Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Bitcoin a Ethereum sú komodity, no ostatné kryptomeny sú cenné papiere?

Článok

bitcoin ethereum
Zdroj: Unsplash.com

Senátorky Cynthia Lummisová a Kristen Gillbrandová ozrejmili počas podujatia, ktoré organizoval Washington Post, ich vnímanie kryptomien po prvotných rekciách na ich spoločný návrh „Zákona o zodpovednej finančnej inovácii“. Dokument, ktorý v utorok predstavili v Senáte, do veľkej miery špecifikuje, akým spôsobom by mali kryptomeny v USA regulované.  

Jednou z najdôležitejších tém v súvislosti s ich návrhom zákona bola téma, ako by mali byť kryptomeny vnímané z pohľadu regulátorov – ide predovšetkým o to, ktoré coiny by mali spadať pod dohľad SEC – čiže Americkej komisie pre cenné papiere a burzu a ktoré by mala kontrolovať CFTC – čiže Americká komisia pre komoditné futures.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

BTC a Ethereum sú jasné, ostatné kryptomeny otázne

Z pôvodného výkladu zákona totiž vyplývalo, že hlavnú kontrolu nad kryptomenami by mala prezvať CFTC, čo by znamenalo, že kryptomeny sú prevažne vnímané ako komodity. Lummisová (republikánka) a Gillbrandová (demokratka) však v stredu ozrejmili, že tomu tak úplne nie je, pričom uviedli, že podľa Howeyho testu pravdepodobne väčšina kryptomien bude vnímaná skôr ako cenné papiere.

,,Väčšina kryptomien pôjde smerom k SEC. Bitcoin a Ethereum by boli určite komodity, to je dohodnuté. Je to dohodnuté s predsedom SEC Garym Genslerom a tiež predsedom CFTC,“ vyhlásila Gillbrandová, ktorá následne doplnila: ,,Nemyslím si, že CFTC je primárnym regulátorom. Mala by však mať povinnosť regulovať bitcoiny a Ethery, majoritnú skupinu dnešných kryptomien (z pohľadu kapitalizácie pozn.red.).“

Šéf CFTC má odlišný názor

Rostin Behnam, ktorý je predsedom CFTC, a bol tiež prítomný na diskusii, však poznamenal, že s názorom Lummisovej a Gillbrandovej úplne nesúhlasí. Poznamenal totiž, že podľa jeho názoru existujú pravdepodobne stovky ďalších kryptomien, ktoré môžu byť podobne ako Bitcoin a Ethereum tiež vnímané ako komodity a teda tiež by mali byť pod dohľadom CFTC a nie SEC.

Tony Tuths, ktorý je vedúcim tímu pre sledovanie digitálnych aktív v spoločnosti KPMG US na margo tejto debaty skonštatoval, že USA majú pred sebou ešte kus cesty, kým rozlúštia túto tajničku – teda to, ktoré kryptomeny sa majú definovať ako cenné papiere a ktoré ako komodity. Aj z diskusie organizovanej Washington Post  totiž v tejto veci zjavne nie je zhoda.

,,Ak ide o reguláciu, legislatíva (návrh zákona Lummsiovej a Gillbrandovej pozn.red.) vyžaduje, aby CFTC bola primárnym regulátorom, ale potom vyčlení širokú škálu tokenov, ktoré majú atribúty podobné cenným papierom, ktoré má regulovať SEC. Bude to boj rozlúštiť, čo je presne v kýbliku, ktorý patrí SEC,“ skonštatoval.

Bude stačiť Howeyho test?

Predpokladá sa, že túto tajničku sa pokúsi vyriešiť zmieňovaný Howeyho test, ktorý by mal byť v zákone jasne definovaný a mal by slúžiť ako určovacia línia, podľa ktorej sa každá kryptomena posúdi a rozhodne sa o tom, či je cenný papier alebo komodita.

Howeyho test je rámec stanovený Najvyšším súdom USA, ktorý slúži na určenie toho, čo je považované ako investičná zmluva, teda cenný papier a čo nie. Je taktiež ústredným bodom prebiehajúceho súdu medzi SEC a firmou Ripple, ktorá podľa SEC vydávala neregistrované cenné papiere v podobe kryptomeny XRP. RIpple s tým však nesúhlasí a preto sa so SEC od roku 2020 súdi.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.