Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

HOT NEWS: Hodnota Bitcoinu mohla byť zmanipulovaná. Ministerstvo spravodlivosti USA vedie vyšetrovanie

Článok

Bitcoin, Tether, manipulácia
Bitcoin, Tether, manipulácia

Že Bitcoin môže padnúť pod 5000 dolárov sa spomínalo už dlhšie, no pravdepodobne nikto nečakal, že prepad môže prísť tak rýchlo bez akejkoľvek korekcie. V čase, kedy trh čaká na nejaký stabilizačný bod, ktorý by mohol klesanie hodnoty kryptomien zastaviť, prichádza zlá správa, ktorá môže celému trhu ešte viac uškodiť.

Ministerstvo spravodlivosti USA totiž skúma, či veľký minuloročný bullrun, ktorý potiahol Bitcoin až k hodnote $20 000 nebol zmanipulovaný spoločnosťou Tether, respektíve prostredníctvom jej kontroverzného stablecoinu USDT. Uvádza to vo svojom dnešnom článku, ktorý sa rýchlo šíri naprieč celou kryptokomunitou, portál Bloomberg.com.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Federálni prokurátori v USA, ktorí začali už pred niekoľkými mesiacmi vyšetrovanie súvisiace s trhom s kryptomenami, sa prihlásili k podozreniam, že hodnota Bitcoinu mohla byť minulý rok zmanipulovaná za pomoci Tetheru a zmenárne Bitfinex. Burza Bitfinex a spoločnosť Tether Ltd, obe sídliace v Hong Kongu, majú pritom rovnaké vedenie.

Podozrenie  súvisí s tým, že Tether (USDT) bol počas minuloročného bullrunu využitý na nákup BTC v rozhodujúcich okamihoch, kedy sa na trhu rozhodovalo o tom, či bude jeho hodnota rásť, alebo klesne. Tvrdia to už dlhšiu dobu mnohí obchodníci a k tejto teórii sa pridávajú aj akademickí pracovníci.

Výkonný riaditeľ Bitfinexu a Tetheru  JL van der Velde tieto podozrenia v minulosti poprel. Portál Bloomberg.com v dnešnom článku však informuje, že aktuálne Van der Velde a ani zamestnanci Bitfinexu a Tetheru nereagujú na ich redakčné otázky.

Ministerstvo spravodlivosti sa pridalo k CFTC

Vyšetrovanie ministerstva spravodlivosti sa pridáva k už existujúcemu vyšetrovaniu možného zneužitia právomoci zo strany CFTC. Spoločnosť Tether Ltd. ako aj Bitfinex dostali už minulý rok predvolanie od Americkej komisie pre terminované obchody s komoditami. Ministerstvo spravodlivosti a CFTC podľa Bloombergu v súčasnosti už koordinujú svoje vyšetrovania.

V článku sa uvádza, že zdroje Bloombergu nešpecifikovali, či vyšetrovatelia upodozrievajú z nelegálnej činnosti priamo Bitfinex a Tether, alebo sa ich produkty stali len prostriedkom pre manipuláciu tretích strán. Treba zdôrazniť, že Ministerstvo spravodlivosti a CFTC zatiaľ nikoho neobvinili a oba orgány môžu nakoniec vyvodiť záver, že nedošlo k žiadnemu nedovolenému konaniu. Hovorcovia ministerstva spravodlivosti a CFTC odmietli všetky informácie v čase zverejnenia článku komentovať.

Nedôveryhodnosť Tetheru a štúdia o manipulácii

Cieľom vyšetrovania ministerstva spravodlivosti USA je zistiť, či dramatický nárast hodnoty kryptomien v posledných rokoch bol čisto motivovaný aktuálnym dopytom po týchto aktívach, alebo bol čiastočne ovplyvnený trhovými trikmi. Spolu s CFTC prokurátori skúmali niekoľko obchodných stratégii vrátane falšovania objednávok – nezákonnej praxe zaplavenia trhu falošnými pokynmi, ktoré by nabádali iných obchodníkov k nákupu alebo predaju. Prvýkrát o tom informoval Bloomberg už v máji tohto roku.

Tether je stredobodom záujmu tohto vyšetrovania z viacerých dôvodov. Hoci nie je taký známy ako Bitcoin, vo svete kryptomien sa stal významnou kryptomenou. Jeho hodnota by totiž mala kopírovať hodnotu amerického doláru. Obchodníci za týmto účelom využívajú Tether počas obchodovania na burze.

Problém je v tom, že Tether tvrdí, že každá jedna digitálna minca (1 USDT) je krytá jedným americkým dolárom (1 USD), ktorý je uložený v banke. Spoločnosť Tether však v priebehu roka stopla audit, čím sa spochybnila dôveryhodnosť tohto krytia. Jedným z dôvodov, prečo CFTC začala svoje vyšetrovanie bolo práve táto skutočnosť. Cieľom bolo získať dôkaz o tom, že tokeny USDT sú naozaj podporované rezervou v amerických dolároch.

Medzi bodmi, ktoré skúma Ministerstvo spravodlivosti je aj spôsob, akým Tether vytvára nové tokeny USDT a vysvetlenie toho, prečo vstupujú do trhu s kryptomenami prevažne prostredníctvom burzy Bitfinex. John Griffin a Amin Shams z Univerzity v Texase vypracovali štúdiu, ktorej záverom bolo, že obchodovanie s Tetherom naznačuje model manipulácie trhu. V práci, ktorú zverejnili júni 2018 tvrdia, že Tether bol použitý na nákup BTC v kľúčových obdobiach a že približne polovica z rastu Bitcoinu, čo predstavovalo v roku 2017 1400 percent, bola spôsobená práve touto podvodnou činnosťou. Autor štúdie profesor John Griffin informoval CFTC o svojich záveroch už začiatkom tohto roka. Bloombergu však odmietol poskytnúť informáciu, či ho kontaktovali samotní vyšetrovatelia vlády.

Na zverejnenie tejto štúdie reagoval generálny riaditeľ Tetheru a Bitfinexu vyhlásením, že ,,Emisie Tetheru nemôžu byť použité na manipuláciu Bitcoinu alebo inej kryptomeny na Bitfinexe.”

Záver

Celý trh s kryptomenami dostáva v posledných dvoch týždňoch jeden tvrdý úder za druhým. V predchádzajúcom období mu nepomohli silné fundamenty v podobe príchodu produktov pre inštitucionálnych investorov (Bakkt, Fidelity), či znovuobnovená nádej na schválenie Bitcoin ETF Americkou komisiou pre cenné papiere a burzu (SEC) u 9 žiadosti od spoločností Direxion, GraniteShares a ProShares.

Situácia okolo forku Bitcoin Cash, vyhrážky o tom, že „fakesahotshi“ dumpne celý Bitcoin (čo sa možno z časti aj deje), následný veľký pád BTC pod $5000 a teraz správa o tom, že rast Bitcoinu v roku 2017 mohol byť výrazne zmanipulovaný – to sú silné základy pre dlhé zotavovanie sa celého trhu s potenciálom ešte výraznejšieho odlivu kapitálu. Úprimne si aktuálne neviem predstaviť, že by SEC rozhodol za takýchto okolností v  prospech schválenia Bitcoin ETF. Ak sa však potvrdí, že trh bol manipulovaný, vinníkov treba potrestať a položiť základy pre lepší ekosystém trhu smerom do budúcnosti. Ten je žiaľ prehnitý množstvom podvodných produktov, bezvýznamných kryptomien a zrejme aj manipulácie. Akási očista je základným predpokladom pre budúci zdravší rast celého odvetvia.

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku, Telegrame Instagrame, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme. 

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.