mesiac predtým, ako Bitcoin dosiahol v decembri 2017 all-time-high na úrovni 20 000 USD.

Na potenciálnu korekciu upozorňoval aj Ki Young Ju, šéf on-chain analytickej platformy CryptoQuant, ktorý 20. apríla na Twitteri uviedol, že z krátkodobého hľadiska je skôr bearish (negatívne naladený), ale z dlhodobého bullish (pozitívne naladený). Očakávanie prepadu ceny odôvodňoval tým, že aktuálne je cena poháňaná do značnej miery prchkým retailom, ktorý je až v príliš optimistickej nálade. Čo-to zároveň naznačovalo prehriatie na trhoch s derivátmi či extrémne vysoká kimichi prémia na kórejských trhoch.

,,Onchain dáta naznačujú, že sme stále v dlhodobom bullrune. Z krátkodobého hľadiska ale môžeme vidieť korekcie a pohyb ceny do strany, kým sa trh nezbaví príliš horlivej nálady, ktorú majú retailoví investori,” uviedol Ki Young Ju pre portál CoinDesk.

Dominancia bitcoinu na niekoľkoročných minimách

Ešte pred prepadom ceny Bitcoinu pod 50 000 USD sa jeho dominancia na trhu s kryptomenami prvýkrát od leta 2018 dostala pod 50%. Prispel k tomu rast cien mnohých altcoinov na čele s Ethereum (ETH), ktoré pred korekciou prvýkrát prekonalo cenu 2600 dolárov. Po prepade BTC však utrpela rovnako aj dvojka na trhu.

Pokiaľ ide o dominanciu Bitcoinu, treba upozorniť, že môže ísť o skresľujúci údaj. Je odvodený od celkovej kapitalizácie každej kryptomeny v trhu, pričom v prípade nízko kapitalizovaných altcoinov (ale napríklad aj Dogecoinu) je zrejmé, že zďaleka nevyjadruje reálnu hodnotu, ktorá bola za dané mince v obehu zaplatená, ale len prepočet na základe súčasnej obchodovanej ceny, ktorá je v prípade mnohých kryptomien výrazne nafúknutá. Okrem toho výrazne narástla kapitalizácia stablecoinov ako sú USDT a USDC a ich podiel na trhu, čo zohráva dôležitú úlohu.

Tak či onak, pokles pod 50% naznačuje určitý presun kapitálu do altcoinov. Najnižšie bola dominancia BTC v januári 2018, kedy klesla na určitý okamih až k 32%. Išlo o obdobie, kedy vytvárali altcoiny svoje historické cenové maximá. Následne odštartoval krvavý medvedí trh, počas ktorého mnohé z nich utrpeli viac než 95% straty.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne