Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

Zaujímavý nový spôsob ako sa zapojiť do stakingu Ethereum

Článok

ethereum
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Vo včerajšom článku sme zmieňovali rastúce problémy s vysokými transakčnými poplatkami na blockchaine Ethereum, ktoré súvisia hlavne s obmedzenými škálovacími možnosťami tohto blockchainu fungujúceho podobne ako Bitcoin na Proof of Work konsenze (ťažbe). Finálnym riešením tohto problému má byť dokončenie novej generácie Ethereum 2.0 v podobe kompletného prechodu na Proof of Stake (PoS). Jeho úvodná fáza už započala, no má svoje obmedzenia týkajúce sa stakingu a uzamykania mincí ETH.

Problémom pri priamom stakovaní Ethereum (okrem toho, že musíte mať minimálne 32 ETH) je to, že užívatelia, ktorí sa rozhodnú takto zhodnotiť svoje Ethery, nevedia, kedy sa k nim dostanú naspäť. V rámci „fázy 0” Ethereum 2.0 je totiž spätný výber uzamknutých ETH nemožný a realizovateľný bude najskôr po dokončení fázy 1 respektíve 1.5, čo sa odhaduje na minimálne rok (ak nie viac). Problém to predstavuje nielen pre držiteľov ETH, ktorí by mohli zvažovať predaj, ale aj tých, ktorí by radi medzitým využívali príležitosti, ktoré ETH prináša novovznikajúci DeFi sektor.

S čiastočným riešením, ktoré získalo tento týždeň svoj zásadný upgrade, prišla služba s názvom Lido. Tá bola spustená už v októbri 2020, keď nadobudla kapitál na rozvoj od viacerých firiem zameraných na rizikové investície a taktiež od známych DeFi developerov ako sú Stani Kulechov v Aave lending protokolu či Kain Wawrick z derivátového protokolu Synthetix. Jej pointou bolo umožnenie stakovať ETH na Ethereum 2.0 formou výmeny za tokeny stETH, ktoré majú rovnakú hodnotu ako ETH a je teda možné ich ďalej používať (s možnosťou spätnej výmeny za pôvodne ETH uzamknuté v rámci stakingu).

Malo to však jeden problém. Tokeny stETH síce odpovedali hodnote natívneho ETH, avšak nie všetky protokoly v rámci DeFi sektoru ich podporovali. Inak povedané tieto stETH nebolo možné využiť pri rôznych automatizačných finančných protokoloch, ktoré poskytujú pôžičky, úroky z vkladu či pri možnostiach swapov medzi digitálnymi aktívami.

Spoločnosť Curve Finance, ktorá je známa svojimi efektívnymi efektívnymi swapmi medzi dolárovými stablecoinami a inými podobnými aktívami, však oznámila spustenie nového “trading poolu” medzi natívnymi tokenmi ETH a stETH. Tento pool umožní užívateľom prepínať medzi týmito dvoma digitálnymi aktívami s minimálnymi cenovými sklzmi.

V praxi to znamená to, že tí, ktorí držia stETH (ktoré získali cez Lido výmenou za ETH, ktoré uzamkli v rámci stakingu), si môžu tieto stETH vymeniť za ETH a tieto ETH použiť v rámci DeFi protokolov. Následne budú môcť realizovať aj spätnú výmenu za stETH a teda ich cesta k pôvodným uzamknutým ETH, ktoré uzavreli v rámci úvodnej fázy Ethereum 2.0 bude stále existovať.

Nový produkt od Curve môže byť vítaným vylepšením pre všetkych užívateľov, ktorí sa chceli zúčastniť stakingu, no zároveň chceli využívať príležitosti, ktoré prináša rozvíjajúci sa trh s DeFi.

,,Rýchla integrácia nového tokenu stETH do existujúceho protokolu Curve DeFi ukazuje rastúcu silu sieťového efektu Ethereum a pozoruhodnú úroveň koordinovaného vývoja, ktoré môžu decentralizované protokoly dosiahnuť,” zhodnotil túto novinku portál DeCrypt.

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne