Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

SEC zamietla Bitcoin ETF od Grayscale! Firma okamžite podala na SEC žalobu, o všetkom rozhodne súd

Článok

bitcoin
Zdroj: Unsplash.com

Americká komisia pre cenné papiere a burzu (SEC) zamietla žiadosť spoločnosti Grayscale Investments o konverziu jej investičného produktu Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) na spotové Bitcoin ETF. Krátko po oznámení tejto informácie firma Grayscale oznámila, že SEC zažalovala.

Americká SEC doposiaľ neschválila žiadne spotové Bitcoin ETF, hoci v rokoch 2021 a 2022 povolila niekoľko „hybridných“ Bitcoin Futures ETF a tiež ETF na shortovanie Bitcoinu od spoločnosti ProShahres a to podľa zákonov o cenných papieroch  z rokov 1933 aj 1940.

Grayscale, ktorá kryje svoj investičný produkt GBTC viac než 650 000 BTC, preto verila, že jej žiadosť je dosť kvalitná na to, aby uspela a stala sa tak prvou firmou v USA, ktorá ponúkne inštitucionálnym investorom veľmi žiadané spotové ETF na Bitcoin. V prospech žiadosti taktiež rozbehla masívnu kampaň v rámci ktorej na SEC zamierilo vyše 11 tisíc listov lobujúcich v jej prospech.

SEC však po vzore predošlých rozhodnutí z minulosti 29. júna (o týždeň skôr ako bol deadline) oznámila, že žiadosť Grayscale neschvaľuje, čo bolo v súlade s očakávaniami analytikov Bloomberg, no sklamaním pre tých, ktorí dúfali, že tento fundament by mohol prispieť oživeniu rastu ceny BTC a zjednodušeniu investícii do bitcoinu americkým inštitúciám.

,,SEC práve zamietol žiadosť o konverziu GBTC na ETF. Som hlboko sklamaný. Pointou má byť, že SEC chráni investorov a ETF je pre nich nepochybne lepším produktom. Toto rozhodnutie odporuje zdravému rozumu aj federálnym zákonom. Dúfam, že to pôjde rýchlo k súdu,“ reagoval na túto správu známy právnik špecializujúci sa na kryptosektor Jake Chervinsky, ktorý už niekoľko mesiacov pôsobí v Blockchain Association.

Chervinsky v čase písania tohto „tweetu“ zrejme netušil, že veci týkajúce sa žaloby sa rozhýbu tak rýchlo. Grayscale, ktorá už predtým viackrát avizovala, že SEC pravdepodobne zažaluje, ak bude jej žiadosť odmietnutá, tak spravila zhruba štyri hodiny po medializácii správ o jej odmietnutí. Potvrdil to na Twitteri CEO Grayscale Michael Sonnenshein.

Žalobu povedie bývalý generálny prokurátor USA

Súdny spor proti SEC by mal v mene Grayacale viesť bývalý generálny prokurátor USA za éry prezidenta Baracka Obamu Donald B. Verilli Jr., ktorý bol zapojený do viac než 50 prípadov pred Najvyšším súdom USA vrátane niekoľkých, ktoré sa priamo zaoberali porušením zákona o správnom konaní. Grayscale v čase, kedy si najala jeho právnickú firmu, ho vykreslila ako jedného z najskúsenejších právnikov v USA.

Po rokoch podávania a odmietania žiadosti o spotové ETF od desiatok rôznych firiem sa tak téma Bitcoin ETF dostane na súd, ktorý rozhodne, či SEC koná správne, keď tento investičný produkt nepovoľuje predovšetkým obvyklým tvrdením, že cena BTC môže byť na spotových trhoch manipulovaná a emitent ETF nedokáže pred tým svojich zákazníkov ochrániť.

Donald B. Verilli Jr. ktorý podal žalobu v okrese Columbia Circuit k odvolaciemu súdu Spojených štátov skonštatoval, že rozhodnutie SEC ukazuje, že koná „svojvoľne“ a „neuplatňuje konzistenčné zachádzanie s podobnými investičnými nástrojmi“. Z tohto dôvodu sa bude Grayscale pred súdom brániť na základe údajného porušenia zákona o správnom riadení (APA) a zákonov o burze cenných papierov (SEA).

Schválenie Bitcoin ETF v roku 2022 sa stáva v tomto momente extrémne nepravdepodobné. Analytik Bloomberg James Seyffart, ktorý tiež veľmi pozorne sledoval túto tému, skonštatoval, že súd pravdepodobne nerozhodne skôr ako v treťom kvartáli 2023, pričom pokojne môže ísť až o úvod roka 2024.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.