Bitcoin
El Salvador sa stáva krajinou Bitcoinu. Potvrdil to jeho prezident

El Salvador je malá krajina v Strednej Amerike sídliaca pri Guatemale a Hondurase. A zároveň je to prvý štát na svete, ktorý sa oficiálne hlási k Bitcoinu. Najznámejšia kryptomena by sa totiž mala už v najbližších týždňoch stať zákonným platidlom pre zhruba 6,3 milióna miestnych obyvateľov.
K oznámeniu tejto prelomovej novinky došlo počas veľkej bitcoinovej konferencie v Miami. Urobil tak Jack Mallers, zakladateľ firmy Zap, peňaženky pre Lightning network transakcie, ktorý na adopcii Bitcoinu v El Salvadore už usilovne pracuje. Mallers publiku v Miami oznámil, že prezident El Salvadoru Naiyb Bukele už budúci týždeň predloží na schválenie zákon, ktorý uzákoní Bitcoin ako zákonné platidlo.
Salvádorský prezident Nayib Bukele priamy prenos z konferencie v Miami zdieľal na svojom Twitter účte a zároveň si zmenil profilovú fotografiu tak, aby mal na nej “laser eyes” (laserové oči si zväčša dávajú do profilového obrázku fanúšikovia Bitconu).
https://twitter.com/nayibbukele/status/1401327906178191366
#NewProfilePic pic.twitter.com/JrMUkryZuk
— Nayib Bukele (@nayibbukele) June 6, 2021
,,Odteraz je Salvador prvou bitcoinovou krajinou. A je to prvá krajina, ktorá označila Bitcoin ako zákonné platidlo, považuje ho za svetové menu a má bitcoiny vo svojich rezervách,” oznámil Mallers.
Prezident Bukele skonštatoval, že adopcia Bitcoinu pomôže z krátkodobého hľadiska vybudovaniu nových pracovných miest v krajine a tiež poskytne Salvádorčanom ľahší prístup k bankovým službám. V súčasnosti totiž zhruba 70% z nich ešte stále nemá žiadny účet v banke. ,,Zo strednodobého a dlhodobého hľadiska dúfame, že toto rozhodnutie nám pomôže posunúť ľudstvo aspoň trochu správnym smerom,“ dodal.
https://twitter.com/DocumentingBTC/status/1401510550010478592
Od colónu k doláru, od doláru k Bitcoinu
El Salvador trpel v minulosti hyperinfláciou, počas ktorej miestna mena colón rýchlo strácala na hodnote. V roku 2001 tak prešiel na americký dolár. Teraz to vyzerá tak, že priamu konkurenciu mu bude robiť práve Bitcoin.
Kým dolár v minulosti pôsobil stabilnejšie, v súčasnosti sa Bukele domnieva, že kroky centrálnych bánk vedú k nárastu inflácie aj v jeho prípade. Občania malej krajiny tak získajú príležitosť držať svoje financie aj v inej – decentralizovanej mene.
Recovering from a brutal civil war, El Salvador 🇸🇻 is now the 6th-highest ranked country in inbound remittance from the U.S, making up 24% of the nation's entire GDP.
With 70% of the population not having have access to a bank account, they’re embracing #Bitcoin, embracing hope. pic.twitter.com/7on3pYuyde
— Documenting Bitcoin 📄 (@DocumentingBTC) June 6, 2021
,,Centrálne banky čoraz viac prijímajú opatrenia, ktoré môžu poškodiť ekonomickú stabilitu Salvádoru. S cieľom zmeniť negatívny dopad centrálnych bánk je nevyhnutné povoliť obeh digitálnej meny s ponukou, ktorú nemôže ovládať žiadna centrálna banka a ktorá sa mení iba v súlade s objektívnymi a vypočítateľnými kritériami,” uvádza sa v krátkom výňatku z návrhu zákona, ktorý chce Bukele podať na schválenie už v najbližších dňoch. Predpokladá sa, že zákon získa podporu, nakoľko prezident má v krajine silnú pozíciu.
Otázniky a pochybnosti
Kým na prvý pohľad sa zdá, že takýto spôsob adopcie Bitcoinu je presne to, o čom snívali jeho fanúšikovia už od roku 2009, vynárajú sa niektoré otázniky a pochybnosti o tom, aký je skutočný motív týchto krokov.
George Selgin z Cato Institute vysvetlil portálu DeCrypt, že Naiyb Bukele je autoritársky typ prezidenta, ktorý môže týmto spôsobom len hľadať cestu, ako obchádzať prípadne americké sankcie administratívy Joea Bidena.
Veľký obhajca Bitcoinu Alex Gladstein, ktorý vedie aj Human Rights Foundation (nadáciu pre ľudské práva) taktiež upozornil svojich followerov, aby neoslavovali salvádorského prezidenta, pretože v minulosti viackrát prejavil autoritárske správanie. Bukele si napríklad minulý mesiac upevnil moc tým, že prepustil piatich sudcov a taktiež generálneho prokurátora krajiny. Na druhú stranu však Gladstein dodal, že ľudia môžu oslavovať krok, ktorý časom zníži kontrolu vlády nad svojimi občanmi.
Či tomu tak však bude pri súčasnom riešení? Patrick Aljord na Twitteri totiž upozornil, že súčasné technické riešenie, ktoré majú Salvádorčania využiť pre adopciou Bitcoinu – platobnú aplikáciu Strike s podporou Bitcoin Lightning Network od spoločnosti Jake Mallera – vyzerá tak, že je cenzúrovateľné a centralizované – inak povedané prevádzkovateľ aplikácie bude mať možnosť akýkoľvek účet zablokovať, keď si tak zmyslí, pretože užívatelia nemajú k dispozícii privátne kľúče.
Tried installing strike, the app that will be used in El Salvador to pay with bitcoin. Looks like it's not permissionless and custodial which means they can block your account and funds any time.https://t.co/9wRD5w8DVo pic.twitter.com/wy6N1nIgp0
— Patrick Aljord (@patcito) June 6, 2021
Pridá sa aj Paraguaj?
Ďalšou krajinou, ktorá môže podniknúť obdobný významný krok smerom k Bitcoinu, bude pravdepodobne Paraguaj. Naznačujú to čerstvé správy, ktoré sa šíria Twitterom a okrem iných na ne upozornil aj Anthony Pompliano. Známy propagátor Bitcoinu tweetol, že paraguajský politik Carlito Srejala si zmenil profilovú fotku na Twitteri, na ktorej podobne ako prezident El Salvadoru použil tzv. „laser eyes“. Okrem toho Srelaja oznámil, že tento týždeň zverejnia dôležité oznámenie súvisiace s Bitcoinom a spoločnosťou PayPal. ,,Naša krajina musí postupovať ruka v ruke s novou generáciou. Prišla naša chvíľa. Tento týždeň začneme s dôležitým projektom na inováciu Paraguaja pred svetom.“
https://twitter.com/APompliano/status/1401757801140076544
Zdroje: cointelegraph.com, decrypt.co,

-
Kryptomeny16.08.2022 18:26
Kryptopodcast (16.8.): Celsius dlží viac, než tvrdil – pozor na nový typ podvodu
-
Kryptomeny15.08.2022 20:18
Kryptopodcast (15.8.): Najväčšia správa pre BTC za posledné mesiace?
-
Binance Coin16.08.2022 8:36
Pozor na nový obľúbený podvod vo svete kryptomien – môžu vám písať falošní zamestnanci búrz
-
Analýzy15.08.2022 12:05
Analýza Bitcoinu (15.8.): Čaká nás krvavý týždeň?