S renomé kryptomeny Solana (SOL), ktorá da vyznačuje obdivuhodnou rýchlosťou transakcií pri zachovaní minimálnych transakčných poplatkov, otriasli správy o ďalšom DDoS útoku, ktorý mal dočasne upchať jej sieť.
Ako informoval portál Cointelegraph blockchain Solana (SOL) bol v priebehu piatka terčom organizovaného DDos útoku. Sieť však napriek tomu dokázala byť napriek preťaženiu v celom jeho priebehu online.
DDoS útoky sa vyznačujú veľkým množstvom koordinovaných zariadení alebo botnetov, ktoré chcú zahltiť sieť, aby spôsobili jej výpadok.
Solana má s takýmito útokmi už svoje nemilé skúsenosti. Predošlý výpadok pre DDoS útok, ktorý súvisel s IDO decentralizovanej platformy Raydium postavenej na Solana, mal na svedomí až 17-hodinový výpadok celého blockchainu. Nahodiť sa ho podarilo až po koordinácii validátorov, čo naznačilo, že Solana zďaleka nie je dokonale decentralizovaným blockhainom a inak povedané mierne to otriaslo jej povesťou.
Na novší – menej vážny útok na Solana – upozornila platforma Blockasset. ,,Sledujeme, že distribúcia tokenov trvá dlho. Blockchain Solana je preťažený DDoS útokmi, ktoré upchali sieť a spôsobili jej oneskorenie,” uviedla.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Útok následne potvrdila aj firma GenesysGo, ktorá skonštatovala, že mnoho validátorov má problém so spracovaním požiadaviek na transakcie. Generály riaditeľ Veribit Ro Murphy dokonca tvrdil, že Solana bola nejaký čas offline, čo však nebolo potvrdené.
V poslednom období platí, že ak má Solana problémy, vždy je to v spojitosti s platformou Raydium. ,,Momentálne najväčšie obavy o Solana sú spojené s vplyvom Raydium IDO. Doslova každý jeden problém s výkonom za posledných 6 mesiacov vrátane 17-hodinového výpadku bol výsledkom diania na Rayidium,” napísal používateľo u/Psilodelid v subreddite r/Solana. Administrátor r/Solana u/Laine- však nepotvrdil, že posledné problémy 100% súviseli s Raydium.
Po najnovších útokoch na Solana sa taktiež na Twitteri búrlivo diskutuje, či konsenzus Proof of History (PoH), ktorý využíva Solana blockchain, je dostatočne bezpečným protokolom. Dokonca aj spoločnosť Grayscale vo svojej štúdii tejto kryptomeny uviedla, že PoH je v prípade tejto kryptomeny potenciálnym rizikom. Najčastejšie sa však v súvislosti so Solana skloňuje fakt, že daňou za obdivuhodnú rýchlosť tohto blockchainu je zjavná výraznejšia centralizácia, ktorá sa prejavuje práve v čase technických problémov.
Zdroj: cointelegraph.com