Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Ťažiari BTC, ktorí sa obchodujú na burzách, majú pod kontrolou 17% hashrate

Článok

bitcoin
Zdroj: Unsplash.com

Kryptomenová konzultačná firma Crypto Oxygen zverejnila štúdiu, podľa ktorej verejne obchodované bitcoinové ťažobné spoločnosti kontrolujú v súčasnosti približne 17% celkového hashrate BTC.

Najväčšou verejne obchodovanou ťažobnou spoločnosťou je Core Scientific z USA, ktorá vstúpila na burzu minulý rok prostredníctvom fúzie špeciálnej akvizičnej spoločnosti (SPAC). Hashrate spoločnosti Core Scientific je podľa štúdie okolo úrovne 8,3 EH/s a minulom roku dokázala vyťažiť 5 769 BTC s príjmami o výške približne 545 miliónov dolárov.

Na druhom a treťom mieste sú z hľadiska príjmov s Riot BlockchainHive Blockchain, ktoré v minulom roku generovali príjmy 215 respektíve 195 miliónov dolárov.

Hashrate a príjmy vyjadrené v dolároch sú len dvomi z viacerých spôsobov, ako je možné rozlišovať medzi firmami ťažiacimi BTC, pretože niektoré firmy majú modely výnosov oddelené od svojej hlavnej ťažobnej činnosti. Správa Crypto Oxgen rozoberá tieto kľúčové štatistiky a ponúka podrobnejšie porovnanie, ktoré zahŕňa strategickú, prevádzkovú a finančnú výkonnosť každej firmy. Len pre ilustráciu napríklad kým Marathon Digital sa spolieha výlučne na externých poskytovateľov, Stronghold vlastní aktíva spolu s celým hodnotovým reťazcom vrátane elektrickej infraštruktúry.

Zaujímavý je pohľad na dáta o hashrate daných firiem v pomere k ich investíciám. Zdá sa, že z tohto pohľadu je na tom najlepšie Stronghold, ktorý má rovnako aj najlepšie vyhliadky ku koncu roka. Nasleduje Greenidge či IrisEnergy.

Dôležitou témou pri ťažbe BTC je aj jej forma z pohľadu ESG – teda dodržiavania štandardov  pozitívneho environmentálneho, sociálneho a riadiaceho dopadu. Štúdia tvrdí, že v tomto smere sa 8 z 12 sledovaných spoločnosti darí byť uhlíkovo neutrálnymi.

Bitfarms, Hive, Iris Energy a Argo sú firmy, ktoré sa spoliehajú výlučne na obnoviteľné zdroje.  Northern Data, Core Scientific a Greenidge Generation používajú offsetové kredity na zníženie svojej uhlíkovej stopy. Nuž a Marathon Digital Holdings a Hut 8 Mining tiež využívajú uhlíkové kompenzačné kredity a ich cieľom je byť do konca roka 2022 uhlíkovo neutrálnymi. Pokiaľ ide o firmu Bit Digital, tá tvrdí, že 67% jej zdrojov energie je obnoviteľných.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.