Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Facebook ani Apple do Bitcoinu podľa všetkého neinvestovali

Článok

Facebook
Pixabay.com

Ďalšími veľkými verejne obchodovanými spoločnosťami, ktoré zverejnili svoje výsledky hospodárenia za predošlý kvartál v rámci povinných podaní na Americkú komisiu pre cenné papiere a burzu (form 8-k) a tiež tzv. „earning calls“, boli po ukončení utorňajších obchodných hodín v USA Facebook a Apple. Vyplynulo z nich, že ani jedna z týchto firiem v prvom kvartáli 2021 Bitcoin nenakupovala, hoci definitívu dajú až reporty z dokumentov 10-Q, ktoré by mali byť taktiež predložené SEC a budú ešte detailnejšie informovať o hospodárení firiem.

Najmä v súvislosti s Facebookom sa pritom možnosť investície do Bitcoinu spomínala ako reálna. Pred vyvrcholením ochotného dňa v USA takéto zvesti šírila aj televízia FOX News, no a možnosť, že firma Marka Zuckerberga sa rozhodla rozšíriť svoju súvahu aj o BTC, naznačil v komentári pod príspevkom týkajúcej sa tejto témy aj Dan Held z Krakenu, ktorý tweetol “Dokázali sme to chlapci!”

K šíreniu týchto chýr však zrejme najviac prispel Alistair Milne, zakladateľ Altana Digital a ostro sledovaný BTC investor, ktorý o tejto možnosti, ktorú označil za špekuláciu, tweetoval už v pondelok a citovali ho mnohé média.

Keď sa však ukázalo, že to nebola pravda, začal čeliť ostrej kritike. Na Twitteri preto upozornil, že nie je pôvodným šíriteľom tejto špekulácie a že len zdieľal fámy, ktoré mu adresoval emailom človek zo spoločnosti Landowne Partners (britská správcovská spoločnosť). Meno však na screenshote mailu začiernil.

Alistair Milne následne dokonca tweetol post, v ktorom tvrdí, že končí s aktivitou na Twitteri až do momentu, kým Facebook naozaj kúpi Bitcoin (ťažko odhadnúť do akej miery to myslí vážne a do akej miery ide o žart).

Tak či inak Facebook bitcoiny nenakupoval (minimálne nie v prvom kvartáli) a šírenie týchto zvestí bolo zrejme zbytočné, keďže sa ukázalo, že boli založené na nehodnoverných zdrojoch, ktoré ani neboli menované.

Facebook pravdepodobne Bitcoin podrobne sleduje, no ide o spoločnosť, ktorá je známa svojim centralizovaným riadením a okrem toho má v kryptosektore dlhodobo vlastné záujmy skrz projekt stablecoinu Libra, respektíve penovom Diem. Mark Zuckerberg okrem toho nemá príliš v láske bratov Winklevossovcov, ktorí stáli pri vzniku Facebooku a vysúdili od neho desiatky miliónov dolárov práve z dôvodu, že ich mal pri štarte najznámejšej sociálnej siete podviesť. Winklevossovci následne použili časť týchto peňazí na podnikanie práve s Bitcoinom, do ktorého úspešne investovali (v roku 2017 boli označení za prvých kryptomiliardárov) a tiež založili známu burzu Gemini.

A čo Apple?

V súvislosti s Apple našťastie podobne chýri nekolovali a tak informácia, že Bitcoiny sa nenachádzajú ani na súvahe tejto firmy, nebola takým sklamaním ako v prípade Facebooku. Aj firma, ktorú zakladal nebohý Steve Jobs, však bola v predošlých mesiacoch spájaná s Bitcoinom, no žiaden zo zdrojov blízkych firme nič konkrétne o možnej investícii ani len nenaznačil.

Apple však napríklad oznámila, že navýši svoj program spätného odkupu svojich akcii o 90 miliárd dolárov a Google, ktorý zverejnil správu v pondelok, o 50 miliárd USD.

Iné firmy na obzore?

Z doterajších podaní je zrejmé, že Microsoft, Google, Apple a ani Facebook do Bitcoinu zatiaľ neinvestovali. Dnes, teda 29. apríla, bude zverejňovať svoje výsledky hospodárenia Amazon, čo je firma, ktorá by mohla mať povahovo k Bitcoinu predsa len o čosi bližšie a taktiež Twitter, firma, ktorej šéfom je Jack Dorsey, čiže veľký fanúšik Bitcoinu.

30. apríl bude zas zaujímavý kvôli podaniu Alibaba Group no a 18. máj pre Walmart, firmu, ktorá bola v súvislosti s Bitcoinom spájaná azda najintenzívnejšie.

Správy o investícii do BTC môžu zároveň prísť aj z iných než amerických trhov, respektíve z radov menej známych firiem v USA prítomných na akciových trhoch. Mimochodom len včera sme vás informovali, že 100 miliónov dolárov investovala do Bitcoinu japonská firma Nexon.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne