Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Bitcoin je komodita, tvrdí šéf SEC Gary Gensler. Môže to ovplyvniť schválenie Bitcoin ETF?

Článok

bitcoin
Zdroj: Unsplash.com

Predseda Americkej komisie pre cenné papiere a burzu (SEC) Gary Gensler krátko pred 6. júlom, dokedy musí SEC rozhodnúť o žiadosti o Bitcoin ETF od firmy Grayscale Investments, poznamenal, že z jeho pohľadu je jedinou kryptomenou, ktorá spĺňa atribúty komodity Bitcoin.

Šéf SEC Gary Gensler sa takýmto spôsobom vyjadril počas rozhovoru v relácii Squawk Box na CNBC, kde poznamenal, že väčšina ostatných kryptomien má vlastnosti pripisované cenným papierom.

,,Niektorí, ako Bitcoin – a to je jediný, o ktorom to budem hovoriť, pretože sa nechystám zmieniť žiadny iný token, avšak moji predchodcovia to spravili, je ten, o ktorom je možné hovoriť, že je komodita,“ vyhlásil.

James Seyffart, trhový analytik špecializujúci sa na ETF fondy v Bloombergu, v reakcii na Genslerove slová poznamenal, že hoci sa javí jeho vyhlásenie o Bitcoine pozitívne, nemusí to stačiť na to, aby SEC budúci týždeň prvýkrát schválila Bitcoin ETF.

Erich Balchunas, ktorý je v Bloombergu jeho kolegom, doplnil, že podobné komentáre od Genslera sa objavili aj v minulosti a skonštatoval, že napriek nim sú šance na schválenie žiadosti o Bitcoin ETF od Grayscale minimálne – vyčíslil ich na 0,5%, čo je podľa neho približne rovnaká pravdepodobnosť, ako že NY Jets vyhrajú Super Bowl.

Na vyhlásení Genslera je zaujímavé aj to, že sa odmieta vyjadrovať smerom ku kryptomene Ethereum (ETH), čo vynára pochybnosti ohľadom jej budúcnosti z pohľadu klasifikácie – je totiž možné, že SEC zvažuje, či ju podobne ako ostatné kryptomeny nemožno vnímať skôr ako cenný papier, čo by mohol byť pre Ethereum teoreticky regulačný problém. Pritom aj v nedávno prezentovanom návrhu zákona od Cynthie Lummisovej je Ethereum zmieňované ako komodita.

Bitcoin a Ethereum sú komodity, no ostatné kryptomeny sú cenné papiere?

Medzitým Eric Weiss, ktorý je zakladateľom Blockchain Ivmestment Group, poznamenal, že Gensler je už druhým šéfom SEC, ktorý verejne hovorí o Bitcoine ako o komodite a preto je extrémne nepravdepodobné, že by sa táto klasifikácia v prípade BTC ešte niekedy zmenila.

Silný lobing v prospech schválenia ETF

Pokiaľ ide o tému Bitcoin ETF a žiadosti od Grayscale, dopĺňame zaujímavú informáciu priamo od žiadateľa, teda firmy Grayscale Investments. Tá na Twitteri informovala, že na SEC prišlo medzičasom 11 400 dopisov týkajúcich sa jej žiadosti, pričom 99,96% z nich bolo v jej prospech – inak povedané lobovali v schválenie prvého spotového ETF na Bitcoin v USA.

SEC musí svoje definitívne stanovisko oznámiť do budúcej stredy, tj. 6. júla 2022, no môže tak urobiť aj skôr. Analytici sú naďalej skeptickí, no Grayscale verí, že ich žiadosť má veľkú šancu na úspech. Ak sa tak však nestane, špekuluje sa, že by mohla SEC žalovať nakoľko opakovane tvrdí, že nepozná právny dôvod, prečo by SEC nemala povoliť jej spotové ETF, keď medzičasom už povolila viacero Bitcoin Futures ETF podľa zákonov z roku 1933 aj 1940.

Grayscale tlačí na SEC kvôli schváleniu Bitcoin ETF. Získala do tímu veľkú posilu

Zdroj:  cointelegraph.com, cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.