Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Uvoľňovanie “akcii” GBTC cenu Bitcoinu neovplyvnilo. Išlo o zbytočný FUD

Článok

pád Bitcoin
Pixabay.com

Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) je obľúbený investičný nástroj, ktorý umožňuje inštitúciám urobiť expozíciu voči cene Bitcoinu bez toho, aby museli riešiť jeho bezpečnú úschovu. Obzvlášť na prelome rokov bol oň obrovský záujem, čo viedlo k tomu, že firma Grayscale postupne rýchlo skupovala ďalšie a ďalšie BTC, až sa dostala na bilanciu 655 000 BTC pod jej kontrolou.

Záujem o GBTC po turbulentnom závere roka 2020 a úvode roka 2021 ochabol a Grayscale s nákupom ďalších BTC aspoň dočasne prestala. Pravidla expozície a následného možného predaja GBTC investormi sa však nezmenili, čo vyústilo do toho, že niektorí trhoví analytici začali mať obavy z možného negatívneho vplyvu GBTC na cenu BTC v dôsledku uvoľňovania týchto akcii na trh v období, kedy sa dočasne „odomykajú”.

Problémom malo byť odomykanie po fixe

“Akcie“ (resp. podiely) GBTC si je totiž možné kúpiť od spoločnosti Grayscale len za predpokladu, že do nich investujete aspoň 50 000 dolárov a zaplatíte 2% poplatok za ich správu so 6-mesačným fixom. Až potom ich budete môcť predať na mimoburzovom trhu OTCQX (ak tak budete chcieť učiniť).

Nuž a keďže najväčšia akumulácia GBTC prebiehala koncom roka 2020, počas leta, kedy záujem ochabol, analytici – zjavne mylne – šírili poplašné správy o tom, že investori sa začnú týchto akcií po ukončení 6-mesačného fixu vo veľkom masívne zbavovať. Nič také sa však nestalo.

Odporúčame prečítať: Not yor keys, not your Bitcoin! Zákazníci Coinbase tvrdia, že im ukradli kryptomeny. Chybu urobili ale aj oni 

Streda bola posledným dňom, kedy sa uvoľnili do trhu akcie GBTC vo väčšej hodnote – konkrétne v ekvivalente 58 BTC. V najväčší deň tohto údajne “rizikového obdobia”, 18. júla 2021, sa ich však uvoľnilo až v ekvivalente 16 240 BTC. Príbeh o medveďom vplyve sa však vôbec nenaplnil.

Graf uvoľňovania uzamknutých GBTC

Najbližšie masívne uvoľňovanie akcii GBTC sa udeje až v roku 2022 a tak má Bitcoin nejaký čas, aby si od tohto typu poplašných správ oddýchol. Určite sa objavia ďalšie, no aspoň jednému z nich možno dať na nejaký čas zbohom.

Prečítajte si tiež: Gigant Morgan Stanley má investíciu voči Bitcoinu v hodnote 240 miliónov dolárov 

GBTC sú stále v zľave

Podiely GBTC sa už dlhšiu dobu obchodujú v zľave voči NAV – natívnej cene, za ktorú by sa mali predávať, aby boli rovné svoju ekvivalentu v Bitcoine. To značí, že záujem o ne aktuálne nie je zďaleka taký výrazný ako na prelome rokov, kedy sa naopak predávali za veľmi vysokú prémiu.

Medzi možné dôvody sa radi obzvlášť to, že mnohé inštitúcie začali uprednostňovať priamu kúpu  Bitcoinu alebo investujú do Bitcoin ETF na kanadskom trhu. Takýto druh investície totiž nie je spojený s vysokými nákladmi na správu, ktoré si pýta Grayscale. Samotná spoločnosť Grayscale už viackrát naznačila, že jej dlhodobým cieľom je transformovať svoje služby do tradičného verejného Bitcoin ETF. Tento investičný nástroj však v USA stále v spojení s Bitcoinom nezískal povolenie a je otázne, kedy sa tak stane. SEC má na stole aktuálne 14 žiadosti o Bitcoin ETF a 5 o menej žiadané Bitcoin futures ETF.

Dopĺňame, že druhým najväčším investorom do GBTC sa stala skrz svoje investičné fojndy veľká americká banka Morgan Stanley, ktorá sa tak zaradila hneď z a Ark Investments Cathie Woodovej. Tejto téme sme s taktiež venovali na našom webe Kryptonovinky.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.