Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

Poplatky na Ethereum opäť výrazne stúpajú. DeFi projekt musel pozastaviť

Článok

Ethereum
Ethereum

Kým Ethereum (ETH) v mnohých oblastiach dosahuje pozitívne rekordy a pomaličky sa približuje aj svojmu all-time-high v podobe ceny 1400 dolárov, v jednom ukazovateli neustále atakuje rekord v negatívnom zmysle. Ide o výšku transakčných poplatkov.

Aby mohlo byť používanie blockchianu dlhodobo udržateľné, je dôležité, aby taký blockchain škáloval a mal nízke transakčné poplatky. Inak povedané, aby transakcie prebiehali rýchlo a lacno. Vyriešenie tohto problému je však súčasťou takzvaného blockchain trillema – škálovateľnosť, bezpečnosť a decentralizácia.

Dá sa povedať, že doposiaľ žiadnej kryptomene sa nepodarilo tento problém dokonale vyriešiť, hoci riešenia skrz Proof of Stake (PoS) naznačujú, že by to mohlo fungovať (no zatiaľ neexistuje blockchain veľkých rozmerov typu Ethereum, ktorý by to potvrdil z dlhodobého hľadiska). Aj z tohto dôvodu chce Ethereum postupne kompletne prejsť na PoS. Dokončenie éry Ethereum 2.0 sa však odhaduje na zhruba dva roky (aktuálne je možný len staking, všetko ostatné funguje ako doposiaľ na Ethereum prvej generácie, pri ktorej je využívaný konsenzus Proof of Work, čiže ťažba).

Keďže Ethereum tento problem nemá vyriešený, zlyháva v spomínanom ohľade škálovateľnosti. S tým súvisia jednak dlhšie čakacie doby na realizáciu transakcie a keď je sieť zaťažená, tak aj rast a výška poplatkov. Čím je Ethereum populárnejšie a funguje na ňom viac decentralizovaných aplikácii a smart kontraktov, tým je to väčší problem. Podľa údajov YCharts aktuálne zaplatíte na Ethereum za jednu transakciu poplatok 10,20 USD. Je to v priemere historicky tretí najvyšší poplatok. V roku 2020 sa dvakrát dostal ešte vyššie, na 12,54 USD respektíve 11.69 USD.

Vysoké poplatky sú zabijakom adopcie Ethereum. Mnohé aplikácie na ňom postavené ich robia prakticky nepoužívateľným. Platí to napríklad pre čoraz populárnejší DeFi sektor.

Pre ilustráciu DeFi projekt Aavegotchi musel kvôli vysokým poplatkom zrušiť plánované spustenie svojho mainnetu. Oznámil to na Twitteri, v ktorom taktiež uviedol, že s najväčšou pravdepodobnosťou prejdú z tohto dôvodu na Matic Network – smart kontrakt platformu určenú pre riešenie problému škálovania na druhej vrstve Ethereum. Odloženie spustenia mainnetu Aavegotchi sa medzi komunitou zaujímajúcou sa o tento projekt, ktorý je svojou podstatou podobný úspešnému Aave (AAVE), vníma pozitívne. Popri tom sa však poukázalo na vážne obmedzenia Ethereum.

Rast ceny Bitcoinu, ale už aj ožívanie altcoinového trhu, bude zrejme znamenať prílev nových používateľov. Možno o rozmeroch, aký kryptotrh ešte doposiaľ nezažil. Tým sa používanie blockchainu Ethereum bude ešte viac stupňovať. Z jednej strany to bude mimoriadne pozitívnym fundamentum, no na druhú to bude poukazovať na jeho hlavný problem. Na dokončenie generácie Ethereum 2.0 bude preto čoraz väčší tlak a v pozadí bude vyčkávať konkurencia, ktorá sľubuje lepšie riešenia. Napríklad Cardano, ktoré buduje most umožňujúci vývojárom Ethereum spúšťať ich decentralizované aplikácie písané pre Ethereum v ich obľúbenom programovacom jazyku na blockchaine Cardano s nižšími transakčnými poplatkami a rýchlejšími prevodmi.

Zdroj:  cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne