Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Bitcoin padol pod $18 000, Ethereum pod $900 – v čom je tento medvedí trh iný?

Článok

Bitcoin medveď
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Obrovský výplach na trhu s kryptomenami pokračuje aj cez víkend, počas ktorého Bitcoin (BTC) klesol na krátky čas pod cenu 18 000 USD a Ethereum pod 900 USD.

Aktuálne sa BTC obchoduje za 18 300 dolárov, čo je o 6% menej než včera a o 36% menej než pred 7 dňami. Ethereum v rovnakom časovom úseku kleslo za posledných 24 hodín o 6,2% a za týždeň o 37,5%.

Dominancia BTC klesá

Zaujímavé je, že pri súčasných výplachoch klesá dominancia BitcoinuEthereum na celom trhu s kryptomenami – v prípade BTC je dominancia aktuálne na 41% a  Ethereum na 13,4%. Ešte pred týždňom bola pritom dominancia BTC okolo 46% a Ethereum takmer 16%. V skratke to znamená, že ostatné altcoiny aktuálne strácajú voči doláru o čosi menej než dve najväčšie kryptomeny – napríklad Binance Coin za týždeň klesol o 28%, Cardano o 20%, XRP o 16%, Solana o 13,5% či Polkadot tiež o 13,5%.

V čom je bearmarket odlišný?

Súčasný bearmarket je vo viacerých ohľadoch odlišný oproti roku 2018:

  • Prvýkrát sa stalo, že cena BTC klesla pod ATH predošlého cyklu v podobe 20 000 USD, ktoré bolo dosiahnuté 17. decembra 2017
  • Počet BTC na burzách výrazne klesá (platí to aj o posledných dňoch), čo je presný opak bearmarketu v roku 2018
  • Hashrate BTC je stále blízko historických maxím, hoci ťažba BTC sa stáva pri súčasnej cene BTC výrazne menej výhodnou
  • Bearmarket 2018 bol dôsledkom klasického spľasnutia bubliny, ktorý však nemal hlbšie prepojenie s globálnou náladou na trhoch – v súčasnosti však trh s kryptomenami ovplyvňuje všeobecná panika – vysoká inflácia vo svete, chaos na akciových trhoch (S&P500 a Nasdaq sú už hlboko v medveďom tru), vážne a oprávnené obavy z globálnej recesie, problémy s dodávateľskými reťazcami, pandémia Covid-19, vojna na Ukrajine a eskalácia napätia medzi Čínou a Taiwanom

Vzhľadom na vyššie uvedené je veľmi náročne spoliehať sa na predošlé bitcoinové cykly a na to, že sa budú opakovať. Samotný vývoj ceny BTC v rokoch 2020 a 2021 nenapodobňoval typický parabolický rast z predošlých bullrunov rovnako ako súčasný medvedí trh nenapodobňuje predošlé bearmarkety.

Bitcoin ešte môže ukázať svoj potenciál

Satoshi Nakamoto v roku 2008 vymyslel nástroj, ktorý má ochrániť ľudí práve pred negatívnymi dopadmi chýb tradičného finančného systému. Pri pohľade na cenu sa mu to v týchto týždňoch zatiaľ nedarí, no skutočné dôsledky tohto chaosu ešte len vytvoria pre Bitcoin skutočnú výzvu – je dosť možné, že v nasledujúcich mesiacoch resp. najbližších pár rokoch sa napokon rozhodne, či sa Bitcoin chopí úlohy, na ktorú mal byť stvorený.

Kritik Bitcoinu Peter Schiff tomu neverí a myslí si, že ak je nejaký nástroj, ktorý to zvládne, bude to zlato. ,,Ak Bitcoin dokáže padnúť o 70 percent z 69 000 USD pod 21 000 USD, môže  pokojne padnúť o ďalších 70 percent na 6000 USD. Vzhľadom na nadmerné pákovanie v kryptomenách s predstavte tie vynútené predaje, ku ktorým by došlo behom výpredajov v tomto rozsahu. 3000 dolárov je pravdepodobný cenový cieľ.“

Dan Held z burzy Kraken sa snaží situáciu upokojovať, pričom pripomenul, že Bitcoin zažil už aj horšie prepady. Príkladom bol prudký pokles ceny BTC z úrovní nad 310 dolárov pod 220 USD. ,,Sme na ceste k maximálnej bolesti. Tí, ktorí prežijú, si zaslúžia titul HODLera,“ skonštatoval.

Prudké prepady ceny BTC sú tradične sprevádzané apokalyptickými článkami o tom, ako bitcoin umiera. Portál 99Bitcoins ich eviduje za jeho históriu už 452, no vo všetkých  predošlých prípadoch sa ukázalo, že boli mylné.

Dopĺňame, že situáciu na trhu s kryptomenami okrem vyššie zmieňovaných faktorov komplikuje aj hroziaci kolaps dvoch významných hráčov – lending platformy Celsiusinvestičného fondu Three Arrows Capital – obe spoločnosti zjavne precenili svoje schopnosti a ich potenciálny kolaps môže  spôsobiť na trhu ďalšiu paniku.

Zdroj: Twitter, cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.