Sme aj na sociálnych sieťach

Analýzy

Veľryba nakúpila na Coinbase 14 600 BTC. V pozadí Bitcoinu sa dejú veľké veci

Článok

veľryba Bitcoin
Kryptonovinky koláž, CryptoQuant, Canva.com

Cena Bitcoinu sa prepadla v úvode týždňa k úrovniam okolo 54 000 USD, no vyzerá to tak, že minimálne niektorí veľkí hráči sa snažia využiť túto situáciu vo svoj prospech, aby mohli nakúpiť “lacnejšie”.

Bitcoin je na rozdiel od iných investičných aktív v jednej veci mimoriadne odlišný. Vďaka jeho “pseudoanonymite“ sa dá sledovať dianie na jeho blockchaine a teda pozorovať všetky transakcie. Vďaka tomu vzniklo už niekoľko populárnych on-chain analytických platforiem, ktoré sa skrz svoje nástroje snažia identifikovať plány veľkých hráčov.

Aj vďaka týmto nástrojom sa podarilo spozorovať, že po prepade ceny Bitcoinu došlo k veľkému nákupu BTC na americkej burze Coinbase Pro. Platforma CryptoQuant upozornila, že v priebehu jednej hodiny z nej odišlo 14 664 BTC a podľa všetkého väčšina z nich vzhľadom na veľkosť transakcie do rúk jednej silnej entity.

https://twitter.com/cryptoquant_com/status/1374363945482391555

Šéf CryptoQuant Ki Young Ju zároveň upozornil, že podobné výbery veľkého množstva BTC z Coinbase Pro nasledoval v predošlých prípadoch tohto roka o niekoľko dní neskôr aj prudší rast ceny.

Ki Young Ju viackrát zmieňoval, že Coinbase Pro je platformou, skrz ktorú nakupujú bitcoiny najmä veľké americké inštitúcie. Otázne však je, či sa dozvieme v budúcnosti totožnosť tej najnovšej. Stane sa tak pravdepodobne len v prípade, že ide o firmu obchodovanú na burze. V tom prípade by totiž musela kúpu bitcoinov oznámiť v pravidelnom reporte Americkej komisii pre cenné papiere a burzu (SEC).

Lex Moskovski z Moskovski Capital upozornil, že podľa dát Glassnode bolo 9 077 BTC z Coinbase Pro prevedených len v rámci jednej jedinej transakcie. Zvyšných 5 587 BTC teda mohlo teoreticky patriť aj iným spoločnostiam, respektíve jedincom.

Bloqport k tejto transakcii poznamenal, že vďaka nej klesol počet Bitcoinov pod kontrolou búrz na svoje nové viacročné minimá. Viac BTC na burzách bolo naposledy v auguste 2018, no treba upozorniť, že v onom období bolo v obehu menej BTC.

Dva zaujímavé grafy priložil aj populárny analytik Willy Woo, ktorý poznamenal: ,,Ktokoľvek teraz predáva je šialený. Seriózne, veľkí dlhodobí hráči skupujú tento prepad.”

Willy Woo na prvom grafe znázornil, ako táto transakcia ešte zvýraznila úbytok BTC na burzách. ,,Išlo hlavne o Coinbase, čo znamená, že išlo o americkú entitu a rozsah tohto výberu naznačuje, že išlo o inštitucionálneho kupcu, ktorý ešte nebol oznámený.”

Druhý graf zas ukazuje presun BTC do rúk “strong hands”, teda silných rúk, čo je označenie pre užívateľov, ktorí málo hýbu svojimi BTC a takmer nikdy BTC nepredávajú.

Ďalší analytik William Celemnte III sa pokúsil poukázať na zjavný odliv BTC z búrz:

  • 14 824 BTC odišlo z búrz za posledných 24 hodín
  • 19 790 BTC za posledný týždeň
  • 71 183 BTC za posledných 30 dní

A následne sa spýtal: ,,Čo sa stane s cenou, keď „nezostanú“ na burzách žiadne bitcoiny a príde masívna vlna kapitálových peňazí?

Clemente III taktiež naznačil, ako funguje v posledných týždňoch trh s BTC:

  • Trh je vysoko napakovaný, vstúpi do toho veľryba a spôsobí likvidáciu pozícii (v pondelok boli zlikvidované pozície za 383 miliónov USD)
  • Veľryba kúpi lacné bitcoiny vďaka prepadu ceny – likvidácii (811 miliónov bolo presunutých z Coinbase) – myslí tým zmieňovanú transakciu pozn.red.
  • Rast a opakovanie procesu – toto je dôvod prečo HODLujem

Lex Moskovski zároveň poukázal na graf od Glassnode znázorňujúci správanie ťažiarov Bitcoinu. Tí začali v posledných dňoch s akumuláciou Bitcoinu (nepredávajú), čo naznačuje, že pravdepodobne aj oni očakávajú rast ceny. Ťažiari pritom patria medzi najvýznamnejších hráčov na trhu, nakoľko jednak zabezpečujú sieť, no zároveň sú entitou, ktorá je nútená BTC aj predávať, aby mohli financovať svoje podnikanie (výplaty zamestnancov, budovanie infraštruktúry).

Túto tézu podporuje aj graf od CryptoQuant:

https://twitter.com/cryptoquant_com/status/1374596993843011584

Pokiaľ ide o scenár pre najbližšie dni či týždne, treba si uvedomiť, že ani tento zjavný nákup neznámeho veľkého hráča nemusí znamenať, že cena automaticky vystrelí hore. Išlo o mimoburzový obchod, ktorý sa na cene ani automaticky neodzrkadlí. Znižuje však ponuku BTC, ktoré sú k dispozícii a okrem toho existuje možnosť, že s ním bude súvisieť oznámenie, ktoré môže mať pre Bitcoin silný propagačný účinok.

Rafael Schultze-Kraft, ktorý je CEO analytickej platformy Glassnode, necelé 2 dni dozadu po prepade ceny k 54 000 USD poznamenal, že podľa on-chain dát je v prípade pokračovania poklesu ceny ďalší support okolo úrovne 51 000 USD. Ak by nevydržal, mimoriadne silnou zónou bude úroveň 47 000 USD, kde došlo v minulosti k zásadným presunom množstva BTC.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.