Sme aj na sociálnych sieťach

Analýzy

Bitcoin neumiera – BTC sa rýchlym tempom presúvajú z búrz na privátne peňaženky

Článok

Bitcoin
Zdroj: Pexels.com

Do bitcoinu sa dá investovať rôznymi spôsobmi, pričom menej skúsení možno ani len netušia, že to ide aj spôsobom, pri ktorom máte dané bitcoiny po výhradnou kontrolou výhradne vy sami. Kategória tých, ktorá tomu rozumie, a nie je zďaleka malá, podľa onchain dát nepanikári ani po poklese ceny z 69 000 USD k súčasným cenám okolo 20 tisíc dolárov.

Toto konštatovanie je výsledkom analýzy onchain dát, podľa ktorých v súčasnom medveďom trhu sledujeme jeden zaujímavý fenomén, ktorý vôbec nebol bežný počas predchádzajúcich bearmarketov a to je skutočnosť, že počet BTC na burzách neustále a veľkým tempom klesá. Znamená to, že investori prevažne vyberajú svoje bitcoiny z búrz a posielajú si ich na privátne peňaženky.

Dôvody, k takémuto rozhodnutiu môžu byť prevažne tri:

  1. Chcú mať dané bitcoiny pod vlastnou kontrolou, čiže na vlastnej peňaženke, ku ktorej majú privátne kľúče – toto je výborná správa, pretože si uvedomujú jeden z hlavných benefitov kryptomien a teda fakt, že ich naozaj môžete vlastniť takým spôsobom, pri ktorom sa nemusíte spoliehať na žiadnu centralizovanú platformu (burzu, banku, štát …)

Poznámka: pri tomto bode môžu byť „motivujúcim“ faktorom pre výbery BTC z búrz aj správy o problémoch lending platformy Celsius, ktorý zablokoval výbery z platformy, či špekulácie o možných problémoch burzy KuCoin

  1. Nechcú bitcoiny teraz predávať a chcú ich držať dlhodobo + dôvod popísaný v prvom bode
  2. Chcú ich presunúť inam – napríklad ich wrappnuť a používať wBTC (tokenizovaný BTC na Ethereum sieti) – za súčasných okolností v období bearmarketu a menšiemu záujmu o DeFi je však táto možnosť menej pravdepodobná

Pohľad na konkrétne čísla

Keď poznáme tri hlavné možné dôvody výberov BTC z búrz, pozrime sa na konkrétne štatistiky. Na prvom grafe od analytickej platformy Glassnode môžete vidieť, že za posledný mesiac odišlo z búrz 151 tisíc bitcoinov  ide o najväčší mesačný odliv bitcoinov z búrz v histórii BTC, ktorý prichádza len mesiac po tom ako prišlo po kolapse kryptomeny LUNA a algoritmického stablecoinu UST k veľkej panike na trhu na burzy 73 tisíc BTC.

Cointelegraph dopĺňa, že od marca 2020, kedy započal trend odlivov bitcoinov z búrz, klesol ich počet na burzách z 3,15 miliónov na 2,4 milióna. To je celkovo odliv 750 000 BTC za dané obdobie a 142 500 BTC za posledné 3 mesiace.

Tento fundament sám o sebe nedokáže ovplyvniť cenu BTC v tomto momente, no môže byť významný v čase, kedy opäť stúpne záujem o bitcoin. V ponuke je totiž na predaj len 2,4 miliónov BTC z vyše 19 miliónov, ktoré boli doposiaľ vyťažené. Tie na burzách pritom ovplyvňujú cenu BTC, čo znamená, že v čase bearmarketu majú výraznejší vplyv na pokles ceny, no v čase veľkého záujmu naopak ich nižší počet môže tlačiť cenu BTC rýchlejšie hore.

Ďalším zaujímavým konštatovaním od Glassdnode je skutočnosť, že „shrimps“, teda adresy, na ktorých je menej než 1 BTC, aktuálne výrazne akumulujú. Za posledný mesiac totiž na týchto adresách pribudlo viac ako 60 460 BTC, čo je podľa tejto analytickej platformy „najagresívnejšia akumulácia „retailu“ v histórii.“, ktorá výrazne prevyšuje aj akumuláciu po výplachu trhov v marci 2020.

Fakt, že bitcoiny sa presúvajú vo veľkom z búrz na bezpečnejšie miesto (rozumej privátne peňaženky) a silná akumulácia retailu (malých adries), naznačujú, že ani tentokrát správy o „smrti Bitcoinu“ s najväčšou pravdepodobnosťou nebudú pravdivé. Neznamená to však, že cena BTC definitívne našla svoje dno – bearmarkety bitcoinu vedia byť dlhé a nepríjemné, no tí, ktorí ich v minulosti zažili a nepredávali, sú dnes spokojní. Bude sa história opakovať?

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.