Posledných sedem dní prinieslo tradične veľa správ o bitcoine, no našu pozornosť upútali aj altcoiny na čele s Bitcoin Cash, Cardano a EOS. Prinášame vám nový diel nedeľňajšieho súhrnu top správ týždňa zo sveta kryptomien.
Bitcoin
Jeden z najrešpektovanejších kryptotraderov, 72-ročný burzový veterán Peter Brand, si myslí, že Bitcoin podľa všetkého už našiel svoje lokálne dno a „slabé ruky“ sú z trhu von. ,,Mnohí chceli len sedieť a čakať, kým nakúpia opäť na šiestich lebo piatich tisícoch a premeškali dno – a myslím si, že medzitým veľa ľudí so silnými rukami akumulovalo bitcoin,” uviedol na Twitteri. Viac sa dočítate v tomto článku.
Podľa populárneho Stock-To-Flow modelu, ktorého autorom je známy kryptoanalytik PlanB, mieri Bitcoin do roku 2022 k cene 100 tisíc dolárov. Model, ktorý zohľadňuje efekt halvingu a dostupnosť novovznikajúcich bitcoinov na trhu, zatiaľ veľmi presne kopíruje reálny vývoj ceny najznámejšej kryptomeny. Viac sa dozviete tu.
Americký deficit bude podľa odhadu Kongresového rozpočtového úradu USA (CBO) v najbližších 10 rokoch každý rok 6x väčší než súčasná trhová kapitalizácia Bitcoinu. Viac o porovnaní súčasného amerického dlhu s Bitcoinom sme písali tu.
Kryptomenové burzy držia významnú časť bitcoinov, ktoré sú v obehu. Z 11 až 15 miliónov dostupných BTC (odhaduje sa, že 3 až 7 miliónov vyťažených bitcoinov z celkového počtu vyše 18 miliónov môže byť “stratených”), drží len americká burza Coinbase takmer milión z nich. Ktoré ďalšie burzy v tomto smere dominujú? Otvorte si tento článok a dozviete sa.
Veľa sa v priebehu posledného týždňa hovorilo o propagátorovi investícii do zlata a zároveň kritikovi Bitcoinu Petrovi Schiffovi, ktorý začal kritizovať BTC z dôvodu, že stratil prístup k bitcoinom, ktoré mu kedysi venoval Erik Voorhees. My sme k tejto téme napísali niekoľko článkov, no najzaujímavejšiu diskusiu vyvolalo vyjadrenie šéfa Binance Changpenga Zhaa, ktorý na príklade nevedomosti Schiffa o bezpečnom držaní kryptomien odporučil väčšine ľudí, aby si radšej svoje kryptomeny nechali na bezpečných burzách a vyhli sa tak ich prípadnej strate. My odporúčame lepšie riešenie – využiť Shamir Backup v rámci hardvérovej peňaženky Trezor. Celý článok si môžete prečítať tu.
Témou roka 2020 bude nepochybne schvaľovanie amerického zákona o kryptomenách známeho pod pojmom The Cryptocurrency Bil 2020. Cal Evans zo spoločnosti Gresham Interational publikoval na webe CryptoSlate zaujímavý komentár na túto tému, z ktorého sme vybrali najzaujímavejšie pasáže. Okrem iného tvrdí, že tento zákon definitívne zničí premisu, že kryptomeny sú nelegálne. Viac i
Kontroverzný podnikateľ a vedec Craig Wright stále tvrdí, že získa prístup k tzv. „Tulip Trust”, prostredníctvom ktorého získa prístup k približne miliónu bitcoinov a výrazne tým podporí svoje tvrdenie, že práve on je záhadný tvorca Bitcoinu Satoshi Nakamoto. Jeho kritici si myslia, že týmto spôsobom len “hajpuje” cenu Bitcoin SV, teda kryptomeny o ktorej tvrdí, že je pravým Bitcoinom. Tejto téme sme sa venovali tu.
Zaujímavú funkcionalitu testujú vývojári v infláciou zdemolovanej Venezuele. Miestna BTC komunita pracuje na produktoch, ktoré umožnia realizáciu bitcoinovych transakcii aj v miestach, kde nie je prístup na internet a to za pomoci rádiových vĺn. Viac sa dozviete tu.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Altcoiny
Významnou aktualizáciou v podobe hardforku prejde vo februári kryptomena Cardano. Oznámil to šéf Cardano Charles Hoskinson, ktorý v rámci pravidelnej rubriky Ask me anything informoval aj o tom, že Cardano uzatvára nové zaujímavé spolupráce. Špekuluje sa o partnerstve s IBM a finančné rameno projektu Emurgo už podpísalo zmluvu s vládou v Uzbekistane. Viac sa dočítate tu.
Spoločnosť Block.one stojaca za vývojom kryptomeny EOS informovala, že už 14. februára spustí testovaciu verziu dlhoočakávanej sociálnej siete Voice, ktorej cieľom je stať sa konkurenciou pre Facebook či Twitter. Sklamaním je však to, že na rozdiel od pôvodného plánu spustiť Voice priamo na blockchaine EOS-u, bude na začiatku fungovať len cez softvér EOSIO. Viac sa dozviete tu.
Centrálne banky Kanady, Veľkej Británie, Japonska, Európskej únie a Švajčiarska spojili sily, aby vytvorili skupinu, ktorá sa bude zaoberať potenciálom národných kryptomien, takzvaných CBDC. Podrobnosti nájdete tu.
Ak by ste sa chceli dozvedieť základné veci o kryptomenách Ethereum a Litecoin, pozrite si výborné videá, ktoré o nich spracoval český YouTuber Kicom v rámci svojho Bitcoinoveho kanálu. Nájdete ich tu.
S kontroverzným rozhodnutím prišli veľkí ťažiari kryptomeny Bitcoin Cash. Líder mining poolu BTC.TOP, ktorý má na ťažbu štvrtej najhodnotnejšej kryptomeny súčasnosti najväčší vplyv, Jiang Zhuoer, oznámil, že od 15. mája 2020 sa začne ťažba BCH “daniť” 12,5%. Táto hodnota pôjde automaticky vývojárom, aby mohli pokračovať vo svojej práci na BCH. Podrobnosti sme zhrnuli tu.
Spoločnosť Tether stojaca za najznámejším stablecoinom USDT oznámila, že spúšťa stablecoin s názvom Tether Gold, ktorý je viazaný na fyzické zlato. Jeden XAU₮ by mal predstavovať vlastníctvo jednej trojskej unce fyzického zlata, ktoré je bezpečne uložené v trezore vo Švajčiarsku.
Ostatné
- Spoločnosť Square podala patent na svoju technológiu, ktorá umožňuje prevody medzi kryptomenami a fiatovými menami v reálnom čase. Napísali sme o tom tu.
- Populárna peňaženka pre ETH a ERC20 tokeny MyEtherWallet umožňuje zjednodušenie adries peňaženiek v tvare “.crypto”. Viac sa dočítate tu.
- Južná Kórea zvažuje zavedenie 20% dane z kryptomenových transakcií
- Čínske investície do blockchainu v roku 2019 v porovnaní s rokom 2018 klesli o približne 40%
- Prezident Venezuely Nicolas Maduro nariadil, aby krajina predala 4,5 milióna barelov ropy z certifikovanej národnej rezervy 30 miliónov barelov, za kryptomenu Petro. Taktiež chce, aby bol národný stablecoin využívaný ako platidlo pri predaji paliva pre medzinárodné lety.
- Hodnota blockchanových firiem sídliacich vo švajčiarskom “Crypto Valley” v meste Zug, klesla v minulom roku o takmer polovicu. Dôvodom je cenový vývoj kryptomeny Ethereum, na ktorú sú výrazne naviazané.
Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?