Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Salvádorčania dobýjajú BTC automaty, no s Bitcoinom sa zoznamujú pomaly

Článok

El Salvador
Zdroj: Pexels.com

Popri tom ako El Salvador urobil z Bitcoinu ako prvá krajina na svete  zákonné platidlo bol medializovaný prieskum, z ktorého vyplynulo, že občania tejto 6-miliónovej krajiny kryptomenám prakticky vôbec nerozumejú. Z novšieho prieskumu vyplýva, že v tomto smere sa situácia zlepšuje naozaj len veľmi pomaly.

Z predošlého prieskumu vyplývali aj mnohé absurdné či priam komické zistenia. Niektorí Salvádorčania si dokonca mysleli, že Bitcoin je cenný kov typu zlato a netušili, že ide o digitálnu vec. Úloha pre nasledujúce obdobie bola teda zrejmá – krajina, v ktorej je zjavne nízka finančná gramotnosť, musí zapracovať na edukácii svojho obyvateľstva ak chce, aby odvážny krok s Bitcoinom mal aspoň akú-takú nádej na úspech.

Väčšina obyvateľov kryptomeny nepozná

Z najnovšieho prieskumu vyplýva, že sa to darí len veľmi pomaly. Až 54% respondentov prieskumu agentúry Sherlock Communications zo Sao Paulo uviedlo, že nepozná ani jednu z 5 kryptomien, ktoré im boli v rámci dotazníku vymenované. Bol medzi nimi aj Bitcoin, čo znamená, že nespoznali ani ten, hoc sa stal v ich zemi zákonným platidlom. 40% opýtaných označilo Bitcoin, zvyšné štyri percentá pripadli Dogecoinu, EOS či Ethereum.

,,Údaje, ktoré sme zhromaždili v El Salvador, nám jasne ukázali, že pokiaľ ide o kryptomeny, existuje tam vysoká úroveň zmätku, čo je vzhľadom na okolnosti celkom prekvapujúce,“ skonštatovala agentúra.

Investovanie ich nezaujíma

46% Salvádorčanov o investíciu do kryptomien nemá vôbec záujem. Vyplýva to z ich odpovedí na otázku, čo by ich presvedčilo, aby do Bitcoinu dali nejaké svoje peniaze. Ich odpoveď bola “Nič”. 18% by motivovali “lepšie regulácie kryptosektora“ a 16% tvrdí, že by ich kryptomeny mohli zaujímať vďaka spoľahlivejším a príjemnejším platformám na používanie.

Týchto 16% môže zohrať v prípade Bitcoinu v El Salvasdor kľúčovú úlohu. Môže ísť totiž o ľudí, ktorí môžu využiť Bitcoin napríklad pre poslanie remitencii, v čom vidí pre krajinu obrovský potenciál prezident Nayib Bukele tvrdiaci, že ročne na poplatkoch za ne stratia obyvatelia tejto krajiny až 400 miliónov dolárov.

S rozhodnutím Bukeleho súhlasí 29%

Z prieskumu vyplýva aj to, že mnohí obyvatelia tejto krajiny si nevedia urobiť na Bitcoin vlastný názor. Až 42% uviedlo, že nemajú v spojitosti s Bitcoinom pozitívne ani negatívne pocity a nevedia posúdiť, či uzákonenie Bitcoinu bol dobrý alebo zlý nápad. 29% označilo toto rozhodnutie za správny krok31% povedalo, že je to chyba.

Ľudia stoja v radoch pred BTC automatmi

Kým z čerstvého prieskumu vyplýva, že Salvádorčania čo sa týka edukácie majú pred sebou ešte dlhú cestu, informácie z Twitteru naznačujú, že adopcia Bitcoinu a vládnej kryptopeňaženky Chivo rastie veľmi rýchlym tempom.

Mobilnú aplikáciu Chivo si podľa prezidenta Nayiba Bukeleho nainštalovalo už 1,6 milióna Salvádorčanov, čo výrazne prekonáva očakávania.

Háčik je však v tom, že podľa všetkého je inštalácia mobilnej aplikácie Chivo poháňaná hlavne motiváciou dostať 30 dolárov v bitcoinoch. Tie si podľa všetkého následne utekajú vymeniť do miestnych BTC zmenárni a automatov Chivo, ktoré pri výmene BTC na USD a naopak neúčtujú žiadne poplatky. Pred nimi sa totiž v posledných dňoch vytvárajú dlhé rady.

Kým kritici tým poukazujú na to, že pre miestnych obyvateľov bude Bitcoin len jednorazová záležitosť, pri ktorej si ho vymenia “venované butcoiny” za doláre a následne naň zabudnú, optimistickejšia strana verí, že ide o skvelý spôsob, akým miestnych ľudí naučiť s Bitcoinom pracovať – teda prijať ho, poslat ho do automatu a zameniť ho za doláre. V tomto smere sa Salvádorčania stanu rýchlo najskúsenejším bitocinovým národom, hoci z pohľadu edukácie o tom, čo to Bitcoin vlastne je, sú zjavne výrazne pozadu.

Salvadorský experiment bude nepochybne zaujímavým zdrojom pre rôzne štúdie. Ako napríklad zareagujú Salvadorčania v prípade, že Bitcoin v budúcnosti výrazne posilní na cene? Motivuje ich to vrátiť sa k nemu vďaka tomu, že s ním už majú skúsenosť? Alebo ak Bitcoin výrazne oslabí, prejaví sa to na správaní prezidenta Nayiba Bukeleho a jeho politickom vplyve?

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.