Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Salvador láka Bitcoinerov do svojej krajiny. Miestni obyvatelia sú zmätení

Článok

Nayib Bukele
Twitter Nayib Bukele

Správy o tom, že štát El Salvador chce spraviť z Bitcoinu (BTC) ako prvá krajina na svete oficiálne platidlo, naberá na obrátkach a čoraz viac bitcoinovových odborníkov ju začína označovať za možný “game changer“ pre celý Bitcoin.

Kým Michael Saylor je vďaka obrovským investíciám firmy Microstrategy označovaný za akéhosi priekopníka Bitcoinu v sektore inštitúcii, z prezidenta El Salvador Nayiba Bukeleho sa rýchlo stáva akýsi jeho ekvivalent v oblasti štátnych lídrov.

Nayib Bukele totiž v pondelok na Twitteri jasným spôsobom naznačil, že bitcoinoví investori a spoločnosti, ktoré chcú podnikať v oblasti Bitcoinu, sú v tejto krajine vítaní. Vyplýva to už so samotného návrhu zákona, ktorý chce Bukele predložiť na schválenie už tento týždeň, no na Twitteri to len podčiarkol.

V rámci diskusie so Stephanom Liverom totiž Bukele skonštatoval, že jeho krajina rada pomôže tým, ktorí s rozhodnú vycestovať do Salvadoru za prácou spojenou s Bitcoinom. Po tom ako bude Bitcoin zavedený v tejto krajine ako oficiálne platidlo, nebudú totiž musieť riešiť daň z kapitálových výnosov.

Portál Cointelegraph k tomu doplnil, že na možnosť usadenia sa v Salvadore, kde môže vzniknúť nový raj pre kryptomenové spoločnosti, už medzitým pozitívne reagovali Justin Son (Tron, Bittorent) či Changpeng Zhao, teda šéf najväčšej kryptomenovej burzy sveta Binance.

Nayib Bukele taktiež na Twitteri zverejnil niekoľko dôvodov, prečo sa El Salvador stáva pre Bitcoin vhodnou krajinou:

  1. Máme skvelé počasie, pláže na surfovanie na svetovej úrovni a nehnuteľnosti na pláži na predaj
  2. Sme jednou z mála krajín, kde nie je nutné platiť daň z nehnuteľnosti
  3. Žiadna daň z kapitálových výnosov pre Bitocin, pretože sa stane legálnou menou
  4. Okamžitý trvalý pobyt pre kryptomenových podnikateľov

https://twitter.com/nayibbukele/status/1401622548396314631

Podporu Bitcoinu medzitým naznačili na Twitteri aj ďalší politici tejto krajiny, keď si zmenili profilové fotografie tak, aby na nich mali tzv. „laser eyes“ (symbolika spojená s podporou Bitcoinu).

https://twitter.com/APompliano/status/1401924556806307852

Na tweet prezidenta El Salvador reagoval medzi inými pozitívne aj Dominik Stroukal, známy český ekonóm a fanúšik a autor kníh o Bitcoine, ktorý skonštatoval: ,,Najlepšie zákonné platidlo nie je žiadne zákonné platidlo. Druhým najlepším riešením je toto.” Stroukal však vo vlákne na Twitteri zdôraznil, že nie je žiadnym obhajcom samotnej politiky tejto krajiny či jej existujúcich zákonov.

https://twitter.com/Stroukal/status/1401808584778960898

Bitcoin dolár nenahradí, odkazuje centrálna banka

Prvotné informácie o legalizácii Bitcoinu ako zákonného platidla údajne vyvolali v radoch mnohých Salvádorčanov obavy, že Bitcoin kompletné nahradí americký dolár, ktorý je od roku 2001 v tejto krajine hlavnou menou, keď nahradil hyperinfláciou skrachovanú miestnu menu colón.

Centrálna banka však dala v pondelok jasne najavo, že nič také sa nestane. Na konkrétnom príklad uviedla, že tovar zostane v tejto krajine stále denominovaný v dolároch – napríklad ak paradajka stojí 20 centov, stále bude stať 20 centov a to aj medzi predajcami, ktorí akceptujú platbu Bitcoinom. Inak povedané kurz paradajky, ak za ňu budete chcieť zaplatiť BTC, bude stále závislý od podkladovej ceny určenej v americkom dolári.

Mnoho Salvádorčanov údajne cez víkend počulo o Bitcoine vôbec prvýkrát. ,,Až do soboty veľmi malo ľudí vedelo o kryptomenách. Povedzme, že to nebola populárna téma. Následne na sociálnych sieťach mnoho ľudí vyjadrilo obavy, že si budú musieť zaobstarať Bitcoin, keď sa stane zákonným platidlom,” uviedol miestny novinár José A. Barreru konštatujúc, že kroky prezidenta krajiny vyvolali v radoch bežných občanov tejto krajiny mnohé zmätky a pochybnosti.

Barrera však priznáva, že Bitcoin môže v tejto krajine naozaj uspieť a že existuje početná skupina obyvateľov, ktorá ho už používa. ,,Budeme si však musieť počkať, kým uvidíme, ako bude vyzerať samotný návrh zákona a či prejde tak, ako ho navrhol prezident Nayib Bukele,” dodal.

Zdroje: cointelegraph.com, coindesk.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.