Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Krypto správy dňa (17.1.): “Bitcoin vo vesmíre” robí pokroky či decentralizované spravodajstvo

Avatar

Článok

zo dňa

Bitcoin vesmír

Kým kryptomeny čakajú na ďalší veľký rast, ich technológia neustále napreduje. Každý deň preto prinášame prehľad dôležitých správ o Bitcoine a altcoinoch v takomto prehľadnom usporiadaní.

Štvrtkové správy zo sveta kryptomien

„Bitcoin vo vesmíre” robí pokroky

Blockchain spoločnosť Blockstream spúšťa betaverziu svojej Blockstream Satellite API, ktorá je učená na pomoc vývojárom pri vysielaní údajov prostredníctvom satelitnej siete. Tento krok nasleduje po tom, ako BLockstream rozširoval v decembri svoje služby a začal vysielať prostredníctvom satelitov blockchain Bitcoinu po prakticky celom svete. Cieľom Blockstream je oslobodiť Bitcoin od závislosti od pozemného pripojenia k internetu a tým zvýšiť jeho robustnosť. Najnovší produkt “Data agnostic” umožňuje používať satelity na zašifrované zasielanie správ, pričom používatelia platia za službu cez Lightning Testnet, čo znamená, že služba je momentálne zadarmo. Vývojári môžu odosielať správy prostredníctvom rozhrania RESTful API (aplikačne programovacie rozhranie), kým používatelia budú odosielať správy cez webové stránky Blockstreamu. Maximálna veľkosť správ je zatiaľ obmedzená na 10 sekúnd.

DX.Exchange mala minulý týždeň bezpečnostné problémy

DX.Exchange, prvá Európskou Úniou regulovaná burza, na ktorej je možné kúpiť tokenizované akcie Amazonu, Facebooku, Tesly či Google sa žiaľ po spustení tejto veľkej novinky nevyhla závažným problémom. Užívatelia totiž našli na burze vážne bezpečnostné chyby, v rámci ktorých bolo možné ukradnúť citlivé informácie o investoroch. Prvý na to upozornil anonymný “white hacker”, ktorý tak podľa všetkého zabránil výraznejším škodám. Burza okamžite začala pracovať na oprave systému, no jej povesť zostala výrazne poškvrnená.

Hodnota investícii z ICO výrazne klesá

Burza BitMEX vypracovala zaujímavý výskum v spolupráci s TokenAnaltyst. Jeho záverom je, že hodnota tokenov, ktoré si počas ICO (počiatočná ponuka mincí) vyzbieralo viac než 100 tímov, klesla oproti ich počiatočnej hodnote 24 miliárd dolárov o približne 54%. BitMEX okrem toho informoval, že minimálne 12 projektov ICO, z ktorých každý získal viac ako 50 miliónov dolárov, ešte nebolo ani spustených.

ConsenSys investuje do decentralizovaného spravodajstva

Blockchain spoločnosť ConsenSys vstúpila do projektu, ktorý sa zaoberá vytvorením novej spravodajskej platformy od WordPressu. Do projektu s názvom Newspack investovala 350 000 dolárov. Pridala sa tak k spoločnostiam ako Google News či Lenfest Institute of Journalism. Celkovo bolo na financovanie tohto projektu získaných zhruba 2,4 milióna dolárov. Okrem investícii do novej inciatívy proof-of-concept (PoC) od WordPressu sa ConsenSys rozhodol podporiť aj spoločnosť Civil, ktorá chce umožniť každému zapojenému spravodajskému médiu pripojiť sa k sieti, ktorá je vo vlastníctve komunity a archivuje obsah na decentralizovaných systémoch.

Blockchain môže slúžiť aj na sledovanie potravín

Svetový fond pre voľne žijúce zvieratá (WWF-Australia) oznámil spustenie dodávateľského reťazca, ktorý funguje na blockchaine, aby tým podnikom a spotrebiteľom umožnil sledovať potraviny. Systém umožňuje firmám sledovať produkty, ktoré vyrábajú a spotrebiteľom, aby sa pozreli na pôvod týchto produktov prostredníctvom unikátneho blockchain kódu na mieste jeho pôvodu.

Rýchle správy

BITCOIN: Analytik Murad Mahmudov sa domnieva, že cena Bitcoinu klesne do polovice 2. štvrťroka k sume okolo 1700 dolárov. Zotavenie očakáva až koncom roka 2019.

NASA: Americký národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) navrhol systém riadenia letovej prevádzky, ktorý by bol založený na blockchaine a využíval blokový reťazec umožňujúci súkromnú a anonymnú komunikáciu s leteckými dopravnými spoločnosťami.

LIGHTNING NEWTORK: Počet aktívnych uzlov v Lightning Newtork sa za posledný mesiac zvýšil o 20% a sieťová kapacita sa zvýšila na 2 milióny dolárov v BTC. Lightning Network (LN) slúži na riešenie problému škálovateľnosti Bitcoinu a umožňuje vytvárať priame prepojenia peer-to-peer pre prenos finančných prostriedkov.

Zdroje: Cointelegraph

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na FacebookuTelegrame, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Analýzy

Technická analýza (16.9.): Bitcoin a ďalšie alter-špekulácie v trendu

Avatar

Článok

zo dňa

analyza-bitcoin-curaj

Kryptonovinky na základe spolupráce s kryptotrejdermi zo slovenskej a českej scény prináša pravidelné aktualizácie k Bitcoinu. Dnes sa na kráľa kryptomien pozrel Ing. Jan Čuraj z Crypto Kingdom.

UPOZORNENIE: Informácie uverejnené v tomto článku sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičným poradenstvom alebo obchodným odporúčaním.

Bitcoin (BTC)

Od minulého pondělí se na bitcoinu neudálo nic nového a prakticky pokračujeme vývoje z minulé mojí analýzy. Bitcoin hitnul support kolem 10 000 USD a podle bullish scénáře tuto cenu udržel. Nyní jsem spíše zastáncem krátkodobého medvědího pohybu zpět na 10 000 USD a ostestování supportu.

4hodinový graf BTC/USDT

Dominance  bitcoinu

Dominance bitcoinu jede stále stejně a drží natvrdo hranu kanálu z minulého článku. Aktuálně nedošlo k prasknutí 70% úrovně zpět do kanálu.

Celková kapitalizace

Díky vysoké dominance vypadá graf celkové kapitalizace dost podobně jako graf bitcoinu a tím pádem beze změny z minulého týdne a scénáře stejné.

Kapitalizace altcoinů

Ačkoliv to vypadá s altcoiny, že se skoro nehýbou, tak kapitalizace malými kroky směřuje vzhůru do rezistence kolem 80 mld. USD. Ovšem tento pohyb vzhůru je absolutně bez impulsivních pohybů, které bychom chtěli vidět. Počítám s tím, že dokud bude bitcoin stagnovat, tak kapitalizace altcoinů doleze do cílených 80 mld. USD. Pak pravděpodobně dojde k silnému dumpu pod 60 mld. USD.

4hodinový graf kapitalizace altcoinů

Aktuální strategie na kryptoměnách

Nyní mám stále 10 % kapitálu na HODL v našem alternativním fondu na kryptoměny a navýšil jsem razantně počet miningových strojů, neboť jsem je skupoval po opětovné nerentabilitě konkurence ze směšné ceny. Mám návratnost strojů maximálně do jednoho roku. Altcoiny vůbec neřeším zatím a na bitcoinu jsem bullish. Při krátkodobém dumpu budu natvrdo vstupovat na limitkách, při pohybu vzhůru aplikovat swingové trady včetně robotů na bitmexu.

Kromě kryptoměn aktuálně řeším alternativní investice jako byl prvotřídní nákup zemního plynu, nebo monitoruji nyní korekci na zlatě a stříbře, které se jeví zajímavě, neboť se řítíme opět do silné QE a trendu snižování úrokových sazeb. Na celou analýzu s videem se můžeš podívat ZDE.

UPOZORNENIE: Informácie uverejnené v tomto článku sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičným poradenstvom alebo obchodným odporúčaním.

Autor analýzy

Ján Čuraj

Ing. Jan ČurajCryptoKingdom50-50
Tradingu se věnuji 14 let a byl jsem traderem hedgeového fondu v obchodování měnových futures. Aktuálně obchoduji třetím rokem kryptoměny pro Crypto Kingdom a řídím vlastní alternativní fond zaměřený na ruční a robotické obchodování kryptoměn.

Čítať ďalej

Analýzy

LIVE STREAM (15.9.): Analýza bitcoinu a altcoinov tradermi Crypto Kingdom

Avatar

Článok

zo dňa

od

live stream ck

Live stream začína v nedeľu 15.9. od 20.00h

Bitcoin má za sebou jeden z najnudnejších týždňov za poriadne dlhú dobu. Veď jeho cena sa v čase písania tohto textu oproti minulej nedeli prakticky vôbec nezmenila. Podobné je to aj s dominanciou bitcoinu na trhu, ktorá je stále na úrovni 70 percent. Traderi Crypto Kingdom Jan Čuraj a Michal Majzlík sa vyjadria k súčasnemu stavu na trhu s kryptomenami vo večernom live streame, ktorý začína o 20.00h.

TIP: Vyskúšajte na trading skvelý pomocný nástroj 3commas, ktorý prepojíte s vašou burzou. Recenziu si môžete prečítať tu.

UPOZORNENIE: Informácie uverejnené v tomto videu sú výhradne informačného chaterkateru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. 

Čítať ďalej

Bitcoin

[SÚHRN TÝŽĎNA]: 10+ najzaujímavejších správ zo sveta kryptomien

Avatar

Článok

zo dňa

od

bitcoin

V priebehu týždňa vám prinášame prostredníctvom samostatných článkov a rýchleho denného prehľadu desiatky zaujímavých správ zo sveta kryptomien. Rozhodli sme sa, že raz do týždňa, teda v nedeľu, vám poskytneme súhrn toho najpodstatnejšieho.

Bitcoin

Hneď v úvode týždňa sme vás informovali o tom, že bitcoin hashrate je veľmi blízko k prekonaniu magickej hranice 100 kvintiliónov hashov za sekundu, čo naznačuje, že záujem minerov o ťažbu bitcoinu neustále rastie. Naznačovať to však môže aj to, že do hry vstúpili nove ešte výkonnejšie ASIC minery.

Zaujímavo sa k téme Bitcoin ETF vyjadril šéf Americkej komisie pre cenné papiere a burzu (SEC) Jay Clayton, ktorý priznal, že v tejto veci nastal výrazný pokrok. Zároveň však poznamenal, že ešte treba dokončiť veľa práce. Bude teda prvé Bitcoin ETF schválené už tento rok? To naozaj nevieme, ale ak vás táto téma zaujíma viac, otvorte si náš článok.

Bitcoin podľa českého odborníka na blockchain a kryptomeny Jaromíra Tesařa neskoro reaguje na meniace sa prostredie a to je jeho veľkou slabinou. Tak nejak sa vyjadril v našom rozhovore, v ktorom sme sa venovali téme hrozby centralizácie bitcoinu a rozdielom medzi Proof of Work a Proof of Stake. Celý rozhovor si môžete prečítať tu.

Rozhovor: J. Tesař: Slabinou Bitcoinu je neschopnosť včas reagovať na meniace sa prostredie

Dominancia Bitcoinu na trhu s kryptomenami bude podľa generálneho riaditeľa BlockStreamu Adama Backa neustále stúpať až k hranici 90 percent, čo bude naďalej viac a viac ochromovať altcoiny. Podrobnejšie sme sa jeho názoru venovali tu.

Populárny kryptomenový analytik PlanB na Twitteri naznačil, že existuje jasná súvislosť medzi mining difficulty (obtiažnosťou ťažby bitcoinu) a jeho cenou. Myslí si, že do roka 2021 sa cena bitcoinu dostane nad 30 tisíc dolárov. Podrobnejšie sme tému zhrnuli tu.

Môže americká vláda zakázať Bitcoin? Trhový analytik Tom Lee si myslí, že áno. Administratíva Donalda Trumpa je podľa neho nevyspytateľná, čo naznačila návrhom zákona na zákaz elektronických cigariet.

Trochu štatistiky k bitcoinu na záver – spoločnosť BitcoinEconomics.io spracovala analýzu a uviedla, že bitcoinoví investori sa z historického pohľadu dostali do zisku najneskôr do 1 335 dní.

Altcoiny

Tradične veľa sa hovorilo o kryptomene Facebooku Libra. Dozvedeli sme sa, že Facebook ju plánuje spustiť v druhej polovica roka 2020. Taktiež vieme, že by mala byť krytá cennými komoditami a košom popredných svetových fiatových mien vrátane dolára, eura, japonského jenu, no nie čínskeho juanu. A dozvedeli sme sa tiež to, že Nemecko a Francúzsko sa stavajú voči Libre veľmi negatívne a ich zákonodarcovia sa budú zrejme snažiť o to, aby v týchto krajinách nebola povolená.

Hlavný odborník na kryptomeny portálu Quora Marius Kramer vypracoval článok, v ktorom vymenoval štyri altcoiny mimo súčasnú prvú desiatku kryptomien podľa trhovej kapitalizácie, ktoré majú najväčšiu šancu dostáť sa do nej v priebehu najbližších 12 mesiacov. Viaceré z nich vás pravdepodobne prekvapia. Viac v článku.

Quora: 4 kryptomeny mimo TOP10 so šancou dostať sa do prvej desiatky

Tri zaujímavé altcoiny – NEO, EOS a TRON čakajú v najbližšej dobe významné aktualizácie. Podrobnosti sme zhrnuli v tomto článku.

Šéf spoločnosti Ripple Brad Garlinghouse odmietol tvrdenia, že Ripple manipuluje s cenou XRP a má negatívny vplyv na jej hodnotu. Vyhlásil, že nakoľko Ripple drží najviac XRP spomedzi všetkych investorov, je práve Ripple tou entitou, ktorej najviac záleží na tom, aby hodnota XRP rástla.

Mali by ste tiež vedieť…

 • Ak príde ekonomická recesia, podľa štúdie investičnej platfomy eToro budú mať najmä mileniáli sklon k investovaniu do kryptomien. Viac sa dočítate tu.
 • Vplyv na cenu altcoinov by mohlo mať spustenie americkej verzie burzy Binance s označením Binance US. Stať by sa tak malo už čoskoro.
 • Spoločnosť SWIFT, ktorá realizuje väčšinu medzinárodných transakcií, si myslí, že kryptomeny sú nestabilné a zbytočné. Za možnú konkurenciu, ale len krátkodobo, považuje kryptomenu Libra od Facebooku.
 • Šéf Twitteru Jack Dorsey poprel, že by Twitter pripravoval vlastnú kryptomenu a potvrdil, že je fanúšikom bitcoinu.
 • Finančný investičný gigant Charles Schwab sa zatiaľ o kryptomeny nezaujíma. Zdá sa, že trh s kryptomenami pre správcu vyše 3,2 bilióna dolárov je ešte veľmi malý a rizkový.
 • Výrazný úspech dosiahol decentralizovaný prehliadač Brave, ktorý sa na japonskom trhu dostal na Google Play už pred prehliadač Chroome od Google.
 • Čínska centrálna banka je oveľa ďalej, než ostatne svetové centrálne banky pokiaľ ide o kryptomeny a technológiu blockchain. Povedal to šéf spoločnosti Circle Jeremy Allaire
 • Záujem o futures trading na burze Binance je obrovský napriek tomu, že je zatiaľ len v testovacej prevádzke
 • Americká burza Gemini chystá ponúkať vlastné custody riešenie úschovy kryptomien pre inštitucionálnych investorov.
 • Najviac registrovaných kryptomenových zmenárni a búrz je v Európskej únii. Ak vás zaujíma táto téma podrobnejšie, kliknite sem.
 • Zmenáreň Coinbase zvažuje, že vytvorí vlastnú platformu pre IEO a STO.

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Čítať ďalej

Bitcoin

Rozhovor: J. Tesař: Slabinou Bitcoinu je neschopnosť včas reagovať na meniace sa prostredie

Avatar

Článok

zo dňa

od

rozhovor-tesar

Nekončiaca polemika o tom či je bitcoin jedinou ozajstnou kryptomenou, alebo ho nahradí v budúcnosti lepšia kryptomena (altcoin), ktorý je technologicky ďalej, než súčasný kráľ, nás motivovala osloviť ohľadom tejto témy odborníka na technológiu blockchain a kryptomeny Jaromíra Tesařa zo skupiny AOGaS. Rozprávali sme sa nielen o úskaliach bitcoinu, mining pooloch, ktoré podľa Jaromíra ohrozujú decentralizáciu a bezpečnosť bitcoinu, ale aj o jeho pohľade na to, prečo je Proof of Stake lepším riešením, než koncept Proof of Work, ktorý využíva bitcoin.

Zdieľate s Jaromírom podobný názor, alebo to vidíte inak? Neváhajte článok komentovať.

Decentralizovanosť, škálovateľnosť a bezpečnosť – to sú akési tri základne body, ktoré by mala naplniť “dokonalá“ kryptomena. Keď čítam tvoje príspevky v komunitných fórach o kryptomenách, vyčítaš bitcoinu a konceptu Proof of Work najmä to, že zlyháva v decentralizovanosti, pretože veľkých mining poolov nie je ani 10 a ako si sám upozornil, samotný Bitmain disponuje skrz svoje pooly BTC.com a Antpool vyše 30% hashrate. Ak by sme teda trochu zakonšpirovali, mohli by sme tvrdiť, že ak by sa Bitmain dohodol ešte s prevádzkovateľom jedného veľkého poolu, mohol by teoreticky prepísať históriu transakcií. O niečom takom sa dokonca špekulovalo po hacku Binance. Viem teda, že túto vec bitcoinu pravidelne vyčítaš a vidíš v tom jeho veľkú slabinu. Chcel by som ťa však požiadať, aby si našim čitateľom vysvetlil, ako sa bitcoinova komunita a hlavne vývojári snažia tento problém riešiť, teda dosiahnuť väčšiu decentralizovanosť ťažby (a následne doplň tvoj názor, či im dávaš šancu).

Decentralizace, škálovatelnost a bezpečnost je takzvané blockchain trilema a ve zkratce se dá říct, že se hledá řešení jak dosáhnout vysoké úrovně ve všech třech bodech. V distribuovaných sítích platí, že decentralizace je významná součástí bezpečnosti.

Decentralizace se dá chápat také jako rozložení práva pro utvoření konsensu na maximální možný počet účastníků a zabezpečení proti vzniku jednotlivců se silným právem rozhodovat. Utvořit blok má v současnosti zpravidla jedna náhodně vybraná entita a ostatní nody blok buďto akceptují, nebo ho odmítnou. Ideální případ je, když se na produkci bloků i kontrole podílí všichni účastníci.

Lidé si často mylně myslí, že vysoký hashrate zaručuje neprůstřelnou bezpečnost protokolu. Není tomu tak, existuje celá řada možných vektorů útoků třeba na síťové úrovni a šance na ně se mění v čase. Pokud roste hashrate, přestává se těžba v některých regionech vyplácet. To máme regionální centralizaci těžby. Pokud se hashrate stýká do několika málo čínských poolů, mluvíme o kritických místech selhání. Takže pokud se Bitmain dohodne s dalším pool operátorem, nebo se dvěma, mohou si teoreticky dělat co chtějí. Ale pozor, historii mohou přepisovat doslova jen pár bloků zpět. Jít do hloubky moc nemohou, neboť by těžko doháněly paralelní konkurenční větev. To by si museli útočníci ještě pomoc třeba vhodným načasováním po aktualizaci náročnosti těžby a alespoň krátkodobým odstřižením či zneužitím konkurenčního hashrate, což je díky centralizaci možné. 

Rozvětvení jsou v blockchainu nechtěnou záležitostí, neboť se zahazují transakce. Právo vybrat si větev, na které se bude pokračovat je pro pooly také velká a potenciálně zneužitelná výhoda. Mnohem větší riziko je ale potenciální cenzura transakcí. 

Využití externího zdroje má kromě výhod i své nevýhody, neboť někdo s velkým balíkem fiatu může lehce získat nějakou moc. Třeba založit obrovský pool a dále vyřazovat menší hráče. Nebo koupit Bitmain se všemi technologiemi, vyrobit nový výkonnější ASIC a ten neprodávat veřejně. Možností je mnoho. Externí zdroje či činitelé se dají do značné míry monopolizovat.

Jakmile jsou v decentralizovaném systému kritická místa selhání, nedá se nikdy mluvit o bezpečném řešení. Malý počet pool operátorů je v současnosti asi největší problém. Řešení je zatím v nedohlednu. Existují snahy dát právo výběru transakcí menším těžařům přes konkurenční protokoly BetterHash a Stratum 2. Bohužel, menší těžaři mizí a vše se přesouvá do hal, které stejně často vlastní sami pooly. Důvěryhodné informace o tom, kolik pooly mají vlastního hashrate nemáme. Otázka tedy je, komu se to právo vlastně dává. Ale nechci to odsuzovat hned na začátku. Jsem rád, že se konečně po letech něco děje. Ale i kdyby se tyhle protokoly nasadili, ve finále to jen ubere nějaká práva poolům, které nadále zůstanou slabinou systému. Lepší řešení se nedá bez radikálního zásahu do protokolu udělat, neboť PoW funguje na principu silnějšího v otevřené soutěži s nízkým prvkem náhody. 

Vlastníci mining poolov si určite dobre uvedomujú, že ak by sa snažili takto hrubo zasiahnuť do bitcoinu, ohrozili by tým jeho dôveryhodnosť. A tým pádom by ohrozili celé svoje podnikanie. Nie je to dostatočne silný argument, že sa nemusíme tejto možnosti obávať?

Teoreticky ano, prakticky ne. Pokud máme šanci byť teoretickou možnost útoku eliminovat, musíme to udělat. V historii jakákoliv forma centralizace selhala a to se bavíme o 19. století. U PoW to vidíme znovu. Je potřeba si uvědomit, že pokud bude nějaký distribuovaný protokol páteří finančního světa, tlaky na něj budou obrovské a útoky mnohem propracovanější. Pool operátoři jsou jen lidé a ti mohou začít sledovat své zájmy a bez ohledu na incentivy a podporovat vybrané transakce. Nebo je k tomu může někdo přinutit, či tajně převzít celý pool i s halami. Teď můžeme zabřednout do nekonečných teoretických úvah, co by kdyby. Nemá to cenu, protože nevíme kdy k tomu dojde a v jakém stavu decentralizace síť bude. Problém je, že jsme na úrovni protokolu nedokázali eliminovat tento typ útoku. Pokud by tomu tak bylo, nemuseli bychom vůbec teoretizovat. Z pohledu útoku můžete mít otevřená vrátka, můžete se je snažit co nejvíce zavřít, nebo je vůbec nemít. Bitcoin má vrátka doširoka otevřená, místo aby se snažil je vůbec nemít. Snáze se útočí na 10 lidí či míst, než na tisíce či miliony. 

Největší slabinou Bitcoinu je dle mého názoru neschopnost včasně a adekvátně reagovat na měnící se externí prostředí, tedy potažmo o něco lepší decentralizované řízení projektu. Rozšířený názor, že Bitcoin raději nebudeme moc měnit, abychom ho náhodou nerozbili a budeme tomu dokonce říkat feature je z pohledu IT dost mimo. Alespoň minimální údržba je vždy nutná. Externí prostředí protokolu se neustále mění. Přicházejí noví lidé a mají vyšší nároky na vlastnosti a škálovatelnost, zvyšuje se propustnost TCP/IP sítě, zastarávají šifry a vznikají nové kryptografické nástroje, nebo nepřirozeně roste hashrate a síť se centralizuje. Bez reakce na změny protokol zastarává a konkurence výhody určitě využije. Nebo nějaký útočník. 

Lidé vždy využívali tu nejlepší dostupnou technologii. Historicky tomu vždy tak bylo a není znám jediný případ, kdy by masa lpěla na starší technologii. Bitcoin musí tento princip dodržet jestli se má více adoptovat a reálně používat. Lidé nebudou na sílu jezdit v Trabantu, pokud mají k dispozici Mercedes.

Bitcoin má za sebou skvelý príbeh, ktorý nemá žiadna iná kryptomena. Tkvie v jeho záhadnom zakladateľovi Satoshi Nakamotovi, o ktorom sme od roku 2011 nič nepočuli. Nuž a práve preto, že ho komunita považuje za akéhosi ducha bez totožnosti, ktorý je možno už aj mŕtvy, je bitcoin považovaný za kryptomenu celej komunity, ktorá nemá svojho vodcu. Na peňaženkách Nakamota však zostalo množstvo BTC (odhaduje sa 700 000), čo je nesmierne veľa vzhľadom na to, že sa ich vyťažilo iba necelých 18 miliónov (z čoho údajne s troma miliónmi už vôbec nepohneme). Neexistuje však podľa teba aspoň malé riziko, že Nakamoto, nemusí to byť len jeden človek, môže niekedy v buducnosti začať hýbať  svojimi bitcoinami? Čo by to podľa teba znamenalo pre Bitcoin a jeho príbeh? Mohlo by ho to ohroziť dôveru ľudí v bitcoin?

Bitcoinová komunita vždy ráda mluví o každé vlastnosti jako o nepřekonatelné výhodě. Ono to prostě může být tak, že podobné pokusy o vytvoření alternativní měny v historii skončili zatčením autorů. Takže Satoshi se zkrátka vypařil, aby nebyl zatčen a odsouzen. Za každým protokolem a jeho údržbou vždy stojí konkrétní lidé a nemá smysl si hrát na nějakou anonymitu. Stejně každý ví, kdo nyní Bitcoin udržuje a má práva ke vložení změn do zdrojového kódu. Co se týče těch zamčených mincí, tak se to asi zbytečně řeší. Nikdo soudný to neprodá najednou a i kdyby se tak stalo, aspoň by nováčci mohli levně nakupovat. Určitá hrozba to je a dobře to nevypadá, ale osobně to až tak neřeším. 

Pár dní zpět se Cointelegraph ptal odborníků, co se musí stát, aby lidé adoptovali krypto a Joshua Ashley řekla, že lidé musí krypto projekty vnímat jako běžné technologické společnosti. Ne jako něco tajemného, co vzniká někde v garáži a nikdo přesně neví jak. Tohle má něco do sebe. Satoshiho zmizení mohlo Bitcoinu na začátku pomoc a navodit roušku tajemství, ale nyní jednoznačný lídr možná trochu chybí a my sledujeme forky projektu, různé půtky a názorové přestřelky v přímém přenosu. Podívejte se, co pro Cardano dělá Charles Hoskinson. Jezdí po světě, ptá se co lidé i státníci od krypta očekávají a potřebují. Uzavřel už 4 dohody o spolupráci v rozvojových zemích. Spolupracuje s vládami a regulátory po celém světě a ptá se třeba na to, jaká míra soukromí je adekvátní. Dělá AMA skoro každé dva týdny, takže komunita přesně ví, co se děje a kam budování protokolu směřuje. Ve fázi, kdy se krypto zakazovat nebude a spíše se řeší forma spolupráce je lídr, či nějaká oficiální nadace spíše výhodou, než nevýhodou. Ale to je věc názoru. Je tu rozhodně dost prostoru také pro punk projekty.

Některé banky používají převlečené Ethereum a Ripple, jediný Bitcoin nakupují jako komoditu kvůli profitu místo toho, aby ho nadále nějak využívaly. Kdyby za sebou Ripple neměl reálnou fintech společnost, nikdy by se do bank nedostal. Lidé se obecně cizího a neznámého bojí. Naopak mají rádi lídry a otevřenost. O Charlesovi se někdy mluví jako o Stevu Jobsovi v kryptu. 

Predchádzajúcu otázku som položil hlavne z dôvodu, že altcoinom mnohí vyčítajú predovšetkým to, že sú to v podstate produkty nejakej firmy a teda centralizované. Aj tvoje obľúbené Cardano má jasného lídra – Charlesa Hoskinsona. Mám na mysli hlavne to, že kým tímy stojace za vývojom Cardano (alebo iného altcoinu) budú disponovať stále značnou časťou coinov, alebo bude mať jasných lídrov, tak sa daný produkt nezbaví nálepky, že je v moci určitej konkrétnej skupiny. V tomto jednoducho altcoiny nemôžu (zatiaľ) s bitcoinom súperiť…

Je nesmysl propojovat decentralizaci protokolu s týmem, který ho vyvíjí. Jak už jsem řekl výše, za každým protokolem stojí nějací vývojáři a je jedno, jestli je to skupina v garáži, několik osamělých vlků, nebo oficiální nezisková nadace, jak tomu většinou u kryptoprojektů bývá. V běžném světě má každý IT projekt lídra, nebo skupinu odpovědných lidí. To je fenomén, který v kryptu nechceme, ale zatím jsme se ho nezbavili. Důležité je, aby byl protokol ve veřejném repozitáři a vše bylo zcela transparentní. Snahou týmu by mělo být vybudovat nějaký demokratický systém, přes který se bude rozhodovat o důležitých změnách protokolu, systém financování údržby a dalšího rozvoje atd. Protokol a jeho vývoj musí patřit komunitě, ne tajemnému týmu a úzké skupině těžařů, kteří mohou prosazovat své ekonomické zájmy, nikoliv zájmy uživatelů. Tohle je těžký úkol a ne všichni uživatelé budou mít o toto právo zájem. Skutečně decentralizovaný projekt musí mít decentralizovanou také tuto část, nejen protokol. Jinak je to s trochou nadsázky stále jen decentralizovaná hračka v rukou několika jednotlivců. Věci se na tomto světě nedějí sami od sebe a vždy někdo rozhoduje a běh událostí ovlivňuje dle svých potřeb. Všimněte si, že se stále dokola bavíme o rozložení síl.

Zkusme jeden příklad. Má se do Bitcoinu implementovat soukromí? Určitě se najdou důvody pro i proti a komunitu to rozdělí. Soukromí může znamenat zákaz v některých zemích a menší potenciál pumpování ceny. Kdo má o tomhle rozhodnout? Vývojáři a posléze majoritní těžaři, nebo se změna dotkne všech uživatelů a ti by měli mít šanci se vyjádřit? 

Pojďme na Cardano. Existuje 45B ADA mincí. Financování projektu proběhlo přes prodej přibližně 26B ADA. 5B ADA si rozdělili 3 nezávislé entity. Vývojový tým IOHK (R&D), Emurgo a Cardano Foundation. Přibližně 14B ADA bude použito jako odměna za vytěžené bloky v prvních letech běhu sítě.

Nemám problém s tím, že týmy Cardana mince drží a fakt, že toho podvodné projekty zneužili je problém těchto projektů. Nedá se to zobecňovat na všechny. Tým potřebuje část mincí prodat na začátku a za to slíbí, že něco dodá. Jde to udělat nějak jinak? Pokud tým protokol teprve vyvíjí a chce ho nasadit později, nemůže logicky protokol mince generovat. Vznik Bitcoinu byl jiný. Protokol udělal na koleni malý tým nebo jednotlivec a poté se ztratil ze světa. Emise mincí je proto zabuduvaná do protokolu. Fáze financování neproběhla, respektive proběhla tak, že si Satoshi na začátku sám těžil pro sebe. Je to tedy vlastně dost podobné. Satoshi chtěl protokol hlavně rychle dodat a některé věci nedomyslel do konce. To, co komunita vidí jako výhodu, může být viděno také jako nevýhoda.

Tým Cardana poctivě zkoumá každý jednotlivý aspekt protokolu, kryptografii, ledger, design síťového protokolu, možnosti decentralizované aktualizací klientů, teorii her a incentivy, konsensus a další věci. Na vše má studie, které procházejí review, takže teď ví, jaké je nejlepší dosažitelné řešení každé části. Review neznamená, že to tým vystaví na síť a čeká na komentáře. Review znamená, že studii vezmete na konferenci a ukáže lidem, kteří vás nemají rádi a chtějí vám práci co nejvíce rozdupat. Vy pak tuto studii obhájíte, nebo na základě konstruktivní kritiky přepíšete. Až poté se pustíte do programování. Protokol se budeje tak, jako se mají budovat mission-critical systémy. Na týmu Cardana je úžasné, že pokud se jim nějaký kus kódu nepovede, nebojí se ho zahodit a začít od znovu, poučeni z minulých nezdarů. Tenhle konfort Satoshi rozhodně neměl. Jeden z důvodů je právě nedostatek financování a nejspíš i času. Globální distribuovaná a decentralizovaná síť s potenciálem tvořit páteř finančního systému musí být to nejlepší, čeho jsme schopni jako lidé dosáhnout. Tohle budeme nadále neustále vylepšovat a protokol s tím musí počítat. Budování takového protokolu vyžaduje čas a je zapotřebí využít nejlepší lidi, které na to máme z každého jednotlivého oboru a to stojí peníze. Tento přístup mi přijde zcela adekvátní k tomu, co se buduje.

Rozhovor o situácii altcoinov s J. Tesařom: Väčšina si pád na dno zaslúži

Skús našim čitateľom vysvetliť, prečo je podľa teba Proof of Stake lepší koncept než Proof of Work.

Obecně se věří, že bezpečnost Bitcoinu tkví hlavně ve výpočetní náročnosti vytvořit blok. Potíž je, že protokol Bitcoinu si sám nedokáže decentralizaci pohlídat a klidně bude akceptovat bloky od jedné entity stále dokola. To by nevadilo, kdyby dále díky vysokému hashrate neselhává náhodný výběr nodu s právem blok vytěžit, neboť výčet poolů je nízký a díky síťové latenci má Čína určitou nezanedbatelnou výhodu. 

Lze vysokou bezpečnost dosáhnout přes vysokou míru decentralizace? Jednoznačně ano a v tomhle může být PoS lepší než PoW. Z pohledu nezměnitelnosti ledgeru, který je distribuovaný na mnoha nodech, jsou důležité hlavně podmínky vzniku nového bloku, tedy životaschopnost protokolu. V PoS je možné docílit toho, že jednotlivé nody akceptují jen takové bloky, které vznikly decentralizovaně a podle pravidel. Bitcoin si hlídá v podstatě jediné pravidlo a to je důkaz odvedené práce. To je z pohledu decentralizace nedostatečné. Víte jaká je nejlepší ochrana proti dvojímu utracení mince? Vyhnout se náhodnému větvení blockchainu, tedy soutěži o nejrychlejší vytěžení bloku. Takto na to jde Algorand a svým způsobem také Cardano. Takže proti sobě stojí PoW, kde je těžké blok vytvořit, ale když to přes externí zdroje dokážete, protokol ho slepě akceptuje, a PoS, který si sám hlídá, kdy jaký blok akceptuje a za jakých podmínek. Co je více bezpečné?

Pojďme se podívat, jak to PoS Cardana jménem Ouroboros dělá. PoW hraje významnou roli také ve výběru náhodného nodu s právem vyprodukovat blok. Na to je potřeba 10 minut. Co kdyby se prvek náhody implementoval přes pokročilou kryptografii přímo do protokolu? Výběr by se nám smrsknul z minut na vteřiny. 

Cardano využívá kryptografické technologie Verifiable Random Function (VRF), přes kterou node zjistí, že získal právo produkce bloku. Vstupy funkce jsou snapshot stakovaných mincí v daném čase v historii ledgeru, náhodný seed, k jehož vygenerování přispívá každý jednotlivý node metodou opakovaného hození si mincí, veřejný klíč nodu, ID slotu a další věci. VRF je tak schopné vygenerovat náhodné číslo, které každému nodu těsně před potenciálním získáním práva k produkci bloku jednoznačně odpoví na otázku: mám já nyní v tomto časovém slotu právo produkovat blok? Žádný node, ani ostatní nody nebo kdokoliv jiný, nemá šanci dopředu zjistit jaký node právo získá. Protokol má tuto informaci v sobě v zašifrované podobě a dešifrovat ji může pouze node s daným veřejným klíčem, který na to má aktuálně právo. Představit si to můžete také tak, že se v daném slotu vytvoří unikátní klíč, jež umožní vytěžit blok pro konkrétní veřejný klíč. Získáním práva node dostane také určité ověřovací číslo, které slouží jako vstup pro ověření toho, že node toto právo získal. Všechny ostatní nody tak mohou ověřit, že node nabízející blok v daném slotu měl skutečně právo blok produkovat. Vytvoření bloku mj. spočívá v podpisu privátním klíčem a vložením ověřovacího čísla. Privátní klíč se po podepsání bloku zahazuje a vygeneruje se nový. Využívá se dalšího kryptografického nástroj Key Evolving Signature, který umožní měnit privátní klíč a zachovat stejný veřejný. Elegantní na tomto řešení je, že není potřeba velkého počtu posílaných zpráv mezi nody při uzavírání konsensu, jak to můžeme vidět u běžného BFT řešení. Node získá právo blok vytvořit, učiní to a poté blok jednoduše propaguje. Ostatní nody ověří právo i transakce a poté blok akceptují, nebo ne. Výhoda je, že nody mezi sebou nesoutěží, což eliminuje znevýhodňování lokace nodu z pohledu latence sítě. Hodně jsem to zjednodušil. Kdo by chtěl více detailů, v naši Cardano FB skupině je najde. 

V konsensu jsou a budou další ochranné mechanismy. Důležité je, že i když je pro podvodníka snadné vytvořit nějaký blok, je nemožné tento podvodný blok většinově prosadit do ledgeru při utváření konsensu. Podvodník nemá šanci blok správně podepsat a vložit ověřovací číslo. Ostatní nody podvodný blok jednoduše neakceptují a je snadné to poznat, neboť vše důležité pro ověření je v samotném ledgeru. Je matematicky dokázáno, že na podvod je potřeba disponovat s více jak 50 % mincí, takže Cardano PoS Ouroboros je stejně bezpečný, ne-li více, než PoW Bitcoinu. Míru decentralizace Cardana ovlivňuje distribuce ADA mincí, které mohou uživatelé delegovat vybranému poolu. Na decentralizaci tak dohlíží každý jednotlivý uživatel sítě, pokud má zájem. Tohle je ideální rozložení práv pro utvoření konsensu, neboť s vyšší distribucí mincí se rozmělňuje i právo konsensuální a v případě Cardana také právo hlasovací, co se týče řízení projektu. 

Incentivy protokolu budou nastaveny tak, že uživatelům se vyplatí delegovat mince ne tomu největšímu existujícímu poolu, ale spíše nějakému středně velikému či menšímu. Protokol sám tak podněcuje vznik velkého množství poolů, kterých by mělo být dle očekávání asi 1000. Pool si může založit každý uživatel. PoS je tak i více otevřený, než PoW, kde vás účast na konsensu přijde draho a možná vás to finančně zruinuje. Vlastnictvím BTC nemáte šanci podílet se na decentralizaci sítě. Pokud máte ADA, tak za to můžete dokonce dostat odměnu spolu s poolem, kterému mince delegujete. To dále pomůže distribuci mincí menším hráčům. Vlastní pool si může lehce a levně založit nějaká lokální skupina. Bude-li to levné, bude decentralizace růst a s tím i bezpečnost. 

Jelikož PoS dokáže vyprodukovat blok v řádech vteřin, je také přirozeně schopen lépe škálovat. Díky většímu počtu transakcí v PoS mohou být transakční poplatky menší než u PoW a stále bude dost na odměny. Nehrozí tak, že transakční poplatky půjdou na dolarové položky. Tým Cardana se vypořádal s dalším problémem a to je decentralizovaný čas a možnost protokolu synchronizovat se na základě jednotného vnímání času všemi nody. To pomůže vytvořit sharding, tedy uzavírat několik paralelních konsensů, které půjde synchronizovat a dodržet tak jednotný globální stav napříč shardy. Tohle škálování posune hodně nahoru. 

Cardano bude více decentralizované a stejně či více bezpečné než Bitcoin. K tomu všemu bude lépe škálovat. Pokud chceme používat globální sound money, potřebujeme protokol, který bude globálně škálovat a zachová si vysokou míru bezpečnosti a decentralizace. Cardano tento požadavek brzy naplní.

Ďakujeme za rozhovor.

Jaromír TesařaogasJaromír Tesař, člen AOGaS Zone
Jsme 1. altcoinová komunita v České a Slovenské republice, jsme experti na fundamentální analýzy, máme za sebou skupinové spoluúčastí v ICO pre-sale! Členům dodáváme kvalitní a ověřené informace, které při vhodné investici přinášejí atraktivní zisky.

Čítať ďalej

Bitcoin

Trump môže zakázať aj Bitcoin, varuje Tom Lee

Avatar

Článok

zo dňa

od

trump-bitcoin

Zakladateľ analytickej spoločnosti Fundstrat Tom Lee, ktorý je častokrát citovaným zdrojom pokiaľ ide o cenu bitcoinu, si myslí, že posledné rozhodnutie administratívy prezidenta Donalda Trumpa môže mať ďalekosiahle následky a teoreticky môže viesť až k zákazu bitcoinu či iných kryptomien.

Lee takto reagoval na skutočnosť, že Trump plánuje zaviesť zákon, ktorým by zakázal ochutené elektronické cigarety, čo môže mať nielen ekonomické ale aj politické dôsledky. Týmto rozhodnutím v podstate Trump podľa Leeho naznačil, že je schopný zakázať čokoľvek vrátane bitcoinu.

,,Úplne to nesúvisí s témou, ale ukazuje to, že Biely Dom môže zakázať čokoľvek. A môže dať ban aj na bitcoin. Nikto to neočakáva. Ale súčasná administratíva Bieleho domu ukazuje, že neexistuje nič, do čoho by nemohla zasiahnuť,” napísal Lee na Twitteri, kde sa taktiež stotožnil s názorom, že Trump by mohol pristúpiť k zákazu bitcoinu napríklad v momente, kedy by jeho cena dosiahla 100 tisíc dolárov a to jednoducho z dôvodu, že by v ňom videl hrozbu.

USA by neboli prvou krajinou

K zákazu bitcoinu treba samozrejme poznamenať, že bitcoin sa v skutočnosti nedá zakázať, respektíve zničiť, pretože žiadna vláda nad jeho funkčnosťou nemá kontrolu. Mnohé krajiny k určitým oboedzeniam kryptomien už v minulosti pristúpili, no vo svojej snahe neuspeli. Napríklad indická vláda držanie kryptomien kriminalizuje, v Číne je oficiálne obchodovanie s kryptomenami zakázané. Rovnako sú nelegálne BTC transakcie v Bolívii, Ekvádore či Kolumbii. Samotnú existenciu bitcoinu to však neovplyvnilo. Na druhú stranu ale treba priznať, že prípadný zákaz obchodovania bitcoinu v USA by mohol byť na jeho cenu pravdepodobne veľmi negatívny vplyv a to minimálne z krátkodobého hľadiska.

Zdroj: cryptoslate.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Čítať ďalej

Bitcoin

$31 000 za BTC v roku 2021? Súvisi cena bitcoinu s mining difficulty?

Avatar

Článok

zo dňa

od

bitcoin

Súčasný cyklus rastu ceny bitcoinu by mal dosiahnuť aspoň cenu 30 tisíc dolárov. Naznačujú to údaje, ktoré zverejnil populárny analytik PlanB.

PlanB sa podelil o svoju analýzu na Twitteri. K svojim záverom došiel na základe sledovania ceny bitcoinu, najnižších bodov mining difficulty (lows) a počtu blokov od posledného minima mining difficulty.

Mining difficulty vyjadruje obťažnosť ťažby bitcoinu v danom čase. Táto obťažnosť sa v priebehu času zvyšuje alebo znižuje podľa toho, koľko ťažiarov (minerov) sa zapája do ťaženia blokov a overovania transakcií. Laicky povedané, čím viac ťažiarov sa zapája do ťažby, tým je mining difficulty väčšie. Podrobnejšie sa téme mining difficulty venujeme v tomto článku.

Ako funguje ťažba Bitcoinu? Nody, mining difficulty, ekonomická stránka

História naznačuje, že existuje súvislosť

História naznačuje, že medzi mining difficulty a cenou bitcoinu existuje súvislosť. PlanB poukázal na to, že prebehlo už niekoľko cyklov, počas ktorých mining difficulty výrazne narástlo, no zakaždým cena bitcoinu rástla v porovnaní s predchádzajúcim cyklom menej výrazným tempom.

Koncom roka 2013, kedy stál bitcoin 1300 dolárov, dosiahol bitcoin oproti predchádzajúcemu najnižšiemu mining difficulty nárast o 50 000%. Koncom roka 2017, kedy bitcoin dosiahol doposiaľ historicky najvyššiu cenu 20 tisíc dolárov, však išlo oproti predchádzajúcemu mining difficulty low o nárast už „len” o 9 000%.

PlanB sa preto domnieva, že ďalší cenový vrchol bitcoinu od aktuálne posledného mining difficulty low, ktoré evidujeme k decembru 2018 (bitcoin stál 3 100 USD), bude percentuálne ešte výrazne nižší. Na základe svojich výpočtov predpokladá, že do roku 2021 dosiahne bitcoin cenu 31 tisíc dolárov, čo by predstavovalo približne 1 000% nárast od posledného mining difficulty low.

Zdroj: cointelegraph.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Čítať ďalej

Analýzy

Technická analýza (12.9.): Bitcoin pohľadom troch rôznych indikátorov

Avatar

Článok

zo dňa

analyza-bitcoin-kralovansky

Náš portál na základe spolupráce s kryptotrejdermi zo slovenskej a českej scény prináša pravidelne aktuálizácie k Bitcoinu, ktoré občas doplnia aj o zaujímavé altcoiny. Dnes sa na Bitcoin pozrel podrobnejšie Jakub Kraľovanský z Nexaltic Capital.

UPOZORNENIE: Informácie uverejnené v tomto článku sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním.

Bitcoin

Ahojte traderi, dnes sa pozrieme na Bitcoin viacerými spôsôbmi.  Ak by som mal Bitcoin analyzovať rovnakým štýlom ako v utorok, tak by som nenakreslil nič nové. Od utorka sme došli do mojej predikovanej zóny, kde aj nastal zatiaľ slabší odraz. Zatiaľ je tento odraz pre mňa ešte celkom slabý. Preto sa dnes na Bitcoin pozrieme skrz Friedrichs indikátor, Pivoty a BK indikátor.

Friedrichs

Tento jednoduchý indikátor nám na 1D ukazuje stále nákup a na 12H predaj. Takže ani on nieje rozhodnutý, na aký smer. Friedrichs indikátor je vždy trochu spomalený, ale na 12H a 1D je dosť spoľahlivý. Sme v zóne, kde by mal nastať odraz a kým neuvidím na 1D sell signál, tak je to stále v norme.

Pivoty

Takmer na knot hitnutý support. Momentálne však na 4H bojujeme z MA77, ktorá je súčasťou BK stratégie. Očakávam však menší retracement dole a potom prerazenie. Najbližšia rezistencia z hľadiska pivotov je až na POC čiže niekde na 10 397 dolárov.

BK indikátor

Takýto nejaký priebeh je pri BK úplne bežný. MA77 sa pomaly zastaví. Najprv ju otestujeme, ale neprerazíme. Potom sa graf vráti mierne nadol a prerazíme ju až na druhý, alebo niekedy aj tretí krát. Keď sa pozriete aj do histórie 4H grafu, tak vidíte ako skvelo nám MA77 robí support a rezistenciu. Odraz zatiaľ nastal a sme na prvej prekážke, ktorú by sme mali dnes prekonať.

Zhrnutie

Aj keď som použil úplne iné stratégie a štýly, tak sme sa v podstate dozvedeli niekoľko vecí. Graf sa knotom takmer na dotyk odrazil od pivotu a začal rásť. Momentálne prišiel na prvú silnejšiu rezistenciu v podobe MA77 na 4H grafe a mal by pokračovať smerom nahor. Friedrich nám na 1D odporúča buy a kým sa to nezmení, tak nemusíme byť bearish. Na 12H to zatiaľ na nákup nie je, pretože sme stále pod rezistenciou. Myslím si, že na 12H začne friedrich ukazovať buy až vtedy, keď prekonáme MA77. Celkovo teda stále platí analýza z utorka, ale dnes som chcel zapojiť aj trochu iné indikátory a analýzy ako doplnok pre naše spestrenie. Stále teda platí, že by sme mali ísť UP až niekde ku 11 000 dolárom.

Mince so zápalnou šnúrou

V našom produkte mince so zápalanou šnúrou sme perfektne identifikovali pohyb jednej mince a nakúpili na limitke. S ostatnými mincami zatiaľ čakáme. Dosť nám pomohlo aj NEO, ktoré včera urobilo knotom prudký 114% rast a mali sme ho nakúpené. Bola to obrovská náhoda, ktorá sa často neopakuje, ale pri tradingu treba mať aj kus šťastia.

UPOZORNENIE: Informácie uverejnené v tomto článku sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním.

Autor analýzy

Jakub Kraľovanský

nexaltic-90

Ing. Jakub Kraľovanský
V spoločnosti Nexaltic Capital pracujem ako Senior Trader. S kryptomenami a blockchain technológiou mám viac než 4-ročnú prax. V roku 2017 som úspešne promoval na Ekonomickej Univerzite v odbore Medzinárodný obchod. Po ukončení univerzity som získal osvedčenie o vykonaní odbornej skúšky v sekcii Kapitálový trh. Nexaltic Capital je spoločnosť, ktorá si všíma značný potenciál v novovzniknutých trhoch, akými sú napríklad kryptomeny. Naším cieľom je prinášať do tejto oblasti profesionálny a odborný prístup dostupný širokej verejnosti, a to bez ohľadu na finančný status alebo znalosti klienta.

Čítať ďalej

Bitcoin

Štúdia: Ak príde recesia, kryptomeny budú zaujímavé

Avatar

Článok

zo dňa

od

Prieskum BTC

Najväčšia sociálna investičná sieť eToro realizovala medzi 18. a 31. júlom zaujímavý prieskum medzi 1000 online investormi v Spojených štátoch.

Zúčastnili sa ho respondenti vo veku od 20 do 65 rokov, ktorí boli rozdelení do troch generačných kategórii: Generácia Z (narodení v rokoch 1996-2009), Mileniáli (180-1995) a Generácia  X (1965-1979).

Z prieskumu eToro vyplynulo, že viac ako dve tretiny investorov so sídlom v USA sa obávajú recesie a zvažujú, že časť svojich investícii, ktoré majú v akciách, prenesú na bezpečnejšie formy investície ako sú komodity, alebo nehnuteľnosti. Zaujímavé však je, že mnohí z nich ako formu vhodnej investície v období ekonomickej recesie alebo krízy vnímajú aj kryptomeny.

Až 40% mileniálov uviedlo, že v prípade recesie by radšej investovali do kryptomien, kým 50% z generácie Z tvrdí, že by považovali za najlepšiu formu investície nehnuteľnosť. U najstaršej generácie X dominujú ako najlepšia forma investície v čase recesie komodity.

,,Sme presvedčení, že v čase recesie by sme zaznamenali pokles u portfólií akcií a nárast v iných triedach aktív, ako sú kryptomeny, či nové modely čiastočného vlastníctva. Historicky boli tieto investičné príležitosti obmedzené na investorov s vysokým čistým bohatstvom a veľké inštitúcie, ale inovácia tieto príležitosti odblokovala pre každodenných investorov a výsledky jasne naznačujú, že tu existuje dopyt,” vysvetlil generálny riaditeľ eToro v Spojených štátoch Guy Hirsch.

Čiastočné vlastníctvo je novou triedou aktív, u ktorej je možné vlastniť zlomky slávnych diel, významných budov či súkromných startupov. Až 55% respondentov prieskumu si myslí, že by v období recesie predali časť svojho akciového portfólia a premiestnili by časť do čiastočného vlastníctva.

Zdroj: cointelegraph.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Čítať ďalej

Analýzy

Technická analýza Bitcoinu (10.9.): Pokles je zatiaľ v rámci normy

Avatar

Článok

zo dňa

analyza-bitcoin-kralovansky

Náš portál na základe spolupráce s kryptotrejdermi zo slovenskej a českej scény prináša pravidelne aktuálizácie k Bitcoinu, ktoré občas doplnia aj o zaujímavé altcoiny. Dnes sa na Bitcoin pozrel podrobnejšie Jakub Kraľovanský z Nexaltic Capital.

UPOZORNENIE: Informácie uverejnené v tomto článku sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním.

Bitcoin

Bitcoin nám zase o niečo poskočil dole. Avšak netreba vôbec robiť paniku, pretože tento pokles je zatiaľ v rámci normy. Čo sa technickej analýzy týka, tak ako veľmi silnú zónu, kde by mohol nastať obrat považujem zónu 9800 – 10 000 dolárov. Stretáva sa tam totiž niekoľko parametrov.

 1. retracement rastu nahor – 0.618 – 0.65 tzv. Golden Ratio. Až v 35% prípadoch príde retracement na túto hodnotu.
 2. Fibo extension – projekcia 0.786 – 1.01 pohybu AB.
 3. Volume gap – Na volume profile vidíme volume gap.

V prípade ostrejšieho retracementu môžeme ísť aj nižšie, ale to nič nemení na tom, že daný pokles by mal byť obmedzený. Zatiaľ nás technická analýza poslúcha.

Objemy sú stále katastrofálne a tento pokles nemá absolútne žiadnu silu.

Kapitalizácia

Kapitalizácia má dosť podobnú štruktúru ako Bitcoin. Na tomto grafe mi však príde aj očividnejší trojuhoník vo vlne B. Samozrejme trojuholník sa môže momentálne vytvárať aj na Bitcoine samotnom, ale čo sa týka kapitalizácie, tak je táto formácia viac očividná. Môžeme teda aplikovať rovnaké metódy a merania aby sme zistili kľúčovú zónu na obrat.

Čo je však oveľa zaujímavejšie je to, že na dennom grafe sme už nad trendovou čiarou. Nech si ju natiahnem ako chcem, stále mi vychádza, že sme už nad ňou a tento pokles je vlastne re-testom trendovej čiary. Kapitalizácia tak vyzerá ako keby bola o jeden krok pred Bitcoinom, ktorý sa z tejto veľkej formácie ešte len musí vymaniť.

Dominancia

Dominancia mi napriek poklesu stále nepríde ako dokončená. V takejto fáze je to však extrémne ťažké určiť pretože chytáme potenciálny TOP. Stále si však myslím a rátam s tým, že tento pokles je len korekciou ako sa stalo už niekoľko krát. Altcoiny na druhú stranu vyzerajú dobre. Bohviečo sa však s nimi stane, keď Bitcoin urobí prudký pohyb. Zatiaľ by som nehlásal altcoinovú sezónu, ale rozhodne treba využiť tieto dni na obchodovanie altcoinov.

Mince so zápalnou šnúrou

V tomto produkte sme minulý týždeň uzavreli zisky na EOS, NEO a BTC. Tesne nám ušiel zisk na ETH. Dokupy sme spravili v ten pravý čas. Na zvyšné mince ešte čakáme kým dôjdú do targetov. Keďže dominancia klesá a altcoinom sa práve darí, tak môžete očakávať ďalšiu smršť mincí so zápalanou šnúrou!

UPOZORNENIE: Informácie uverejnené v tomto článku sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním.

Autor analýzy

Jakub Kraľovanský

nexaltic-90

Ing. Jakub Kraľovanský
V spoločnosti Nexaltic Capital pracujem ako Senior Trader. S kryptomenami a blockchain technológiou mám viac než 4-ročnú prax. V roku 2017 som úspešne promoval na Ekonomickej Univerzite v odbore Medzinárodný obchod. Po ukončení univerzity som získal osvedčenie o vykonaní odbornej skúšky v sekcii Kapitálový trh. Nexaltic Capital je spoločnosť, ktorá si všíma značný potenciál v novovzniknutých trhoch, akými sú napríklad kryptomeny. Naším cieľom je prinášať do tejto oblasti profesionálny a odborný prístup dostupný širokej verejnosti, a to bez ohľadu na finančný status alebo znalosti klienta.

Čítať ďalej

Bitcoin

Investori o “fake” Bitcoin ETF od VanEck záujem nemajú

Avatar

Článok

zo dňa

od

Minulý týždeň sme vás informovali o tom, že spoločnosti VanEck a SolidX akýmsi spôsobom obišli Americkú komisiu pre cenné papiere a burzu (SEC) a spustili obmedzené Bitcoin ETF, ktoré môžu obchodovať kvalifikovaní investori v súlade so zákonom o cenných papieroch a to bez toho, aby potrebovali povolenie od SEC.

Hoci VanEck a SolidX opisovali tento produkt ako akési obmedzené Bitcoin ETF, zdá sa, že išlo len o nevydarený marketingový ťah, ktorý investorov zatiaľ veľmi nepresvedčil. Dôkazom toho je skutočnosť, že od uvedenia tohto produktu na trh má VanEck SolidX Bitcoin Trust čisté aktíva v hodnote iba 41 400 dolárov, teda štyri bitcoiny. Upozornil na to ekonóm a známy komentátor trhu s kryptomenami Alex Kruger.

Známy blockchainový právnik Jake Chervinsky prakticky hneď po predstavení produktu upozornil, že v žiadnom prípade nejde o Bitcoin ETF. Produkt skôr prirovnal k tomu, čo ponúka Grayscale Bitcoin Trust už 6 rokov.

Vyzerá to teda tak, teda aspoň po prvom týždni, že nápad VanEck a SolidX obísť SEC sa nevydaril a nazývať túto formu investície bitcoinovým ETF nebol dobrý nápad. VanEck a SolidX medzitým stále čakajú na verdikt od SEC v súvislosti s ich skutočnou žiadosťou o Bitcoin ETF, ku ktorej sa musí SEC vyjadriť najneskôr 18. októbra 2019.

Odporúčame tiež:

Bitcoin ETF: Nastal pokrok, ale práce je stále veľa

Zdroj: cointelegraph.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Čítať ďalej

Populárne

Informácia pre čitateľov / Informace pro čtenáře

SK: Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu., ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.

CZ: Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.

-

Upozornenie / Upozornění

SK: CFD sú komplexné nástroje a nesú vysoké riziko straty finančných prostriedkov spôsobené finančnou pákou. 74% - 89% retailových investorov príde o peniaze pri obchodovaní s CFD. Mali by ste zvážiť, či rozumiete, ako CFD funguje a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty vašich peňazí.

CZ: CFD jsou komplexní nástroje a nesou vysoké riziko ztráty prostředků způsobené finanční pákou. 74% - 89% retailové investory přijde o peníze při obchodování s CFD. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak CFD funguje a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty vašich peněz.

SK: Viac informácii o možných rizikách nájdete tu.
CZ: Více informací o možných rizicích náleznete zde.

-

Kryptonovinky.sk © 2019
Kryptonovinky.com © 2019

-