Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

SEC sa stretla s VanEck a SolidX ohľadom Bitcoin ETF. Riešila sa manipulácia BTC

Článok

SEC, Bitcoin
SEC, Bitcoin

Americká komisia pre cenné papiere a burzu (SEC) vydala 28. novembra memorandum o poslednom stretnutí v súvislosti s očakávanými rozhodnutím ohľadom schválenia Bitcoin ETF. Stretnutie sa týkalo spoločnej žiadosti investičnej firmy VanEck a spoločnosti špecializujúcej sa na blockchainové finančné riešenia SolidX.


Sledujte nás na Facebooku

Podľa memoranda sa zástupcovia VanEck a SolidX, ako aj zástupcovia chicagskej burzy CBOE (tiež sa podieľa na tejto žiadosti), stretli so zástupcami SEC z viacerých divízii: ekonomickej analýzy, analýzy rizík a úradu pre všeobecné záležitosti.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Komisia sa mala k tejto spoločnej žiadosti, ktorá je vnímaná ako najnádejnejšia, vyjadriť prvykrát už v auguste, no svoje rozhodnutie odložila. Stredobodom tohto týždňovej diskusie bolo porovnanie Bitcoinu ako komodity s tradičnými aktívami – ropou, striebrom a zlatom, ktoré už majú schválené ETF.

Pri analýze tvorby cien v porovnaní s tradičnými komoditami bola uvedená argumentácia, že Bitcoin má podobne vlastnosti ako zlato či striebro, keďže nadobúda svoju hodnotu ako “náhrada peňazí”, no nemožno ho porovnávať napríklad s ropou, ktorá je čisto priemyselnou komoditou.

Manipulácia BTC

Zástupcovia zo strany VanEck a SolidX sa snažili uviesť viaceré argumenty, ktoré spochybňujú podozrenia SEC v súvislosti s možnou manipuláciou ceny Bitcoinu. Práve tieto podozrenia sú najväčším problémom, ktorému aktuálne čelí možné schválenie ETF.

Viac než jasne to naznačil v úvode týždňa predseda komisie Jay Clayton, ktorý v utorok na konferencii “Coindesk Consensus: Invest” naznačil, že nevidí priestor pre skoré schválenie tohto produktu.  ,,Kým sa rieši problém manipulácie, nemáme konkrétnu cestu. Riešenie musí prísť pred tým, ako bude ETF schválená. Ceny, ktoré vidia retailoví investori musia byť ceny, na ktoré sa môžu spoľahnúť – nie bez volatility, ale bez manipulácie.”

Pokiaľ ide o manipuláciu ceny Bitcoinu, najväčšie podozrenia sa týkajú minuloročného bullrunu, kedy BTC dosiahol hodnotu vyše 20 tisíc dolárov. Ministerstvo spravodlivosti USA vyšetruje Tether a Bitfinex ohľadom ich možného ovplyvňovania ceny prostredníctvom stablecoinu USDT (Spoločnosť Tether vydáva USDT a má rovnaké vedenie ako burza Bitfinex). Viac o tejto téme sme písali v tomto článku.

Argumenty VanEck a SolidX

VanEck a SolidX počas stretnutia so SEC argumentovali, že priestor pre manipuláciu ceny Bitcoinu je nižší, než u fyzických komodít. U nich je možné na manipuláciu zneužiť „dôverné informácie”, ako sú napríklad objav nových zdrojov (napr. pre ťažbu ropy) alebo významných prerušení ťažieb na výrobných miestach. U Bitcoinu sú podobné situácie nemožné.

Ako ďalší príklad odolnosti Bitcoinu voči manipulácii bolo uvedené, že neexistuje žiadna silná koncentrácia finančných prostriedkov na akejkoľvek burze alebo OTC platforme (mimoburzové obchodovanie) vzhľadom k tomu, že pri arbitráži musia byť prostriedky distribuované na viacerých obchodných platformách, aby bolo možné využiť prechodné premeny cien.

Okrem toho arbitrážny proces má pri Bitcoine výhodu aj v porovnaní s inými komoditami, ako je napríklad ropa, pretože homogénnosť Bitcoinu vytvára jednotný celosvetový trh a nie regionálne polo-nezávisle trhy, ktoré vedú k neucelenosti celého trhu.

VanEck a Nasdaq

Spoločnosť VanEck tento týždeň oznámila partnerstvo s druhou najväčšou burzou s akciami Nadsaq s cieľom spustiť súbor produktov s transparentnými, regulovanými a sledovanými digitálnymi aktívami, počnúc bitcoin futures v prvom štvrťroku 2019.

SEC by mala v súvislosti so žiadosťou VanEck a SolidX rozhodnúť koncom decembra, no pravdepodobné je, že definitívny verdikt odloží až na február 2019. Že pravdepodobnosť skorého schválenia ETF je malá naznačujú samotné vyjadrenia predsedu SEC. S názorom, že treba vyriešiť možnú manipuláciu ceny pred tým, než ETF schváli, súhlasil aj rešpektovaný blockchain právnik Jake Chervinsky.

Zdroj: cointelegraph

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na FacebookuTelegrame, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme. 

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.