Šéf FED Jerome Powell v piatok načrtol ďalšie možné kroky americkej centrálnej banky týkajúce sa boja s ekonomickými dôsledkami pandémie koronavírusu COVID-19. Urobil tak počas ostrosledovaného online sympózia FED v Jackson Hole vo Wyomingu.
FED minulý rok vyhlásil “boj pandémii” dvomi zásadnými rozhodnutiami – vo veľkom nakupuje štátne dlhopisy a cenné papiere zaistené hypotékami v čiastke 120 miliárd dolárov mesačne a úrokové sadzby dlhodobo drží blízko nule. Táto stratégia podľa FED pomáha udržať americkú ekonomiku nad vodou a prispieva rastu zamestnanosti. Na druhú stranu však negatívne vplýva na infláciu – inak povedané znehodnocujú sa americké doláre (ľudia v skutočnosti zarábajú menej). Azda stačí povedať, že program nákupu dlhopisov viedol k tomu, že súvaha FED je na úrovni takmer 8,4 bilióna dolárov, čo je dvojnásobok toho, čo v marci 2020.
Powell v piatok vo Wyomingu obhajoval túto politiku a zdôraznil, že je veľmi dôležité, aby sa v nasledujúcom obodbí neurobili “zle načasované politické” kroky. Rast inflácie popri tom označil len za dočasný efekt.
Nákupy dlhopisov sa znížia, sadzba sa nezmení
Šéf FED zároveň uviedol, že ešte koncom toho roka postupne spomalia tempo nákupov zmieňovaných dlhopisov a cenných papierov zaistených hypotékami a to za predpokladu, že bude pokračovať súčasný nastavený ekonomický pokrok. “Zoštíhlenie” týchto nákupov by mohlo byť oznámené po najbližšom stretnutí FED, ktoré je naplánovane na 21-22. septembra.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
S týmto krokom priamo súvisí aj téma zvyšovania úrokovej sadzby – tá by totiž mohla prispieť posilneniu amerického dolára a spomaleniu inflácie. Úroková sadzba sa však zatiaľ zvyšovať zrejme nebude. ,,Načasovanie a tempo nadchádzajúceho zníženia nákupov aktív nebude mať za následok priamy signál ohľadom načasovania zvýšenia úrokových sadzieb, pre ktoré sme vytvorili iný a podstatne prísnejší test,” upozornil.
Inak povedané ak FED spomalí kupovanie dlhopisov, neznamená to, že zvýši úrokové sadzby. Aby k takémuto kroku FED pristúpil, potrebuje, aby sa krajina priblížila bodu “maximálnej zamestnanosti”, čo je podľa Powella nevyhnutné pred tým, ako dôjde k zvyšovaniu sadzieb.
Powell si uvedomuje, že situácia je stále kritická a ďalšia vážna vlna pandémie v súvislosti s variantnou delta môže americkú ekonomiku opäť oslabiť. ,,Akákoľvek chyba môže byť obzvlášť škodlivá. Vieme, že predĺženie obdobia nezamestnanosti môže znamenať trvalé poškodenie pracovníkov a produktívnej kapacity našej ekonomiky.”
Na Powellové vyjadrenia pozitívne reagovali akciové trhy, pričom hlavné akciové indexy dosiahli v piatok dokonca rekordné maximá. Posilnil popri tom aj Bitcoin.
Vplyv krokov FED na Bitcoin
Nákupy štátnych dlhopisov v miliardách doolárov a držanie úrokových sadzieb blízko nule majú spojitosť s Bitcoinom na dvoch úrovniach.
V rámci tej prvej sa vytvára okolo Bitcoin akýsi fenomén potenciálneho dlhodobého držiteľa hodnoty resp. bezpečného prístavu v čase, kedy prudko rastie inflácia fiatových mien. Bitcoin má totiž obmedzené množstvo s jasne definovanou a nemennou postupne klesajúcou infláciou. To znamená, že kým inflácia fiatových mien rastie prudkým tempom, k čomu prispievajú aj zmieňované kroky FED, Bitcoin je čoraz žiadanejší medzi investormi ako nástroj, skrz ktorý môžu ochrániť svoj majetok.
V druhej úrovni je však Bitcoin zároveň u značnej časti investorov stále vnímaný ako riziková investícia s potenciálom veľkého rastu, ale aj s rizikom nepríjemných strát. Kým FED drží úrokové sadzby blízko nule a pokračuje sa v rýchlom tempe „tlačenia peňazí“ tak sa rizikovým investíciám darí, čoho dôkazom je bublina vytvárajúca sa na akciovom trhu (mnoho peňazí, ktoré sa vlievajú do obehu rýchlo končí na akciovom trhu). Z toho v súčasnosti ťaží aj Bitcoin, pretože rizikoví investori sú ochotní podstupovať väčšie riziko. Ak by však FED výrazne a náhle otočil, začal by veľmi pravdepodobne padať celý akciový trh, čo by malo negatívny dopad aj na Bitcoin, pretože cenoví špekulanti by sa ho začali zbavovať. Príkladom takéhoto správania bol marec 2020, kedy sa po prudkom prepade akciového trhu po vypuknutí prvej vlny pandémie koronavírusu v západnom svete prudko prepadol popri akciách aj Bitcoin.
Zdroj: cnbc.com, Kryptonovinky – Autor