Hlavnou náplňou medzinárodne rešpektovaného orgánu s názvom Financial Action Task Force (Finančná akčná skupina), alebo ak chcete FATF, je identifikovať nezákonne činnosti súvisiace s praním špinavých peňazí a financovaním terorizmu. Stredobodom jej záujmu sú preto aj platby realizované kryptomenami.
FATF v rámci tejto iniciatívy vypracovala súbor usmernení, ktoré majú dodržiavať všetky regulované kryptoburzy. Okrem iného možno čakať, že smerom do budúcnosti budú musieť podľa jej nariadení burzy delistovať zo svojej ponuky všetky kryptomeny orientujúce sa na anonymné transakcie, čo môže predstavovať problem hlavne pre kryptomeny ako sú Monero či Grin, no teoreticky napríklad aj Litecoin, ktorý plánuje implementáciu protokolu MimbleWimble.
V správe, ktorú publikovala FATF v úvode septembra, sa však objavili vážne náznaky toho, že regulačné povinnosti, ktoré vyplývajú z jej nariadení, zatiaľ úspešne obchádza najväčšia kryptoburza na svete Binance. Tá síce nebola konkrétne menovaná, no FATF uviedla, že ide o veľkú burzu, ktorá sa niekoľko krát úspešne vyhla premiestnením svojho sídla dodržiavaniu prísnejších nariadení FATF. V správe sa uvádza, že táto nemenovaná burza prvýkrát premiestnila svoju jurisdikciu v roku 2017 z bodu A do bodu B a v marci 2018 do bodu C, ktorý sa nachádzal v Európe (kde až v novembri 2018 získala povolenie na prevádzku), no a napokon v roku 2020 vyvíja iniciatívu smerujúcu k presunu do bodu B v Afrike.
Prvé tri body veľmi nápadne pripomínajú práve Binance, ktora sa najprv presťahovala z Číny do Japonska a napokon na Maltu (Európske sídlo), kde v roku 2018 podľa medializovaných správ podnikala niekoľko mesiacov bez súhlasu regulátora. Ak je naozaj onou burzou Binance, správa FATF naznačuje, že tentokrát svoje oficiálne sídlo premiestňuje pravdepodobne na Seychely.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Znenie správy FATF naznačuje, že burza vykazujúca takéto správanie môže byť z pohľadu tejto agentúry považovaná za nebezpečnú vzhľadom na dodržiavanie predpisov týkajúcich sa boja proti praniu špinavých peňazí a financovania terorizmu, čo môže znamenať, že každá transakcia z tejto burzy na platformy, ktoré sú regulované, môže byť detailne skúmaná FATF. Situácia by v budúcnosti mohla dokonca vyvrcholiť do fázy, kedy by FATF mohla zakázať všetkým regulovaným burzám prijímať transakcie z búrz, ktoré nedodržiavajú jej pravidlá.
Cointelegraph upozornil, že jurisdikcie a kryptozmenárne zatiaľ aplikujú nariadenia od FATF veľmi pomaly a individuálne. Je teda otázne, kedy sa jej prísne nariadenia zavedú plošne do praxe.
Zdroj: cointelegraph.com