Masmédia v súvislosti s bitcoinom zväčša informujú len o jeho cene a o tom, ako znečisťuje planétu. Ruský Gazprom však medzitým chce využiť ťažbu bitcoinu na to, aby znížil svoju uhlíkovú stopu – čiže škodil prírode menej.
Gazprom, ktorý je jedným z najväčších svetových producentov emisii CO2, má za cieľ znížiť tieto emisie tým, že nebude páliť nadbytočný plyn, ktorý vzniká pri ťažbe ropy, ale využije ho na ťažbu bitcoinov.
Gazprom Neft v tejto veci už uzavrel partnerstvo so spoločnosťou BitRiver, najväčším dodávateľom služieb v oblasti ťažby kryptomien v Rusku, aby spoločne vybudovali infraštruktúru, ktorá Gazpromu poskytne dátové centrá Bitriver schopné konvertovať nadbytočný plyn na elektrinu a tú následne využiť na pohon strojov, ktoré budú ťažiť Bitcoin priamo v blízkosti ropných vrtov. Spolupráca bola oznámená 16. júna.
Gazpromneft, the third-largest oil producer in Russia, is partnering with Swiss-based bitcoin mining company BitRiver to mine #bitcoin with excess resources.@Fall_Of_Fiat covers the news:https://t.co/WnwRxckH9F
— Bitcoin Magazine (@BitcoinMagazine) June 17, 2022
Prvý zástupca generálneho riaditeľa Gazprom Vadim Jokovlev zdôraznil, že samotný obchodný model Gazprom nepredpokladá aktívnu prácu s digitálnymi aktívami. Cieľom partnerstva je optimalizácia využitia energetických zdrojov a zníženie emisií:
,,Znižovanej našej uhlíkovej stopy je základnou súčasťou politiky ESG Gazprom Neft. Spojením technológii a kompetencií s partnermi vytvárame najlepšie priemyselné postupy pre efektívne a ekologické využívanie prírodných zdrojov.“
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Gazprom je jeden z najväčších ropných a plynárenských gigantov, ktorý je obzvlášť dôležitý pre Európu, do ktorej dodáva zemný plyn. Zároveň je tretím najväčším producentom CEO2 na svete podľa štúdie z roku 2019.
Plyn sa nedá dovážať zovšadiaľ
Pokiaľ ide o plyn, hoci Gazprom ho bežne predáva, v oblastiach, kde ťaží ropu a nemá vybudovanú infraštruktúru s plynovými potrubiami, musí nadbytočný plyn, ktorý je vedľajším efektom ťažby ropy, spaľovať, čo je veľmi neekologické (no menej, než vypúšťanie metánu). Ak sa však dokáže takýto plyn premeniť opäť na energiu a táto energia sa využije na niečo iné, emisie sú nižšie. V odľahlých oblastiach pri ropných vrtoch však takúto energiu nikto nechce – teda okrem ťažiarov Bitcoinu, ktorí tak získajú jej lacný zdroj, zaplatia za ňu a ešte popri tom prispejú k zníženiu emisii CO2 (podľa štúdii až o 60%).
Rusko mení prístup ku kryptomenám
Rusko medzitým pripravuje legislatívu, ktorá by mohla dať ťažbe Bitcoinu v krajine právny rámec. V posledných mesiacoch od vypuknutia vojny na Ukrajine to vyzerá tak, že názor na kryptomeny začína meniť aj Ruská centrálna banka, ktorá pôvodne chcela presadiť ich kompletný zákaz vrátane zákazu ťažby. Ruská federácia pre západné sankcie zjavne hľadá spôsoby, ako profitovať na nových trhoch.
Nie sú jediní
Pokiaľ ide o využívanie nadbytočného plynu z ťažby ropy, Gazprom nie je zďaleka jediný ropný gigant, ktorý rozmýšľa podobne. Pilotné projekty rozbehli v rôznych kútoch sveta napríklad už aj Exxon Mobile či ConocoPhillips, pričom mimoriadne aktívnou firmou, ktorá spolupracuje s týmito producentmi ropy, aby im poskytla infraštruktúru pre ťažbu bitcoinov, je Crusoe Energy.
Ropný ťažobný gigant chce využiť prebytočný plyn na ťažbu Bitcoinu
Zdroj: cointelegraph.com