Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Grayscale tlačí na SEC kvôli schváleniu Bitcoin ETF. Získala do tímu veľkú posilu

Článok

Bitcoin
Zdroj: Pexels.com

Spoločnosť Grayscale Investments podnikla ďalší zaujímavý krok prostredníctvom ktorého sa snaží vytvoriť tlak na Americkú komisiu pre cenné papiere a burzu (SEC) s cieľom, aby schválila jej žiadosť o spotové Bitcoin ETF.

Americká SEC doposiaľ nepovolila ani jedno spotové Bitcoin ETF, no Grayscale Investments verí, že jej žiadosť napokon u komisie, ktorú vedie Gary Gensler, tento rok uspeje.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Grayscale sa snaží na Bitcoin ETF konverzovať svoj veľký uzavretý investičný fond Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) v hodnote takmer 20 miliárd dolárov. Ak by dala SEC tejto žiadosti povolenie, zmenil by sa na otvorený fond s nižšími poplatkami, bez časovej fixácie a zároveň by dorovnal súčasnú zľavu voči NAV – teda spotovej cene BTC, ktorá je na úrovni takmer 30%, čo by bolo pre držiteľov GBTC veľmi výhodné.

Verdikt SEC padne do 6. júla

Grayscale podala žiadosť o Bitcoin ETF na SEC 19. októbra 2021, pričom definitívny verdikt spozná najneskôr 6. júla. Medzičasom však podniká viaceré kroky, skrz ktoré sa snaží tlačiť na SEC, aby udelila jej žiadosti povolenie, hoci SEC všetky predošlé žiadosti o spotové ETF na Bitcoin zamietla.

Okrem tisícov listov od podporovateľov Grayscale či rôznych mediálnych kampaní je jej najnovším a zrejme najvážnejším krokom angažovanie Dona Virrilliho, bývalého generálneho prokurátora USA do funkcie „vyššieho právneho stratéga Grayscale“, ktorý do procesu zaradí aj svoj tím v Davis Polk & Wardwell LLP a ich interného zástupcu.

Verrilli má množstvo skúsenosti, pre SEC môže byť hrozbou

Jake Chervinsky, známy právnik špecializujúci sa na kryptomeny zastávajúci funkciu v lobistickej Blockchain Association k tejto novinke skonštatoval, že ide o významný krok, pričom naznačil, že ak SEC zamietne žiadosť Grayscale o Bitcoin ETF a Grayscale sa následne rozhodne SEC z toho dôvodu žalovať (už viackrát to bolo neznačné), pre SEC môže byť veľkou výzvou „prežiť tuto právnu výzvu“ vzhľadom na právnické skúsenosti Verrilliho.

,,Deadline pre SEC na schválenie alebo zamietnutie žiadost o konverziu GBTC na Bitcoin ETF je 6. júla. Bezpochýb by malo byť schválené. Neviem si predstaviť ako SEC prežije súdný spor ak nie, obzvlášť ak bude vedený Donom Verillim,“ napísal Chervinsky na Twitteri. Keď sa ho následne jeden z užívateľov vo vlákne pod jeho príspevkom na Twitteri spýtal, či je Grayscale ochotná v prípade zamietnutia žiadosti hnať celý spor až na Najvyšší súd, naznačil, že áno.

Donal B. Verrilli Jr. bol bývalým generálnym prokurátorom USA za vlády Baracka Obamu (2011-2016) a bol zapojený do viac než 50 prípadov pred Najvyšším súdom USA vrátane niekoľkých, ktoré sa priamo zaoberali porušením zákona o správnom konaní. Grayscale ho vykreslila ako jedného z najskúsenejších právnikov v krajine, ktorý „hlboko rozumie právnej teórii, administratívnemu postupu a praktickým záležitostiam práce so súdnictvom.“ ,,Sme nadšení, že sa pripojil k nášmu tímu, pretože pracujeme na pozitívnom riešení pre investorov a širokú verejnosť,“ doplnila firma, ktorá vlastní vyše 650 000 BTC, ktoré používa na krytie GBTC.

V zahraničí sa spotové ETF už obchoduje

Kým americká SEC zatiaľ neschválila žiadne spotové Bitcoin ETF, v Austrálii, Brazílii či v Kanade sa ich obchoduje už niekoľko. SEC zatiaľ povolila len „hybridné“ Bitcoin Futures ETF podľa zákonov o cenných papieroch z rokov 1933 aj 1940, pričom Grayscale argumentuje, že keď sú povolené tieto futures ETF, neexistuje podľa jej názoru právny dôvod, prečo by nemalo byť v USA schválené aj tradičné spotové ETF, ktoré je medzi investormi omnoho žiadanejšie.

Dopĺňame, že Bitcoin ETF je regulovaný investičný produkt, ktorý umožňuje investorovi špekulovať na cenu BTC bez toho, aby musel bitcoiny priamo držať na privátnej peňaženke, čiže vo vlastnej úschove. Takéto ETF preto môže byť zaujímavé najmä pre inštitucionálnych investorov, pretože je zároveň poistené a uľahčuje účtovanie takejto akvizície.

Zrdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.