Súčasný medvedí trh kryptomien je v niektorých veciach výrazne odlišný než tie predošlé. Do tejto kategórie patrí aj skutočnosť, že neustále rastie dopyt po hardvérových peňaženkách, ktoré umožňujú najbezpečnejšiu formu držania kryptomien „vo vlastných rukách.“
V našom včerajšom článku sme vás informovali, že podľa onchain dát analytickej platformy Glassnode dochádza k výrazným odlivom bitcoinov z búrz, čo je fenomén, ktorý je špecifický pre tento medvedí trh, nakoľko v tých predošlých bola situácia výrazne odlišná. Znamená to, že čoraz viac ľudí preferuje držanie kryptomien v bezpečí na privátnych peňaženkách, než ich zverenie tretej strane (burze, zmenárni či inej kryptomenovej platforme, napr. Celsius či BlockFi). Zároveň to naznačuje, že čím ďalej tým viac investorov preferuje dlhodobejšie držanie bitcoinov pred tým, aby ich mali pripravené na okamžitý predaj.
TIP: Chcete vedieť ako na staking na burze Binance alebo ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ? Pripravili sme pre vás návody a registračný link s 20% zľavou na obchodné poplatky. |
Bitcoin neumiera – BTC sa rýchlym tempom presúvajú z búrz na privátne peňaženky
Ruka v ruke s týmito štatistikami prichádzajú správy, podľa ktorých výrazne rastie dopyt po hardvérových peňaženkách. V rozhovore pre portál Cointelegraph to potvrdili zástupcovia výrobcov dvoch najpopulárnejších – Trezor a Ledger.
Josef Tětek, ktorý je ambasádorom Trezoru, výrobcu hardvérových peňaženiek Trezor One a Trezor Model T, ktoré majú české korene, túto skutočnosť potvrdil a uviedol: ,,Ľudia zisťujú, že uchovávať svoje mince na burzách a u depozitárov môže byť veľmi riskantné, takže prirodzene hľadajú možnosti vlastnej úschovy.“
Tětek tiež varoval, že kaskáda likvidácie centralizovaných veriteľov a zmenárni sa ešte nemusela skončiť. Ak však investor drží kryptomeny na vlastnej peňaženke, má ich v bezpečí. Trezor preto vyzýva kryptomenových investorov, aby aspoň nateraz – v období, kedy je toto riziko vysoké (viď. okolnosti v súvislosti s platformou Celsius či burzou Voyager pozn.red.) vybrali svoje kryptomeny na privátne peňaženky.
Rastúci záujem o hardvérové peňaženky eviduje aj francúzsky výrobca Ledger. CEO tejto spoločnosti Pascal Gauthier uviedol, že v roku 2018 počas predošlého bearmarketu, klesli ich príjmy približne o 90%, no v tento rok je tomu úplne inak.
,,Každý štvrťrok dosahujeme rovnaké príjmy ako celý rok 2020, ktorý bol pre Ledger veľmi dobrý. Práve teraz sme medziročne stále hore, čo nám hovorí, že tento medvedí trh je iný. Nie je to skutočný medvedí trh, ale skôr medvedí trh pre centralizované hodnotové ponuky.“
Gaurhier prezradil, že najviac objednávok evidovali po tom, ako americká zmenáreň Coinbase naznačila, že jej zákazníci nie sú chránení v prípade bankrotu. ,,Po zverejnení tejto správy sme dosiahli príjmy 2 milióny dolárov denne, ale bol to len výstrel, pretože v skutočnosti sa Coinbase nestalo nič zlé. Ľudia si však uvedomili, že ich kryptomeny (na burzách) nie sú v bezpečí.“
Veľký nárast dopytu evidovali aj v čase keď lending platforma Celsius zablokovala výbery kryptomien (aktuálne jej hrozí bankrot) a medzitým sa začali šíriť zvesti o podobných problémoch platformy BlockFi, či kryptomenovej burzy KuCoin. ,,Ľudia sa ponáhľali k našim produktom, aby presunuli prostriedky na bezpečné miesto. Teraz sme svedkami 6-násobného nárastu výnosov z týždňa na týždeň,“ pochválil Gauthier súčasné podnikateľské úspechy jeho firmy, ktoré podobne ako u Trezor idú ruka v ruke s tým, že kryptoinvestori si začínajú uvedomovať, aké podstatné je využívať základný benefit kryptomien a teda možnosť, že ich môžu mať ich výhradne pod vlastnou kontrolou bez nutnosti spoliehať sa na tretiu stranu.
Akú peňaženku odporúčame?
Privátne peňaženky môžu byť softvérové (Exodus, Electrum, Trust Wallet…) alebo hardvérové, pričom hardvérové ponúkajú najvyššiu mieru zabezpečenia, pretože privátny kľúč (seed) „oddeľujú“ od virtuálneho sveta, čím de facto úplne vylučujú možnosť hacku peňaženky na diaľku.
Medzi najpopulárnejšie modely patria Trezor Model T, Trezor One, Ledger Nano X či Ledger Nano S. V našej redakcii odporúčame Trezor Model T, ktorý je síce najdrahší, no má dve funkcie, ktoré výrazným spôsobom zvyšujú bezpečnosť úschovy privátnych kľúčov (seedu) aj „vo fyzickom svete“ – ide o funkcie passphrase a Shamir Backup. Podrobnejšie sme sa tejto téme venovali tu.
Recenzia & návod Trezor Model T: Najlepšia peňaženka pre kryptomeny (+Shamir Backup a Passphrase)
Zdroj: cointelegraph.com, Autor