Pri držbe kryptomien na burzách alebo iných centralizovaných platformách riskujete, že o ne môžete prísť. Príkladom je hack burzy Mt. Gox z roku 2014 alebo pád burzy FTX v roku 2023. Zjednodušene povedané ak máte krypto na takýchto platformách, máte voči týmto aktívam len “pohľadávku” a nemáte nikdy 100% istotu, že sa k „vašim” kryptomenám naozaj dostanete, keď to budete potrebovať.
Iným spôsobom fungujú privátne peňaženky, obzvlášť tie hardvérové, ktoré sú najbezpečnejšie. Pri takýchto peňaženkách si totiž strážite prístup ku kryptomenám výhradne vy. Aj tento spôsob má však podľa Vitalika Buterina určité nedostatky a to predovšetkým v tom, že takáto držba kryptomien vytvára taktiež viaceré riziká:
- Niekto vás môže hacknúť – v tomto prípade je myslený napr. phishing útok, ktorý môže držiteľa kryptomien na privátnej peňaženke zmiasť a prezradí podvodnému softvéru svoj seed (privátny kľúč), alebo hack menej bezpečnej softvérovej peňaženky. Samotný seed (privátny kľúč) sa uhádnuť nedá
- Môžete byť donútení k tomu, aby ste pod rizikom násilia/vydierania svoj seed prezradili útočníkovi
- Seed sa vám môže znehodnotiť, môžete ho stratiť a podob.
- Môžete byť neschopní spravovať váš seed (napr. zo zdravotných dôvodov)
- Umriete
Self-custody is important. And social recovery and multisig is a great way to do it.
A quick reddit post on how I think about choosing guardians for social recovery and multisig wallets:https://t.co/FY1iyJ6BFC
— vitalik.eth (@VitalikButerin) March 17, 2023
Vitalik Buterin preto tvrdí, že najlepšou formou bezpečnej držby kryptomien bude používanie riešení „multisig” a „social recovery” so zapojením spoľahlivých „opatrovníkov” (guardians).
,,Mojim pravidlom je, že dostatok guardians môže byť pod kontrolou iných ľudí, takže pokiaľ zmiznete, zostane dosť opatrovníkov, ktorí získajú vaše prostriedky,” uviedol.
Buterin tiež tvrdí, že nie všetci guardians by sa mali medzi sebou poznať, pretože sa tým znižuje riziko zneužitia. ,,Stále by však mali byť schopní nájsť sa pre prípad, že by sa majiteľovi peňaženky niečo stalo.”
Problém môže riešiť aj Shamir Backup
Riešením, ktoré je Buterinovým návrhom najbližšie (nejde však o riešenie, ktoré priamo navrhuje Buterin pozn.red.) a je jednoduché aj pre retail, je Shamri Backup v hardvérovej peňaženke Trezor Model T, ktorý umožňuje správnym spôsobom rozdeliť seed na viacero častí (napríklad 5), pričom pre obnovu peňaženky stačia napríklad len 3 časti. Tento pomer sa dá zmeniť aj na iné možnosti, napr. 5 z 8, 8 z 12 a podobne.
Recenzia & návod Trezor Model T: Najlepšia peňaženka pre kryptomeny (+Shamir Backup a Passphrase)
Toto riešenie chráni pred stratou či znehodnotením seedu (ak sa stratí alebo znehodnotí len jedna časť, nič sa nedeje) a je tiež použiteľné, ak by sa držiteľovi kryptomien niečo stalo, samozrejme za predpokladu, že ostatne časti budú uložené napríklad u jeho blízkych.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Téme sme sa podrobne venovali aj v naše redakcii. Odporúčame vám naše články ako si vybrať kryptomeny z burzy a ako si správne strážiť seed. Nuž a najznámejšie hardvérové peňaženky sme hodnotili v tomto článku.
Zdroj: Autor, cointelegraph.com