Kým ešte pred niekoľkými rokmi banky označovali Bitcoin za podvod či Ponzi schému, dnes možno skonštatovať, že jedna z najväčších – americká Morgan Stanley – je držiteľom naozaj nemalej expozície voči Bitcoinu v hodnote viac než 240 miliónov dolárov.
Banky vzhľadom na regulačné podmienky nemôžu investovať do Bitcoinu priamo, no môžu voči nemu urobiť expozíciu cez iné regulované investičné nástroje. Najpopulárnejším z nich je Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), čo sú vlastne akcie respektíve podiely (shares) kryté bitcoinami, ktoré vlastní ich emitent spoločnosť Grayscale Investments.
Investíciu do Bitcoinu naznačovali skoršie
Banka Morgan Stanley už skoršie v tomto roku informovala Americkú komisiu pre cenné papiere a burzu (SEC), že skrz svoje investičné fondy môže v nasledujúcich mesiacoch urobiť takúto expozíciu voči BTC. A ako sa ukázalo, presne to sa aj stalo. Najprv vo forme menšej investície v podobe kúpy 28 000 akcií GBTC cez Europe Opportunity Fund a teraz naozaj vo veľkom.
Podľa najnovších informácii vyplývajúcich z podaní na SEC k 30. júnu 2021 investičné fond banky Morgan Stanley, ktorá spravuje kapitál v hodnote viac než 4 biliónov dolárov, totiž vlastiam už viac než 6,5 milióna akcií Grayscale Bitcoin Trust. Jedna takáto akcia má hodnotu okolo 38 dolárov, čo predstavuje pri súčasnej cene zaokrúhlene ekvivalent 247 miliónov dolárov, respektíve 5290 BTC.
Odporúčame prečítať: Not yor keys, not your Bitcoin! Zákazníci Coinbase tvrdia, že im ukradli kryptomeny. Chybu urobili ale aj oni
Morgan Stanley sa tak podľa čerstvých dát stala druhým najväčším držiteľom podielov GBTC po spoločnosti Ark Investment Management, ktorej zakladateľkou a hlavnou tvárou je veľká fanúšička Bitcoinu Cathie Woodová.
Investícia Morgan Stanley do GBTC je prerozdelená do série niekoľkých rôznych investičných fondov, ktoré investujú aj do množstva iných akcii či dlhopisov. Teraz ich úspech však ovplyvňuje už aj to, ako sa darí Bitcoinu, respektíve akú hodnotu majú akcie GBTC, ktorých cena sa odvíja od ceny BTC. Nutné je však poznamenať, že ani v jednom z týchto fondov nemajú dominantné postavenie, čo znamená, že celkové výsledky výrazným spôsobom zatiaľ neovplyvňujú.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Záver
Rok 2021 je rokom, kedy sa začal výrazne meniť sentiment bánk voči najznámejšej kryptomene. Ešte nedávno rezonovali v médiách vyjadrenia o tom, že Bitcoin je podvod či Ponzi schéma (rád tak hovoril napríklad šéf JP Morgan Chase Jamie Dimon). Teraz však prakticky každý týždeň sledujeme novinky o tom, ako sprístupňujú investície do Bitcoinu svojim solventným klientom giganti ako sú práve JP Morgan Chase, Goldman Sachs, Wells Fargo, BNY Mellon či Morgan Stanley. Nuž a Morgan Stanley – zjavne najodvážnejšia z nich – už do Bitcoinu v rámci regulačných možnosti aj investuje.
Zdroj: decrypt.co