Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Transakcia Bitcoinu v hodnote 2 miliárd dolárov stála neuveriteľne nízky poplatok

Článok

Bitcoin
Zdroj: Pexels.com

Podľa explorera Blockchain.com sa v pondelok večer realizoval na BTC sieti v rámci jednej transakcie presun bitcoinov v prepočítanej sume 2 miliárd amerických dolárov. Jej zadávateľ za ňu zaplatil poplatok len 0.00001713 BTC, čo predstavovalo v danom momente 0,78 USD.

Prevod 44598.429 BTC v jednej transakcii nie je prvou a ani poslednú obrovskú bitcoinovú transakciu, pri ktorej sa potvrdilo, že Bitcoin vie byť veľmi efektívnym a lacným prostriedkom pre presun hodnoty. Táto transakcia totiž prebehla veľmi rýchlo a za minimálne náklady, čo je v silnom kontraste s poplatkami, ktoré by na ňu museli byť vynaložené v prípade bežnej bankovej transakcie, ktorá by popri tom trvala nepochybne dlhšiu dobu. Rovnako tak Bitcoin pri tejto transakcii zvýraznil svoju lepšiu východiskovú pozíciu v porovnaní s častokrát zmieňovaným zlatom, keďže fyzický presun zlata v hodnote 2 miliárd dolárov by bol logisticky a finančné mimoriadne náročný.

Nejde o prvú transakciu tohto typu

V auguste 2020 sa udiala podobná transakcia v hodnote 1 miliardy dolárov. Vtedy bol za ňu zaplatený poplatok v prepočte 4 dolárov, nakoľko BTC sieť bola o čosi preťaženejšia, než je v dnešných dňoch. Pri takýchto obrovských sumách by však aj poplatky v doposiaľ pre Bitcoin rekordných sumách (nad 50 dolárov) boli stále zanedbateľné.

Ako by to bolo vo fiat svete

Portál Cointelegraph upozorňuje, že ak by ste chceli previesť 2 miliardy dolárov vo fiatovom svete (v rámci bankového systému) zaplatil by ste za to tučný transakčný poplatok niekde medzi jedným až troma percentami. To by v prípade pondelňajšej transakcie vyšlo na 20 až 60 miliónov dolárov. Okrem toho by ste si počkali jeden až štyri dni, kým by platba prešla.

Zabudnúť pritom netreba ani na byrokraciu a dohľad bankových inštitúcii nad takýmito typmi transakcii. Bitcoin niečo také nerieši. Na druhú stranu zadávateľ BTC transakcie si musí dať sám pozor, aby neurobil pri transakcii nejaký omyl. Teoreticky by totiž mohol navždy spláchnuť veľkú sumu peňazí bez šance, že by mu niekto chybnú transakciu dokázal opraviť.

Aké sú priemerné transakcie

Podľa súčasných dát BitInfoChart je priemerná cena za poplatok na bitcoinovej sieti okolo 0.000058 BTC, čo predstavuje 2,67 USD (tento poplatok nie je závislý od hodnoty transakcie). Priemerný poplatok na kryptomene Ethereum je neporovnateľné vyšší – až 20,44 USD.

Z dlhodobého hľadiska ani súčasné nízke poplatky u Bitcoinu za transakcie na prvej vrstve (tzv. onchain transakcie) však nie sú udržateľné, ak sa má Bitcoin stať bežným platidlo. Nikto si totiž nekúpi kávu za BTC, ak má zaplatiť za transakciu 3 doláre alebo viac.

Tento problém má vyriešiť používanie siete Lightning Network (LN) postavenej na druhej bitcoinovej vrstve. Posledné dáta naznačujú, že adopcia LN, ktorá umožňuje transakcie BTC za minimálne náklady a prakticky okamžite sa začína urýchľovať. U Ethereum by zas vysoké poplatky mal vyriešiť prechod na Proof of Stake a najmä dokončenie takzvaného shardingu.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.