Včera sme vás informovali, že známy propagátor investícii do zlata Peter Schiff označil držanie Bitcoinu za veľkú chybu, pretože stratil heslo k jeho peňaženke a tým pádom aj svoje bitcoiny. Schiff nikdy nebol veľkým fanúšikom kryptomien, no jeho zlá skúsenosť s ich držaním nahrala do karát šéfovi burzy Binance Changpengovi Zhaovi, ktorý sa na jeho príklade rozhodol spropagovať držanie kryptomien priamo na burze.
Držať kryptomeny na burze sa neodporúča. Dôvod je prostý – ak máte kryptomeny na centralizovanej burze, či už ide o Binance, Coinbase, alebo obdobnú platformu, nevlastníte k ním privátne kľúče. To znamená, že ak burzu hacknú, skrachuje, alebo z nejakého dôvodu sa jej zneľúbite, môžete prísť o vaše kryptomeny. Naopak ak vlastníte privátne kľúče a nemáte ich zálohované v digitálnej forme, nikto by nemal byť schopný zobrať vám ich (iba ak násilím). Prísť o ne môžete len tak, že privátny kľúč (seed) stratíte, alebo znehodnotíte papier, na ktorom ste ho mali napísaný.
Zhao navrhuje držať kryptomeny na bezpečnej burze
Zakladateľ Binance Changpeng Zhao si však myslí, že väčšina ľudí nedokáže svoje privátne kľúče strážiť na dostatočne vysokej úrovni, čoho príkladom je aj skúsenosť Petra Schiffa. Preto tvrdí, že ak kryptomeny zveríte do úschovy bezpečnej burzy, je to lepšia alternatíva.
,,Mnohé hardcore kryptomenové organizácie obhajujú držanie vlastných privátnych kľúčov. Avšak pravdou je, že stále veľmi mnoho ľudí nie je schopných bezpečne si ich uchovať (strácajú ich). Dôveryhodná centralizovaná zmenáreň je bezpečnejšia pre väčšinu ľudí. Čísla hovoria samé za seba. Musíme pracovať na peňaženkách,” napísal Zhao vo svojom nedeľňajšom tweete.
https://twitter.com/cz_binance/status/1218973539207770113
Zhao známy aj pod prezývkou „CZ“ teda tvrdí, že burzy sú pre mnohých ľudí bezpečnejšie na úschovu kryptomien, než osobné držanie privátnych kľúčov, napriek tomu, že aj jeho burza Binance bola minulý rok hacknutá a prišla o 7 000 BTC, čo bolo v tom čase vyše 40 miliónov dolárov. Pravdou je, že jej zákazníci o svoje kryptomeny vtedy neprišli (aspoň sa o tom nevie). Stratu vyrovnala firma z fondu, ktorý predtým založila práve na podobné účely (Binance pravidelne časť svojich ziskov dáva bokom na financovanie neočakávaných situácii vrátane hackov).
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Buterin priznal potrebu zjednodušenia
K téme sa vyjadril aj Vitalik Buterin, spoluzakladateľ druhej najväčšej kryptomeny Ethereum, ktorý naďalej súhlasí s tým, že stále najlepšou voľbou je držať privátne kľúče a nemať kryptomeny uložené na burzách. Vo svojom tweete však naznačil, že súčasný spôsob nie je dokonalý. ,,Sklamanie z toho, ako ľudia reagujú. ,,Krypto je tým, čím je. Je vašou úlohou byť veľmi opatrní a zapísať si veľmi bezpečne backpup seedy na troch miestach“. Mali by sme však vymyslieť lepšiu technológiu pre peňaženky, aby sme bezpečnosť zjednodušili.”
Buterin spomenul myšlienku tzv. “sociálneho obnovenia peňaženky” (social recovery), určitého systému obnovy prístupu so s zapojením viacerých ľudí. Tento systém by sa spoliehal na určitý stupeň dôvery medzi zapojenými stranami. Viac info tu.
Pokiaľ ide o bezpečnú úschovu privátnych kľúčov, odporúča sa seed zapísať spôsobom, ktorý sa ľahko neznehodnotí (nerozmaže sa, písmo nevybledne a podob.) a následne ho odložiť na bezpečné miesto. Rizikami sú možnosť jeho krádeže, alebo jeho znehodnotenie (napr. vodou, požiarom). Seed sa neodporúča deliť na dve či viac časti – stačí, že sa stratí alebo znehodnotí jedna z troch a obnova nebude možná (riziko je tým pádom ešte väčšie).
Riešením je Shamir Backup na Trezore
So zatiaľ najzaujímavejším riešením prišli autori hardvérovej peňaženky Trezor. Funkcia “Shamir Backup” dostupná pri peňaženke Trezor Model T umožňuje rozdeliť seed do viacerých častí (tzv. shardov), avšak na obnovu seedu nie je potrebná participácia všetkých (napríklad stačia 3 shardy z 5, alebo 2 z 5 alebo 2 z 3, podľa nastavenia).
Pri použití tejto funkcie teda môžete privátny kľúč rozdeliť napríklad na 5 časti (5 shardov), ktoré rozdelíte na rôzne miesta a nastavíte, že na obnovu potrebujete aspoň 3 z 5. Ak sa jedna, alebo dve časti znehodnotia (alebo budú ukradnuté a podobne), stále môžete seed obnoviť vďaka zvyšným trom. Vďaka použití tejto funkcie teda naďalej vlastníte privátne kľúče, no zmenšujete riziko straty prístupu k vašej peňaženke a taktiež riziko krádeže.
VIDEO: Pekná ilustrácia princípu key shardingu
VIDEO: Ukážka ako si vytvoriť Shamir Backup na Trezor Model T
Samozrejmosťou pri bezpečnom zápise privátnych kľúčov, či už ide o klasický jeden seed, alebo využitie funkcie Shamir Backup, je ich fyzicky zápis (nie digitálny). Ak seed digitalizujete, vystavujete sa veľkému riziku jeho krádeže formou hacku. Existujú programy, ktoré prehľadávajú vaše dokumenty výhradne s cieľom hľadať privátne kľúče ku kryptomenám.
Zdroje: cointelegraph.com, youtube.com
Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?