Sme aj na sociálnych sieťach

Binance Coin

Altcoiny Binance Coin a Tether môžu čeliť žalobe od SEC, tvrdí právnik

Článok

Súd
Pixabay.com

Súdny spor medzi spoločnosťou Ripple (XRP) a Americkou komisiou pre cenné papiere a burzu (SEC) o tom, či Ripple od roku 2013 predajom mincí XRP predávala “neregistrované cenné papiere” (čim mala porušiť zákon), vynára otázniky, či podobné problémy nečakajú v dohľadnej dobe aj spoločnosti zastupujúce iné populárne kryptomeny.

Kým postoj SEC k Bitcoinu a Ethereum je dlhodobo relatívne známy – tieto kryptomeny vnímajú skôr ako komodity, než cenné papiere, tak otázniky sa vynárajú v spojitosti s niektorými inými vysoko kapitalizovanými altcoinami, ktoré by mohli získať “značku“ neregistrovaných cenných papierov. Podľa renomovaného právnika Jeremyho Hogana sú v najväčšou nebezpečí potenciálneho súdneho sporu so SEC kryptomeny Tether (USDT) a  Binance Coin (BNB).

Hogan neuviedol, či by v prípade tejto žaloby obhajoba zo strany Binance resp. Tether uspela, alebo nie. Poukázal len na to, že obe kryptomeny majú určite črty, ktoré naznačujú, že by SEC by sa na ne mohla začať sústrediť.

Howeyho test

Základným kameňom tejto jeho tézy je skutočnosť, že SEC pri posudzovaní toho, či je nejaké aktívum cenný papier alebo nie, hodnotí, či sú transakcie daných mincí vnímané ako “investičná zmluvana základe precedensu známeho ako “Howeyho test“.

,,Podľa Howeyho testu existuje investičná zmluva, ak ide o investíciu do spoločného podniku s odôvodneným očakávaním, že zisky budú vyvodené z úsilia ostatných,”’ vysvetli Hogan.

Kritéria, ktoré sa určujú pri posudzovaní, či ide o investičnú zmluvu sú:

  • Investovanie peňazí
  • Spoločný podnik
  • Očakávanie zisku
  • Zisk pochádzajúci z úsilia ostatných

Howeyho test je názov pre súdny spor medzi SEC a W.J.Howeym z roku 1946. Išlo v ňom o to, že podnikateľ W.J. Howey najprv predal svoje citrusové háje kupujúcim na Floride a následne si ich od nich prenajímal. Zamestnanci Howeyho spoločnosti sa o ne násedne starali a predávali ovocie v menej majiteľov polí. Obe strany sa tak podieľali na výnosoch z celej operácie. SEC dospela k záveru, že išlo o spätný lízing a kvalifikovala tento druh podnikania ako investičnú zmluvu. Súd jej uznal za pravdu.

Sú tam podobnosti

Pokiaľ ide o Tether a Binance Coin, vidí isté paralely medzi zmieňovaným precedensom a spôsobom, ako fungujú tieto kryptomeny.

V prípade Tether (USDT) dokonca určil rizikovosť žaloby zo strany SEC na 9 bodov z 10. V prípade Binance Coinu na 8.5 bodu10 bodov.

U Tetheru upozornil na skutočnosť, že zdroje tejto spoločnosti vo výške 850 miliónov dolárov boli použité na krytie strát materskej firmy Bitfinex a tiež na to, že Tether neustále čelí kritike o nedostatočnej transparentnosti krytia USDT v obehu (audity robí spoločnosť sídliaca na kaymanských ostrovoch a  len malá časť USDT je krytá samotnými dolármi pozn.red.).

Binance Coinu pripomenul samotný vznik tejto kryptomeny, ktorý bol spojený s úspešným ICO – teda počiatočnou ponukou mincí BNB v roku 2017. Financie, ktoré sa vyzbierali boli použité na vznik burzy Binance a tá teraz každý štvrťrok používa časť svojich ziskov na spätný odkup mincí BNB, ktoré následne „páli”, čím znižuje ich počet v obehu. To je spôsobom, akým sa ich Binance snaží urobiť cennejšie.

Podľa právnika Jeremyho Hogana tak existujú body, ktorých by sa SEC mohla chytiť, ak by sa rozhodla žalovať firmu Tether (USDT) respektíve burzu Binance. Ani podľa Hogana to však neznamená, že by SEC v tejto žalobe uspela, alebo že tak určite spraví.

Zdroj: cryptoslate.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne