Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Biden plánuje najväčšie výdavky od WW2. Ako to súvisí s Bitcoinom?

Článok

Joe Biden
Pixabay.com

Ak sa Bitcoinu podarí naplniť, čo od neho očakávajú jeho najväčší fanúšikovia, teda že vie byť efektívnym nástrojom na ochranu majetku pred infláciou, tak v nasledujúcom období by mal mať na ružiach ustlané. Vláda amerického prezidenta Joea Bidena totiž plánuje ďalšie bezprecedentne míňanie.

New York Times včera informoval, že Joe Biden a jeho kabinet plánujú na budúci rok obrovský výdavkový rozpočet. Má ísť až o 6 biliónov dolárov, čo je najvyššia suma od druhej svetovej vojny, kedy sa aj ekonomika Spojených štátov potrebovala spamätať z najhoršieho obdobia v histórii ľudstva. Biden má okrem toho v pláne tlačiť na Kongres, aby do roku 2031 zvýšil federálne výdavky až na 8,2 bilióna dolárov.

Ako informoval portál DeCrypt, krátko po zverejnení týchto informácii stúpla aj hodnota Bitcoinu a to nad úroveň 40 000 USD. V čase písania článku je však opäť pod touto úrovňou. Pripisovať tejto správe vplyv na cenu Bitcoinu by bolo preto mimoriadne špekulatívne.

6 biliónov dolárov má byť podľa New York Times použitých najmä na budovanie novej infraštruktúry, vzdelávaniezdravotníctvo.

,,Návrh ukazuje rozsiahle ambície Bidena ovládnuť vládnu moc, aby pomohol Američanom dosiahnuť pohodlie života strednej vrstvy a pozdvihnúť americký priemysel tak, aby lepšie konkuroval na globálnej úrovni v ekonomike, o ktorej sa administratíva domnieva, že v nej bude dominovať závod o znižovanie emisii energie a boj za pozitívnu zmenu svetovej klímy,” píše sa v správe.

Tri súvislosti s Bitcoinom

Uvedené informácie môžu mať zrejmý dopad aj na Bitcoin a iné kryptomeny. Okrem iného sa počíta s tým, že Biden bude zvyšovať daňové zaťaženie, čo nedávno naznačili aj vyhlásenia ministerky financií Janet Yellenovej. To by sa mohlo dotknúť aj zdaňovania zisku z predaja kryptomien. Otázne je, do akej miery by to ovplyvnilo dopyt po kryptomenách – noví investori by totiž mohli byť odradení od myšlienky investovať, ale naopak tí, ktorí už sú „v systéme”, by mohli uprednostniť dlhodobé držanie kryptomien pred ich predajom s nižším ziskom (v dôsledku vysokého zdanenia).

Článok taktiež zmieňuje klimatickú otázku. Bidenová vláda sa zaviazala bojovať za zlepšenie životného prostredia, čo nie je žiadna novinka a čánok New York Times to len potvrdzuje. Bitcoin preto môže mať problem, ak sa nezlepší jeho imidž z pohľadu problémovej ťažby. Kritici Bitcoinu mu vyčítajú predovšetkým to, že značná časť miningu sa realizuje za využívania tzv. “špinavej energie“, ktorá vedie k vysokým emisiám CO2. Táto téma je aktuálne veľmi horúca a pred pár dňami dokonca viedla k založeniu tzv. „Rady pre ťažbu Bitcoinu“, ktorej súčasťou sú významní severoamerickí ťažiari Bitcoinu a tiež Elon Musk či Michael Saylor.

No a v neposlednej rade – politika míňania bezprecedentného množstva peňazí môže podľa mnohých ekonómov, ale aj početnej skupiny investorov, viesť k výraznému oslabeniu amerického dolára a fiatových mien ako takých. Rast inflácie je badateľný už aj dnes. Stačí sa pozrieť na ceny tovarov a služieb a porovnať ich s ešte nedávnou minulosťou.  V tomto smere je Bitcoin, ktorého je obmedzený počet, čo sa vďaka jeho decentralizácii nikdy nezmení, vo veľkej výhode. Čoraz viac ľudí ho teda môže preferovať ako držiteľa hodnoty pred bežnými peniazmi, za ktoré si ľudia každým mesiacom kúpia menej a menej.

Zdroje: decrypt.co, Kryptonovinky

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne