Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Zuckerberg chce z Facebook Coinu centralizovaný monopol, tvrdí CFO burzy Binance

Článok

facebook
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Zakladateľ a šéf Facebooku Mark Zuckerberg chce podľa šéfa finančného oddelenia (CFO) burzy Binance Weia Zhoua založiť vlastnú kryptomenu jedine z dôvodu, aby obral ostatne kryptomeny o ich dominantnú pozíciu.

Zhou týmto spôsobom veľmi kritiky reaguje na špekulácie, podľa ktorých príde Facebook Coin na trh už niekedy v druhej polovici roka 2019.

Zhou je presvedčený, že Zuckerberg nechce založiť vlastnú kryptomenu z dôvodu, aby podporil novo vznikajúci priemysel, nedajbože technológiu blockchain. Robí to jedine preto, aby podporil svoj vlastný monopol centralizovanou kryptomenou, nad ktorou bude mať absolútnu kontrolu. S viac než dvomi miliardami užívateľov by tak mohol vytvoriť neregulovaný “štát” s vlastnou domácou ekonomikou.

,,Základnou tézou kryptomien je vo všeobecnosti to, že blockchain je otvorený systém, ktorý môže používať hocikto, kto obetuje svoj čas a prijme túto technológiu. Mám pocit, že (Facebook Coin) však bude uzavretý ekosystém,” uviedol Zhou pre Yahoo Finance.

Zhou rovnako ako Zuckerberg navštevoval v roku 2014 Harvard a patril medzi prvých 2000 študentov, ktorí sa prihlásili do Facebooku a pomohli s jej adaptáciou.  Podľa Zhoua však Zuckerberg týmto študentom nikdy neprejavil ani kus vďaky za to, že mu pomohli. Je to údajne jeho typické jednanie a preto neverí, že by v prípade blockchainu  a kryptomien konal inak a mal by záujem, aby pretrvala ich decentralizovaná myšlienka.

,,Bol som súčasťou tejto komunity a pomohol som prispieť úspechu (Facebooku) podobne ako akcionári či programátori, ktorí na ňom pracovali. Nikto z týchto ľudí sa nedočkal uznania,” skonštatoval. ,,To je dôvod, prečo ľudia opúšťajú Facebook a už nie sú v tomto smere zainteresovaní.”

Na základe svojich skúsenosti so Zuckerbergom si myslí, že Facebook a jeho kryptomena Facebook Coin budú mať ďaleko od toho, aby mali niečo spoločné s ozajstným blockchainom. ,,Facebook nie je spoločnosť, ktorá je vedená komunitou. O všetkom rozhoduje jedna osoba.”

Zatiaľ čo blockchain a kryptomeny podporujú decentralizáciu, Zuckerberg vraj robí s Facebookom presný opak. ,,Nemyslím si, že je v jeho DNA, aby to dopustil (decentralizovanú kryptomenu). Jeho myšlienkové pochody sú velmi jasné od prvého dňa, pokiaľ ste čítali knihu, videli film, viete čo robí. Pozrite s na spôsob jeho života – keď sa preťahoval, kúpil každý dom v celej štvrti.”

Zhou tiež poukázal na údajnú odlišnosť medzi Binance a Facebookom. Kým Facebook chce podľa neho vytvoriť kryptomenový monopol, Binance sa pokúša pomáhať budovať ekosystém blockchainu a prispieva aj na projekty, ktoré priamo nesúvisia s jej činnosťou.

Tvrdenia Zhoua nie sú ničím prekvapujúcim. Média na začiatku mesiaca informovali, že akcionári Facebooku chcú, aby Zuckerberg odstúpil z funkcie predsedu predstavenstva, pretože riadi Facebook ako “diktátor” a má nad akcionármi a generálnym riaditeľom príliš veľkú moc.

Otestujte Binance DEX a zahrajte si o 10 000 BNB

Zdroj: ccn.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme.  

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne