Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Ruský Gazprom môže začať ťažiť bitcoin, aby znížil svoju uhlíkovú stopu

Článok

ťažba ropa
Zdroj: Unsplash.com

Masmédia v súvislosti s bitcoinom zväčša informujú len o jeho cene a o tom, ako znečisťuje planétu. Ruský Gazprom však medzitým chce využiť ťažbu bitcoinu na to, aby znížil svoju uhlíkovú stopu – čiže škodil prírode menej.

Gazprom, ktorý je jedným z najväčších svetových producentov emisii CO2, má za cieľ znížiť tieto emisie tým, že nebude páliť nadbytočný plyn, ktorý vzniká pri ťažbe ropy, ale využije ho na ťažbu bitcoinov.

Gazprom Neft v tejto veci už uzavrel partnerstvo so spoločnosťou BitRiver, najväčším dodávateľom služieb v oblasti ťažby kryptomien v Rusku, aby spoločne vybudovali infraštruktúru, ktorá Gazpromu poskytne dátové centrá Bitriver schopné konvertovať nadbytočný plyn na elektrinu a tú následne využiť na pohon strojov, ktoré budú ťažiť Bitcoin priamo v blízkosti ropných vrtov. Spolupráca bola oznámená 16. júna.

Prvý zástupca generálneho riaditeľa Gazprom Vadim Jokovlev zdôraznil, že samotný obchodný model Gazprom nepredpokladá aktívnu prácu s digitálnymi aktívami. Cieľom partnerstva je optimalizácia využitia energetických zdrojov a zníženie emisií:

,,Znižovanej našej uhlíkovej stopy je základnou súčasťou politiky ESG Gazprom Neft. Spojením technológii a kompetencií s partnermi vytvárame najlepšie priemyselné postupy pre efektívne a ekologické využívanie prírodných zdrojov.“

Gazprom je jeden z najväčších ropných a plynárenských gigantov, ktorý je obzvlášť dôležitý pre Európu, do ktorej dodáva zemný plyn. Zároveň je tretím najväčším producentom CEO2 na svete podľa štúdie z roku 2019.

Plyn sa nedá dovážať zovšadiaľ

Pokiaľ ide o plyn, hoci Gazprom ho bežne predáva, v oblastiach, kde ťaží ropu a nemá vybudovanú infraštruktúru s plynovými potrubiami, musí nadbytočný plyn, ktorý je vedľajším efektom ťažby ropy, spaľovať, čo je veľmi neekologické (no menej, než vypúšťanie metánu). Ak sa však dokáže takýto plyn premeniť opäť na energiu a táto energia sa využije na niečo iné, emisie sú nižšie. V odľahlých oblastiach pri ropných vrtoch však takúto energiu nikto nechce – teda okrem ťažiarov Bitcoinu, ktorí tak získajú jej lacný zdroj, zaplatia za ňu a ešte popri tom prispejú k zníženiu emisii CO2 (podľa štúdii až o 60%).

Rusko mení prístup ku kryptomenám

Rusko medzitým pripravuje legislatívu, ktorá by mohla dať ťažbe Bitcoinu v krajine právny rámec. V posledných mesiacoch od vypuknutia vojny na Ukrajine to vyzerá tak, že názor na kryptomeny začína meniť aj Ruská centrálna banka, ktorá pôvodne chcela presadiť ich kompletný zákaz vrátane zákazu ťažby. Ruská federácia pre západné sankcie zjavne hľadá spôsoby, ako profitovať na nových trhoch.

Nie sú jediní

Pokiaľ ide o využívanie nadbytočného plynu z ťažby ropy, Gazprom nie je zďaleka jediný ropný gigant, ktorý rozmýšľa podobne. Pilotné projekty rozbehli v rôznych kútoch sveta napríklad už aj Exxon Mobile či ConocoPhillips, pričom mimoriadne aktívnou firmou, ktorá spolupracuje s týmito producentmi ropy, aby im poskytla infraštruktúru pre  ťažbu bitcoinov, je Crusoe Energy.

Ropný ťažobný gigant chce využiť prebytočný plyn na ťažbu Bitcoinu

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.