Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Transakcie Bitcoinu sú najdrahšie v histórii

Článok

Bitcoin
Pixabay.com

Poslať Bitcoin (BTC) je aktuálne najdrahšie v histórii. Dokonca bol prekonaný aj rekord zo záveru bullrunu 2017, kedy stála rekordná transakcia 55,17 USD. Najnovšie podľa údajov BitInfoCharts stúpli poplatky až na takmer 60 dolárov.

Bitcoin sa rastúcimi poplatkami za transakcie naďalej približuje skôr tomu, že sa z neho stáva digitálne zlato, než bežný platobný prostriedok (v budúcnosti sa to však môže zmeniť). Čo však zvyšuje transakčné poplatky?

Zjednodušene povedané ich výška je ovplyvnená najmä mierou používania daného blockchainu. Čím viac ľudí Bitcoin používa a odosiela transakcie, tým sa vytvára intenzívnejší tlak aj na výšku poplatkov.

Bitcoin dokáže za určitý čas spracovať len určité množstvo transakcií a ak nechcete čakať na potvrdenie transakcie dlho, jednoducho zvýšite pri jej zadávaní poplatok (ktorý pôjde ťažiarom), ktorý ste za ňu ochotný zaplatiť. Nuž a ak je váš poplatok vyšší, než u iných transakcií, tak ťažiari sú motivovaní vašu transakciu v poradí uprednostniť. A tak sa postupne pri preplnenosti siete (mempoolu) poplatky zvyšujú a zvyšujú. Veď len a posledných 10 dní podľa portálu DeCrypt stúpli o viac ako 300%. 11. apríla bol totiž primárny poplatok za transakciu “len” 14,86 USD.

Tí, čo aktuálne nie sú ochotní platiť za transakcie takmer 60 dolárov, tak musia buď počkať, kým sa sieť uvoľní a skúsiť realizovať transakciu neskôr, alebo ju zadať teraz s nižším poplatkom no s vedomím, že k jej realizácii dôjde až neskôr. BTC vývojár Leon Jonhson portálu DeCrypt povedal, že nedávno zaplatil za transakciu len 2,99 USD, no jednoducho z dôvodu, že zadal nízky poplatok a čakal, kým sa časom transakcia realizuje.

Platiť za kávu Bitcoinom by tbolo v súčasnosti šialenstvo (teda za predpokladu, že nemáte stovky bitcoinov a nejaký ten poplatok v hodnote 60 dolárov neriešite). Ak však za kávu BTC platiť chcete, máte predsa len nádej. Riešením tohto problému je vyššia miera adopcie technológie Lightning Network. Tá umožňuje mimoriadne lacné a instantné platby BTC na jeho druhej vrstve.

Žiaľ adopcia Lightning Network ešte nie je na dostatočne vysokej úrovni a to aj z dôvodu, že v súčasnosti má málo ľudí motiváciu platiť Bitcoinom za bežné veci – ako napríklad zmieňovanú kávu. Ľudia BTC zväčša držia dlhodobo, pretože špekulujú na rast jeho ceny.

Druhým faktorom je skutočnosť, že len málo búrz zatiaľ podporuje Lightning Network. Urobila tak necelý týždeň dozadu burza OKEX, no giganti ako Coinbase, Binance či Kraken s týmto krokom ešte stále vyčkávajú.

Zdroj: decrypt.co

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne