Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

Vývojári Ethereum odstránili potenciálne bezpečnostné riziko EIP 1559

Článok

Ethereum
Pixabay.com

Portál DeCrypt informoval, že vývojári Ethereum pripravujúci implementáciu dôležitej a dlhoočakávanej aktualizácie siete s názvom EIP 1559 v rámci júlového hardforku London, v nej opravili zásadnú bezpečnostnú chybu.

Potenciálny problém si všimol švédsky vývojár Martin Holdst Swnde, ktorý si uvedomil, že ak nedôjde k náprave chyby, potenciálny útočník sa môže pokúsiť zaspamovať sieť falošnými veľkými transakciami.

Konkrétne ide o problem s tzv. “tipmi“ (prepitné), ktoré sa bude ťažiarom po implementácii EIP 1559 dobrovoľne platiť, ak bude chcieť zadávateľ transakcie uprednostniť svoju transakciu (aby sa realizovala rýchlejšie na úkor iných transakcií).

EIP 1559 totiž zmení spôsob zadávania transakcii tak, že sa transakčné poplatky optimalizujú naprieč celou sieťou (budú v danom momente pre všetkých rovnaké a ponovom sa budú páliť namiesto toho, aby ich dostávali ťažiari ako odmenu). Jedinou odmenou pre ťažiarov (okrem novo vyťažených ETH) teda budú len zmieňované “tipy”.

Bezpečnostný problém súvisel s tým, že tento „tip“ mohol mať akúkoľvek hodnotu a potenciálny útočník sa mohol skrz túto funkciu pokúsiť Ethereum preťažiť. ,,Útočník by tak mohol zadať absurdne veľké číslo, aby preťažil sieť, aj keby nemal peniaze na zaplatenie toho poplatku,” vysvetlil DeCrypt. ,,Pretože polia v 1559 sú maximálne, mohli by ste to zneužiť, v skutočnosti nezaplatiť tieto obrovské hodnoty poplatkov a zaspamovať sieť,“ doplnil popredný core-vývojár Ethereum Tim Beiko.

Bezpečnostný problém už bol vyriešený, pretože vývojári implementovali riešenie, ktoré navrhol zmieňovaný Swende. Do kódu sa doplnili štyri riadky, ktoré obmedzili transakcie na limit 2^256, čo je široko používaná kryptografická hashovacia funkcia, ktorú používa aj Bitcoin.

EIP 1559 už v júli

Od implementácie EIP 1559 počas júlového hardforku s názvom London sú veľké očakávania. Úprava transakčných poplatkov tak, že sa budú štandardizovať, by údajne mohla viesť k  nižším  celkovým poplatkom za transakcie, čo môže zlepšiť užívateľskú skúsenosť s používaním Ethereum siete.

Pálenie týchto poplatkov namiesto toho, že pôjdu ako odmena ťažiarom, zas vytvorí akýsi nový deflačný prvok na tejto sieti, ktorý Ethereum zatiaľ nemá, čo sa javí byť ako zmena, ktorá vzbudzuje záujem investorov.

Spoločnosť Grayscale investments v úvode roka 2021 vypracovala štúdiu, v ktorej skonštatovala, že EIP 1559 je jednou z najdôležitejších aktualizácii, ktoré zvýšia záujem inštitúcii o Ethereum.

Zddroj: decrypt.co , Kryptonovinky

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne