Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Šéf Facebooku Zuckerberg dal svojej koze meno “Bitcoin”

Článok

Koza
Twitter

Nie je to tak dávno, čo sa internetom šírili špekulácie o možnom nákupe bitcoinov (BTC) zo strany amerického giganta Facebooku. Tieto fámy sa však nepotvrdili, pretože vedenie jednej z najväčších spoločnosti sveta počas “earning calls” konaných v závere apríla žiadnu akvizíciu BTC v prvom kvartáli 2021 nepotvrdila.

Novú vlnu špekulácii o možnej investícii Facebooku, respektíve jej CEO a zakladateľa Marka Zuckerberga, do Bitcoinu, vlial on sám. Na Facebooku sa totiž v noci z pondelka na utorok pochválil fotografiou svojich dvoch kôz, ktorým dal mená “Max” a “Bitcoin”.

Čo tým naznačuje?

V tento okamih sa naozaj nedá robiť nič iné, než špekulovať, čo tým chcel Mark Zuckerberg odkázať. Znamená to, že sa začal viac sústrediť na Bitcoin a potenciálne môže oznámiť jeho kúpu, alebo ide naopak o „trolling“ tejto kryptomeny?

Vzťah Facebooku k Bitcoinu je veľmi nejasný. V závere bullrunu 2017 najväčšia sociálna sieť zakázala reklamy na kryptomenové produkty, avšak hlavným dôvodom tohto kroku bolo najmä veľké množstvo podvodných reklám, ktoré nemali žiadnu priamu spojitosť s Bitcoinom. K Bitcoinu ako takému sa firma prakticky nevyjadrovala, čim nevylúčila ale ani nepotvrdila sympatie.

V roku 2019 Facebook oznámil, že štartuje projekt vlastnej kryptomeny Libra, ktorá mala byť akýmsi stablecoinom viazaným na viacero druhov aktív – od fiatových mien až po zlato a iné komodity. Tieto plány však Facebooku zmarili regulátori počnúc USA, cez Rusko až po západnú Európu, ktorí sa netypicky zhodli, že takúto neregulovanú silnú menu v rukách súkromnej spoločnosti, ktorá má priamy prístup k vyše 2 miliardám ľudí, jednoducho nemôžu povoliť.

Facebook síce zatiaľ oficiálne svoje úsilie o vytvorenie tejto kryptomeny nevzdal, no projekt premenoval na Diem a podľa všetkého pôjde napokon o klasický stablecoin podobný USDT, ktorý bude viazaný priamo na americký dolár, respektíve inú veľkú fiatovú menu. Aj dokončenie projektu Diem však mešká, keďže pôvodne mal byť na svete už začiatkom roka 2021.

Prvé reakcie z Twitteru

,,Odkazuje nám Mark podľa názvov jeho kôz, že je bitocinový maximalista?” spýtal sa na Twitteri známy propagátor Bitcoinu Anthony Pompliano.

https://twitter.com/APompliano/status/1391894958714540036

,,Sakra, Mark si asi všimol, že Cameron a Tyler urobili výrazný krok k väčšiemu bohatstvu a tak usúdil, že aj on sám musí získať nejaké tie bitcoiny ako extra poistenie,” napísal Pompliano v ďalšom tweete.

Bratov Winklevossovcov zrejme nezmienil len náhodou. Dvojičky TylerCameron stoja za úspešnou burzou Gemini a mali svoj podiel aj na vzniku Facebooku. Údajne práve oni boli autormi myšlienky vytvorenie novej siete, ktorú im však Mark ukradol a “zdokonalil”. Neskôr od neho z tohto dôvodu vysúdili desiatky miliónov dolárov, ktoré z časti použili aj na úspešnú investíciu do Bitcoinu. Mnohí dodnes špekulujú, že Zuckerberg ignoruje Bitcoin aj z dôvodu, že je to “projekt Winklevossovcov”.

Peter Schiff, ktorý je známy kritik Bitcoinu, si myslí, že zo strany Zuckerberga išlo skôr o vtip. ,,Toto má byť bullish? Podľa mňa je to skôr vtip. Ale predpokladám, že by bolo vhodnejšie, keby svoju kozu nazval jackass Bitcoin.”

YouTuber MMCrypto, ktorý je známy svojimi bulvárnymi titulkami a titulnými obrázkami, tentokrát pobavil tým, že fotografiu zmieňovanej kozy, ktorej meno je Bitcoin, upravil tak, aby mala laserové oči:

Oznámi Facebook kúpu Bitcoinu?

Ako bolo zmieňované už vyššie, dôvody, prečo Zuckerberg pomenoval jednu zo svojich kôz Bitcoin môžu byť rôzne. Od vtipu až po náznak toho, že Facebook naozaj kupoval Bitcoin a v dohľadnej dobe to oznámi akcionárom.  Peniaze by na to mal – Facebook drží na súvahe okolo 20 miliárd „voľných“ dolárov, ktoré stále strácajú hodnotu vplyvom inflácie. Napodobnil by tým Elona Muska, ktorý najprv upravil svoj profilový popis na Twitteri na “#Bitcoin” a o niekoľko dní neskôr Tesla potvrdila kúpu bitocinov za 1,5 miliardy dolárov. Musk a Zuckerberg sú však odlišní ľudia a môžu mať aj odlišný zmysel pre humor.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne