Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

,,Úspech Bitcoinu je nechutný,” tvrdí pravá ruka Warrena Buffetta

Článok

Hnev
Pixabay.com

Predstavitelia verejne obchodovaných spoločnosti sa v týchto dňoch v rámci takzvaných “earnings calls” rozprávajú s investormi o výsledkoch ich hospodárenia za predošlý kvartál. 30. apríla tak urobila aj uznávaná investičná spoločnosť Berkshire Hathaway, ktorej dvaja hlavní predstavitelia Warren Buffett a Charlie Munger sa nevyhli ani vyjadreniu smerom k Bitcoinu.

Od Berkshire Hathaway sa neočakávalo, že by investovala do Bitcoinu, avšak nepredpokladalo sa ani to, že z úst jej predstaviteľov zaznajú smerom k najznámejšej kryptomene až také nenávistné slová.

Padli keď bola Warrenovi Buffettovi Charliemu Mungerovi položená otázka, čo si myslia o Bitcoine. Slovo si v tom momente zobral viceprezident spoločnosti 97-ročný Charlie Munger, ktorý uviedol:

,,Samozrejme, že nenávidím úspech Bitcoinu. Nevítam menu, ktorá je užitočná pre únoscov a vydieračov a tak ďalej. Rovnako sa mi nepáči, ako pribúdajú miliardy a miliardy dolárov niekomu, kto vytvoril nový finančný systém z úplne ničoho. Takže skromne hovorím, že celý jeho prekliaty vývoj je nechutný a je v rozpore so záujmami civilizácie.”

Mungerov o sedem rokov mladší priateľ Warren Buffett, hlavná tvár Berkshire Hathaway a dekády jeden z najuznávanejších investorov histórie, bol tentokrát o čosi diplomatickejší:

,,Budem sa tejto otázke vyhýbať, pretože tu máme pravdepodobne stovky tisíc ľudí, ktorí vlastnia Bitcoin a pravdepodobne len dvoch, ktorí ho shortujú. Takže máme na výber, či naštveme 400 000 ľudí, alebo urobíme dvoch ľudí šťastnými a to je hlúpa rovnica.”

Buffett v minulosti označil Bitcoin za “jed pre myši” a Munger za „hovno“ či “nemorálnu vec”. Ich čerstvé vyhlásenia na adresu Bitcoinu v tomto kontraste nevychádzali z priemeru.

Kritika nepodložená faktmi

Na obhajobu Bitcoinu je nutné uviesť, že najmä Mungerové vyjadrenia naznačujú zjavne nepochopenie Bitcoinu. Kritika, že je využívaný hlavne na nelegálnu činnosť má vážne trhliny, ktoré podporujú mnohé štúdie (napr. Chainalysis spolupracujúca s vládami odhaduje podiel nelegálnych transakcií na celkovom počte BTC transakcií za rok 2020 na menej než jedno percento) a nepopierateľné fakty o samotnej funkčnosti tejto krypotomeny. Bitcoin je v skutočnosti len pseudo-anonymnou kryptomenou a on-chain analytické služby majú už mnoho nástrojov, vďaka ktorým môžu pomerne detailne sledovať, čo sa deje na tejto sieti. Bývalý šéf CIA dokonca uviedol, že ak by zločinci využívali Bitcoin častejšie, bolo by ich ľahšie ich všetkých pochytať. Inak povedané tradičné peniaze – “cash“, sú na nelegálnu činnosť oveľa lepšie, než Bitcoin.

Zdroj: decrypt.co

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne