Spoluzakladateľ kryptomeny Ethereum (ETH) Vitalik Buterin zdokumentoval a zdôraznil vo svojom blogovom príspevku z 28. februára pokračujúcu potrebu zlepšovať túto sieť. Zmieňované zlepšenia sa týkajú najmä platieb, aby bolo ETH ľahšie použiteľné ako platobný prostriedok.
Problémy na Ethereum
Buterin sa v článku podelil s čitateľmi o príbeh, ako sa v roku 2021 pokúsil zaplatiť za čaj pre seba a jeho priateľov v kaviarni v Argentíne pomocou Ethereum. Musel zaplatiť 0,01 ETH (v tom čase približne 40 dolárov), pretože to bol minimálny možný vklad na účet majiteľa peňaženky. Trojnásobný preplatok mu vraj vtedy nevadil a považoval to za prepitné. Bežnému použivateľovi Ethereum však takáto prekážka brániť môže.
V roku 2022 sa zas pokúsil zaplatiť za čaj na inom mieste, ale dve samostatné transakcie zlyhali. Tieto transakcie si vyžadovali extra platby na spracovanie prevodu a navyše mal poruchu používateľského rozhrania v jeho mobilnej peňaženke.
Chyby stále pretrvávajú
Podľa Buterina, chyby aj napriek nedávnym zlepšeniam v ETH sieti stále pretrvávajú a je potrebné ich riešiť.
“Ak odošlete transakciu v rovnakom čase, ako keď mnohí iní posielajú transakcie, a základný poplatok sa zvýši, riskujete, že základný poplatok bude príliš vysoký a vaša transakcia nebude akceptovaná. Ešte horšie je, že používateľské rozhranie peňaženky takéto informácie neukazuje. Neexistujú žiadne veľké červené blikajúce upozornenia a len veľmi málo jasných informácií o tom, čo by ste mali urobiť, aby ste tento problém vyriešili.“
Buterin dodal, že aj odborníci môžu byť zmätení v tom, ako v takýchto prípadoch transakcie urýchliť.
„Dobrá používateľská skúsenosť nie je o priemernom prípade, ale o najhoršom. Používateľské rozhranie, ktoré je čisté a elegantné, ale v 0,723% prípadoch robí nejaké divné a nevysvetliteľné veci, ktoré spôsobujú veľké problémy, je horšie ako používateľské rozhranie, ktoré používateľovi odhaľuje drsnejšie detaily, ale aspoň uľahčuje pochopenie toho, čo sa deje a pomáha vyriešiť akýkoľvek problém, ktorý sa vyskytne.“
Ani internet nie je spoľahlivý na 100%
Buterin tvrdí, že ani internet nie je spoľahlivý na 100% a na poukázal potrebu možného offline dôkazu. Tento dôkaz ukáže údaje obchodníkovi, že zákazníci skutočne vykonali transakciu.
Podľa YCharts poplatky za transakcie ETH klesli v priemere na 0,656 USD. Je to oveľa menej ako 20 USD, čo bol priemer počas bullrunu v roku 2021.
„Spolu s veľmi dôležitou otázkou vysokých transakčných poplatkov v dôsledku škálovania, ktoré ešte nie je úplne vyriešené, je používateľská skúsenosť kľúčovým dôvodom, prečo mnohí používatelia ETH, najmä v Južnej Amerike, často volia centralizované riešenia namiesto decentralizovaných alternatív, ktoré udržia moc v rukách používateľa, jeho priateľov a rodiny alebo miestnej komunity,“ dodal na záver.

Zdroj: cointelegraph.com