Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Veľký boj: Biely dom pretláča návrh, ktorý môže uškodiť kryptomenám. Ľudia píšu senátorom

Článok

Boj
Pixabay.com

Vo včerajšom článku sme vás informovali o pozitívnom pokroku týkajúcom sa správnej definície dôležitého slova “maklér” v ostro sledovanom “Zákone o infraštuktúre” (Infrastructure Bill), ktorý môže do značnej miery ovplyvniť to, čo bude v USA v súvislosti s kryptomenami legálne a čo nie.

Pôvodný dodatok, ktorý v stredu predstavili traja americkí senátori Ron Wyden, Cynthia Lummisová a Pat Toomey získal výraznú podporu širokého spektra kryptokomunity, pretože definíciu “brokera” (resp. makléra) v ňom bol upravený takým spôsobom, aby sa zmieňovaný “Zákon o infraštruktúre” netýkal ťažiarov kryptomien (PoW), validátorov PoS kryptomien, softvérových vývojárov, prevádzkovateľov nodov či autorov kryptomenových peňaženiek. Stotožnili sa s ňou aj viaceré krypto spoločnosti vrátane Coinbase, Coin Center, Ribbit Capital, Square či lobistickej neziskovej organizácie Blockchain Association.

Konkurenčný návrh vzbudzuje veľké obavy

Žiaľ zmieňovaný dodatok z dielne spomenutej trojice senátorov má od včerajšieho večera vážnu konkurenciu. Svoj vlastný pozmeňujúci návrh týkajúci sa kryptomien totiž predstavili “v hodine dvanástej” senátori Rob Portman a Mark Warner. A žiaľ ak by prešiel práve ich návrh, pre kryptopriemysel v USA by bol tvrdou ranou.

Či už úmyselne, alebo nie, návrh z dielne Portmana a Warnera totiž obchádza pri definícii “makléra” podstatnú časť účastníkov kryptopriemyslu. Nuž a vzhľadom na to, kedy s ním prišli a napriek tomu, že pozmeňujúci návrh, s ktorým sa krypotkomunita stotožňuje, už existoval, všetko nasvedčuje tomu, že ide z ich strany o snahu podkopať kryptomeny.

Problém je v tom, že pozmeňujúci návrh Portmana a Warrena z definície brokera vyníma len ťažiarov kryptomien používajúcich Proof of Work konsenzuspredajcov hardvéru a softvéru určeného pre bezpečnú úschovu kryptomien s vlastnými privátnymi kľúčmi.

To znamená, že ich pozmeňujúci návrh vôbec nezmieňuje validátorov Proof of Stake kryptomien, softvérových vývojárov, prevádzkovateľov uzlov a podobne. To by znamenalo, že Infrastructure Bill by sa ich priamo dotýkal a teda vyplývala by na základe neho týmto subjektom povinnosť na IRS (Daňový úrad) nahlasovať všetky údaje o realizovaných transakciách a užívateľoch. To je však v praxi ani nie je nemožné. Viesť by to teda mohlo k tomu, že budúcnosť Proof of Stake kryptomien v USA (resp. ich validátorov) by bola vážne ohrozená (to sa môže priamo dotýkať kryptomien ako sú Ethereum či Cardano) a teoreticky aj budúcnosť prevádzkovateľov Lightning Network nodov či všetkých šikovných vývojárov, ktorí vyvíjajú aplikačné riešenia pre krypto projekty.

Čo je horšie tento návrh má podľa najnovších informácii aj podporu Bieleho domu.

PoW uprednostnené pred Proof of Stake?

Zaujímavosťou pozmeňujúceho návrhu Portmana a Warnera je aj to, že zjavne uprednostňuje Proof of Work konsenzus pred Proof of Stake konsenzom, čo je kuriózne najmä z dôvodu, že v tomto roku mnohí americkí politici vyčítali Bitcoinu jeho neekologickosť. Ak by tento pozmeňujúci návrh prešiel do platnosti v podstate by ťažiarom Bitcoinu v USA ako jedným z mála z celého kryptopriemyslu umožnil fungovať podľa doterajších pravidiel. Naopak by však výrazne negatívne ovplyvnil budúcnosť Proof of Stake kryptomien, ktoré sú výrazne ekologickejšie, pokiaľ ide o energetickú náročnosť.

Ryan Selkis z firmy Messari v tom však vidí záludnejší plán. Domnieva sa, že skrz “Zákon o Infraštruktúre“ sa Biely dom pokúsi ochromiť najprv priemysel okolo proof of stake kryptomien a následne zaútočí aj na Bitcoin a jeho ťažiarov obnovením témy týkajúcej sa energetickej náročnosti jeho ťažby a teda jeho negatívnych dopadov na prírodu.

Poznámka: Naša redakcia nechce hodnotiť, či je lepší Proof of Work alebo Proof of Stake konsenzus. Len upozorňujeme na absurdnosť návrhu, ktorý zjavne podporuje jeden konsenzus na úkor druhého a kuriózne práve ten, ktorý politici tento rok výrazne kritizovali.  

Boj až do konca

Mnohí crypto-friendly politici, ale aj fanúšikovia kryptomien ako takých, aktuálne bojujú v prospech pozmeňujúceho návrhu z dielne Wydena, Lummisovej a Pat Toomeyho. Potvrdzuje to aj ich veľká aktivita na Twitteri.

Napríklad senátorka Cynthiha Lummisová doslova vyzýva ľudí, aby volali a “tweetovali” svojim voleným zástupcom v senáte, aby ich vyzvali pre podporu ich návrhu a nie toho, ktorý prestavil Warren.

Ku kontaktovaniu senátorov vzhľadom na vážnosť situácie vyzval aj Jake Chervinsky, známy právnik špecializujúci sa na kryptomeny a blockchain technológiu, či Frank Chaparro z The Block. Obaja upozorňujú, že v hlasovaní, kde návrh potrebuje získať 50 hlasov, musí byť podporený návrh z dielne Lumisovej, Wydena a Toomeyho, inak bude pre kryptomeny zle.

Twitter medzitým zaplavili stovky až tisíce tweetov, ktoré sú adresované americkým zákonodarcom.

Čo ak sa naplní zlý scenár?

Ak prejde návrh, ktorý uprednostňuje Biely dom, boj ale sa neskončí. Už teraz sa hovorí o jeho napadnutí na súde, alebo o možnosti implementácii malých kódov proof of work konsenzu do proof of stake projektov ako forma určitej “sabotáže”.

,,Ak prejde tento dodatok návrhu zákona o infraštruktúre, ktorý predložil senátor Warner, bude to pre USA a našu schopnosť zostať epicentrom inovácii vo svete ohromnou ranou. Navrhovaný dodatok neuvážene ukladá na plecia vývojárov softvéru  a validátorov proof of stake neuskutočniteľnú požiadavku na podávanie správ,” upozornila vo svojom stanovisku firma Andreesen Horowitz.

Či tento druh lobingu zo strany crypto-friendly firiem a fanúšikov kryptomien  uspeje sa pravdepodobne dozvieme až po sobotňajšom hlasovaní. Definitívne schvaľovanie Infrascturcute Bill je naplánované predbežne na utorok.

Zdroj: coindesk.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.