Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Bitcoin: Biely dom by mal zvážiť zákaz konsenzu Proof of Work!

Článok

bitcoin biely dom
Zdroj: Unsplash.com

Exekutívny príkaz prezidenta USA Joea Bidena z marca 2022 viedol americké regulačné orgány a iné štátne organizácie k podrobnejšiemu študovaniu kryptomien. Popri tom skúmali ich možné pozitívne a negatívne vplyvy na ekonomiku Spojených štátov a tiež všeobecné klimatické ciele tejto krajiny. 

Správu pre Biely dom v reakcii na Bidenov exekutívny príkaz najnovšie odhalil Úrad pre vedu a technológiu a jej obsahom bola aj pasáž týkajúca sa ťažby energeticky náročných kryptomien, teda predovšetkým Bitcoinu.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Z textu zarezonovala najmä pasáž, v ktorej sa píše, že ťažba takýchto kryptomien (tj. Bitcoinu) negatívne ovplyvňuje životné prostredie a že možným finálnym riešením tohto problému je zváženie zákazu proof-of-work konsenzu. ,,Spotreba elektriny z digitálnych aktív prispieva k emisiám skleníkových plynov, ďalšiemu znečisteniu, hluku a iným miestnym vplyvom v závislosti od trhov, politík a miestnych zdrojov elektriny.”

Správa najprv  navrhuje, aby sa ťažiari kryptomien snažili o z znižovanie svojich emisii v spolupráci s Agentúrou na ochranu životného prostredia (EPA), ministerstvom energetiky či s inými federálnymi agentúrami a zároveň vyzýva k zhromaždeniu ďalších potrebných údajov, aby sa zlepšila norma energetickej účinnosti a podporilo sa “používanie kryptomien, ktoré sú voči životnému prostrediu zodpovedné.

Ak by tieto kroky nepomohli, pričom USA by sa medzitým nedarilo naplniť stanovené klimatické ciele, finálnym riešením by mal byť práve zákaz Proof of Work (PoW), teda obzvlášť ťažby BTC, nakoľko Bitcoin bude po prechode Ethereum na Proof of Stake jednoznačne najväčšou PoW kryptomenou.

,,Ak sa tieto opatrenia ukážu ako neúčinne pri znižovaní negatívnych dopadov, administratíva by mala preskúmať výkonné opatrenia a Kongres USA by mohol zvážiť legislatívu, ktorá by obmedzila alebo eliminovala používanie mechanizmov konsenzus vysokej energetickej náročnosti ťažby kryptoaktív,” píše sa v dokumente.

Ďalší problém, ktorý vraj predstavuje ťažba PoW kryptomien pre USA, je jej negatívny vplyv na priemerne náklady na elektrinu pre obyvateľov niektorých regiónov, nakoľko vytvárajú dodatočný tlak na elektrickú sieť, čo vraj vedie aj k rizikám výpadkov prúdu, nebezpečenstvu požiaru či poškodeniu zariadení.

Optimistická pasáž na záver

Mierne optimisticky pre ťažbu BTC pôsobí aspoň záverečná časť dokumentu, ktorá priznáva, že ťažba Bitcoinu môže byť v niektorých prípadoch pozitívna. ,,Ťažba Proof of Work, ktorá inštaluje zariadenia na použitie odvetrávaného metánu na výrobu elektriny s väčšou pravdepodobnosťou skôr pomáha a nie bráni cieľom USA v oblasti klímy.

Táto pasáž teda aspoň čiastočne zmieňuje argumenty v prospech ťažby Bitcoinu, ktoré súvisia s tým, že ťažiari tejto kryptomeny pomáhajú znižovať veľké emisie ropných spoločností. Tejto problematike sme sa podrobnejšie venovali v článkoch „Bitcoin môže prispieť k vyriešeniu energetickej krízy a „Bitcoin sa môže stať sieťou s nulovými emisiami”.

Bitcoin sa môže stať sieťou s nulovými emisiami, tvrdí Daniel Batten

USA dominujú hashrate BTC

Spojené štáty americké sú podľa pravidelne aktualizovanej štúdie Cambridge University najväčším ťažiarom bitcoinu s podielom na vyše 37,4% (správa pre Biely dom uvádza 38%) celkového hashrate, čiže celkovej výpočtovej sile vynaloženej na ťažbu BTC. USA v tomto rebríčku predbehli Čínu po jej oficiálnom zákaze ťažby PoW kryptomien. Ako sa však ukázalo ani táto legislatíva úplne neobmedzila čínsku ťažbu, keďže podľa dát Cambridge majú ťažiari z tejto oblasti stále podiel na zhruba 21% hashrate.

Portál Bitcoin Magazine včera upozornil, že zmieňovaný dokument Úradu pre vedu a technológiu pri svojich záveroch citoval viacero štúdii, ktoré boli v minulosti výrazne kritizované za zaujatosť či šírenie dezinformácii o ťažbe Bitcoinu.

Len deň pred publikáciou zmieňovaného dokumentu sa k téme ťažby BTC vyjadril aj marketingový šéf burzy Kraken Dan Held, ktorý priznal, že po prechode Ethereum na Proof of Stake sa bude početnosť tvrdení o energetickej jarnosti bitcoinu pravdepodobne ešte výrazne stupňovať.

Prechod Ethereum na PoS vytvorí tlak na Bitcoin, myslí si Dan Held

A čo si myslia o možnom zákaze ťažby BTC v USA samotní ťažiari? Zrejme najvýstižnejší je “tweet” od Braiins, ktorý stojí za Slush Poolom: ,,Nemôžete zastaviť Proof of Work mining. Vaša najväčšia šanca bola v rou 2008, teraz je už príliš neskoro.“

… a mimochodom pre zaujímavosť „neekologická ťažba Bitcoinu“ môže vyzerať aj takto:

Zdroje: Twitter, bitcoinmagazine.com, decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.