Kryptomena Cardano (ADA) má z pohľadu rasu hodnoty za sebou jedno z najvydarenejších období svojej existencie, no na to “pravé orechové” sa v súvislosti s ňou stále čaká. Má ísť o definitívne dokončenie éry Goguen, ktorá so sebou prinesie dlhoočakávané smart kontrakty. Až vďaka nim sa môže stať plnohodnotnou konkurenciou pre Ethereum (ETH).
Goguen je fáza, ktorá je nevyhnutná pre budúcnosť aj prosperitu tejto kryptomeny. Bez smart kontraktov je totiž Cardano ako aké prakticky nepoužiteľné. S érou Goguen je zároveň z tohto dôvodu spájaná aj najväčšia miera kritiky. Mnohí sa totiž domnievajú, že táto éra mala byť dodaná už dávno.
K tejto téme sa vyjadril na Twitteri aj samotný zakladateľ Cardano a súčasný riaditeľ spoločnosti IOHK, ktorá pracuje na jej vývoji, Charles Hoskinson. Urobil tak v reakcii na príspevok od YouTubera “The Cryptoviser”, ktorý v tweete upozornil:
,,Aby som to dal do kontextu. Boli sme uistení, že Goguen sa spustí v roku 2020, no nespustil sa. Potom povedali, že to bude v prvom kvartáli 2021, takže som pridal pár týždňov. Mnoho ľudí sa teraz tvári, akoby sa vždy tvrdilo, že to bude v druhom kvartáli 2021. Ale nebolo. Toto je dôvod, prečo ľudia nazývajú tento projekt Car-Delay-no (delay=meškanie). Len píšem to, čo si všetci myslia.”
Hoskinson na jeho tweet reagoval takto:
,,Toto je príklad úmyselných dezinformácii a šírenia FUDU (poplašných správ). Opakovane sme hovorili, že budú tri HFC (hardforky) pre fázu Goguen. Vydali sme dve z troch. Jednu v decembri. Druhú v marci. Ideme podľa plánu. Prestaň klamať Cryptoviser.”
Hoskinson je z uvedeného presvedčený, že s dátumom spustenia éry Goguen nezavádzali. V komentároch pod jeho tweetom mu však mnohí nedali úplne za pravdu a uznali stranu aj Cryptoviserovi.
Pointou kritiky užívateľov, medzi ktorými boli aj mnohí dlhodobí hodleri, je najmä to, že Cardano, respektíve Hoskinson, hovorili minulý rok viackrát o Goguen v zmysle, že príde už koncom roka 2020, pričom patrične nezdôraznili, že ide len o úvodnú fázu Goguen (prvý z troch hardforkov) a nie o spustenie smart kontraktov.
Cryptoviser teda minimálne naznačil, že informácie by sa mali sprostredkovávať komunite zrozumiteľnejšie. Ak by totiž komunita bola dostatočne informovaná v roku 2020 o tom, že smart kontrakty budú až súčasťou tretieho hardofku s názvom Alonso, možno by Cardano aktuálne nemalo toľko adresovanej kritiky.
Meškajú aj správy z Afriky
V týchto dňoch sa zároveň očakávalo, že Cardano potvrdí dlho očakávané novinky ohľadom Afriky. Podrobnosti o veľkej spolupráci, ktorá by sa mala dotknúť v horizonte ďalších dvoch rokov potenciálne 100 miliónov ľudí, mali byť zverejnené už koncom februára. Dodnes však žiaden oficiálne informácie prezentované neboli. Charles Hoskinson vo svojich pravidelných AMA priznal, že mali písomné uistenia v Etiopii, že k oznámeniu dôjde vo februári, no nestalo sa tak. Komunita si teda jednoducho musí na novinky ešte počkať a keď sa tak stane, pravdepodobne na to použijú agentúru Reuters.
Bloomberg pridal Cardano na svoj terminál
Portál BeinCrypto medzitým informoval, že kryptomena Cardano sa stala súčasťou takzvaného “Bloomberg terminálu”, ktorý sleduje ceny najznámejších kryptomien. Túto informáciu možno vnímať hlavne ako vec prestíže a formu reklamy pre tento projekt.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
#Cardano was just added to Bloomberg Terminal 🙂 pic.twitter.com/vcpVGpwTEA
— Jérôme 🇫🇷 (@CryptoJeromeFR) March 14, 2021
Minulý týždeň sme vás informovali, že Cardano sa v prieskume brokera Voyager stalo prekvapujúco jednotkou medzi americkými investormi pokiaľ ide o otázku, ktorá kryptomena má najväčší potenciál ďalšieho výrazného rastu hodnoty.
Prekvapujúci úspech Cardano v prieskume, no aj kritika k vývoju