Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Kryptomena Solana mala technické problémy. Bloky sa neprodukovali hodiny!

Článok

Problém
Zdroj: Pixabay.com

Cana kryptomeny Solana (SOL) v priebehu predošlých hodín negatívne reagovala na správy týkajúce sa pozastavenia produkcie blokov na jej sieti. Podľa dát beta verzie Solana exploreru Solanascan.io nefungovali transakcie vyše 17 hodín. 

Ako informoval portál DeCrypt, cena mincí Solana klesla po medializácii technických problémov o zhruba 13 percent na cenu okolo 145 USD. Išlo o najnižšiu cenu od 6 septembra. Od oného momentu napriek tomu, že sieť stále nefunguje, posilnila na zhruba 155 USD. Sentiment zrejme podporili správy, podľa ktorých bolo vyriešenie problému blízko už vo včerajších večerných hodinách. Ako sa však ukázalo, nové bloky začali nabiehať až dnes okolo siedmej ráno (SEČ).

Medzi prvými, ktorý upozornili na problémy Solana, bol aj Čech Larry Čermák pracujúci pre TheBlockcrypto.com.

Čermak po 7 hodinách výpadku Solana upozornil, že ide o prvý blockchain s kapitalizáciu nad 10 miliárd dolárov, ktorý je mimo prevádzky tak dlho. To ešte zrejme netušil, že opravy budú trvať aj ďalšie hodiny.

Čo sa stalo?

Solana blockchain v utorok doobeda prestal produkovať nové bloky. Solana Labs a komunita validátorov siete následne uviedli, že intenzívne pracujú na tom, aby sa sieť dostala opäť do online režimu, čo sa im však v čase písania článku ešte nepodarilo.

Podľa informácii Solana Status uverejnených na Twitteri došlo k problému pre záplavu početných transakcií botov v tempe až 400 000 TPS (transakcií za sekundu). To malo spôsobiť, že sieť sa začala rozdeľovať (forokovať) do viacero častí, čo zaplnilo pamäť niektorých uzlov a spôsobilo ich vypnutie. K tomu treba uviesť, že v prípade Solana sa uvádzal údaj schopnosti absorbovať okolo 50 000 TPS za sekundu, čo je však aj tak v porovnaní s konkurenciou extrémne vysoké číslo.

Zakladateľ projektu a súčasný CEO Solana Labs Anatoly Yakovenko “tweetol“, že záplava transakcií mala zrejme spojitosť s DeFi protokolom Raydium, ktorý beží na Solana blockhaine.

Raydium v utorok zahájil úvodnú ponuku (IDO) tokenov populárnej sady nástrojov pre DeFi a NFT na s názvom Grape Protocol. IDO je skratka pre „Initial decentralized exchange offering“, čo je niečo podobné ako ICO, no v  peer-to-peer decentralizovanom prostredí. Toto IDO teda zrejme malo na svedomí záplavu transakcií spojenú s činnosťou botov, čo následne viedlo k pádu celého systému a pozastaveniu transakcií.

Aktuálny stav

Z dostupných explorerov Solana blockchainu je zrejmé, že produkcia blokov sa obnovila až okolo siedmej hodiny ráno nášho času (podľa exploreru Solanascan.io). Najnovšie informácie sa objavili na Twitteri Solana Status, kde ráno o šiestej hodine nášho času (SEČ) bol uverejnený tweet určený pre validátorov mainnet beta siete, ktorý majú aplikovať najnovší upgrade.

Následne Solana Labs informovala o obnovení systému. ,,Komunita validátorov úspešne dokončila reštart mainnet beta upgrade na 1.6.25. Dapps, blokové explorery a podporné systémy sa obnovia v najbližších niekoľkých hodinách, kedy by mala byť obnovená plná funkčnosť.“ 

Kritici upozorňujú na skutočnosť, že keď inžinieri siete nedokázali stabilizovať sieť, komunita validátorov sa rozhodla koordinovane reštartovať sieť skrz zmieňovaný upgrade. To však naznačuje do určitej miery výraznejšiu centralizáciu celej Solany.

Utrpí povesť projektu?

Pre Solana ide o tvrdú ranu, nakoľko tento blockchain mal doposiaľ povesť bezchybovosti v kombinácii s expresne rýchlymi a lacnými transakciami. Aj vďaka tomu si budoval renomé tzv. „Ethereum killera“, čomu nahráva aj fakt, že počet uzamknutých prostriedkov DeFi Solana stúpal v poslednom období expresne rýchlym tempom.

Kým 1. augusta išlo “len” o 1,2 miliardy dolárov, v čase písania tohto článku predstavuje TVL (total value locked) na Solana už 11,4 miliardy USD. Od druhého Binance Smart Chainu, ktorý je v DeFi zatiaľ pre Ethereum najväčšou konkurenciou, delí Solana už len necelých 6 miliárd USD.

Zdroje: decrypt.co, decrypt.co , cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.