Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

El Salvador sa stáva krajinou Bitcoinu. Potvrdil to jeho prezident

Článok

El Salvador
Pixabay.com

El Salvador je malá krajina v Strednej Amerike sídliaca pri Guatemale a Hondurase. A zároveň je to prvý štát na svete, ktorý sa oficiálne hlási k Bitcoinu. Najznámejšia kryptomena by sa totiž mala už v najbližších týždňoch stať zákonným platidlom pre zhruba 6,3 milióna miestnych obyvateľov.

K oznámeniu tejto prelomovej novinky došlo počas veľkej bitcoinovej konferencie v Miami. Urobil tak Jack Mallers, zakladateľ firmy Zap, peňaženky pre Lightning network transakcie, ktorý na adopcii Bitcoinu v El Salvadore už usilovne pracuje. Mallers publiku v Miami oznámil, že prezident El Salvadoru Naiyb Bukele už budúci týždeň predloží na schválenie zákon, ktorý uzákoní Bitcoin ako zákonné platidlo.

Salvádorský prezident Nayib Bukele priamy prenos z konferencie v Miami zdieľal na svojom Twitter účte a zároveň si zmenil profilovú fotografiu tak, aby mal na nej “laser eyes” (laserové oči si zväčša dávajú do profilového obrázku fanúšikovia Bitconu).

https://twitter.com/nayibbukele/status/1401327906178191366

,,Odteraz je Salvador prvou bitcoinovou krajinou. A je to prvá krajina, ktorá označila Bitcoin ako zákonné platidlo, považuje ho za svetové menu a má bitcoiny vo svojich rezervách,” oznámil Mallers.

Prezident Bukele skonštatoval, že adopcia Bitcoinu pomôže z krátkodobého hľadiska vybudovaniu nových pracovných miest v krajine a tiež poskytne Salvádorčanom ľahší prístup k bankovým službám. V súčasnosti totiž zhruba 70% z nich ešte stále nemá žiadny účet v banke. ,,Zo strednodobého a dlhodobého hľadiska dúfame, že toto rozhodnutie nám pomôže posunúť ľudstvo aspoň trochu správnym smerom,“ dodal.

https://twitter.com/DocumentingBTC/status/1401510550010478592

Od colónu k doláru, od doláru k Bitcoinu

El Salvador trpel v minulosti hyperinfláciou, počas ktorej miestna mena colón rýchlo strácala na hodnote. V roku 2001 tak prešiel na americký dolár. Teraz to vyzerá tak, že priamu konkurenciu mu bude robiť práve Bitcoin.

Kým dolár v minulosti pôsobil stabilnejšie, v súčasnosti sa Bukele domnieva, že kroky centrálnych bánk vedú k nárastu inflácie aj v jeho prípade. Občania malej krajiny tak získajú príležitosť držať svoje financie aj v inej – decentralizovanej mene.

,,Centrálne banky čoraz viac prijímajú opatrenia, ktoré môžu poškodiť ekonomickú stabilitu Salvádoru. S cieľom zmeniť negatívny dopad centrálnych bánk je nevyhnutné povoliť obeh digitálnej meny s ponukou, ktorú nemôže ovládať žiadna centrálna banka a ktorá sa mení iba v súlade s objektívnymi a vypočítateľnými kritériami,” uvádza sa v krátkom výňatku z návrhu zákona, ktorý chce Bukele podať na schválenie už v najbližších dňoch. Predpokladá sa, že zákon získa podporu, nakoľko prezident má v krajine silnú pozíciu.

Otázniky a pochybnosti

Kým na prvý pohľad sa zdá, že takýto spôsob adopcie Bitcoinu je presne to, o čom snívali jeho fanúšikovia už od roku 2009, vynárajú sa niektoré otázniky a pochybnosti o tom, aký je skutočný motív týchto krokov.

George Selgin z Cato Institute vysvetlil portálu DeCrypt, že Naiyb Bukele je autoritársky typ prezidenta, ktorý môže týmto spôsobom len hľadať cestu, ako obchádzať prípadne americké sankcie administratívy Joea Bidena.

Veľký obhajca Bitcoinu Alex Gladstein, ktorý vedie aj Human Rights Foundation (nadáciu pre ľudské práva) taktiež upozornil svojich followerov, aby neoslavovali salvádorského prezidenta, pretože v minulosti viackrát prejavil autoritárske správanie. Bukele si napríklad minulý mesiac upevnil moc tým, že prepustil piatich sudcov a taktiež generálneho prokurátora krajiny. Na druhú stranu však Gladstein dodal, že ľudia môžu oslavovať krok, ktorý časom zníži kontrolu vlády nad svojimi občanmi.

Či tomu tak však bude pri súčasnom riešení? Patrick Aljord na Twitteri totiž upozornil, že súčasné technické riešenie, ktoré majú Salvádorčania využiť pre adopciou Bitcoinu – platobnú aplikáciu Strike s podporou Bitcoin Lightning Network od spoločnosti Jake Mallera – vyzerá tak, že je cenzúrovateľné a centralizované – inak povedané prevádzkovateľ aplikácie bude mať možnosť akýkoľvek účet zablokovať, keď si tak zmyslí, pretože užívatelia nemajú k dispozícii privátne kľúče.

Pridá sa aj Paraguaj?

Ďalšou krajinou, ktorá môže podniknúť obdobný významný krok smerom k Bitcoinu, bude pravdepodobne Paraguaj. Naznačujú to čerstvé správy, ktoré sa šíria Twitterom a okrem iných na ne upozornil aj Anthony Pompliano. Známy propagátor Bitcoinu tweetol, že paraguajský politik Carlito Srejala si zmenil profilovú fotku na Twitteri, na ktorej podobne ako prezident El Salvadoru použil tzv. „laser eyes“. Okrem toho Srelaja oznámil, že tento týždeň zverejnia dôležité oznámenie súvisiace s Bitcoinom a spoločnosťou PayPal. ,,Naša krajina musí postupovať ruka v ruke s novou generáciou. Prišla naša chvíľa. Tento týždeň začneme s dôležitým projektom na inováciu Paraguaja pred svetom.“

https://twitter.com/APompliano/status/1401757801140076544

Zdroje: cointelegraph.com, decrypt.co,

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.