Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

REPORT: Bitcoin za $55 000! Čo teraz naznačujú on-chain dáta?

Článok

Bitcoin report
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Cena Bitcoinu sa v piatok prvýkrát v histórii dostala nad úroveň 55 tisíc dolárov a čoraz častejšie sa v médiách skloňuje aj skorý útok BTC na magických 100 000 dolárov. Nastal teda vhodný čas pozrieť sa na cenu Bitcoinu  triezvejším pohľadom a za pomoci analytických dát.

TIP: Vysvetleniu ukazovateľov od Glassnode, ktoré používame na analýzu Bitcoinu aj v tomto texte, sme sa podrobne venovali v tomto našom článku. Ak chcete byť neustále v obraze ohľadom on-chain dát, môže byť pre vás dobrým odrazovým mostíkom. On-chain dátam Bitcoinu a Ethereum sa v živých vysielaniach pravidelne venuje aj YouTube kanál Zaujalo ma Krypto & FinTech.

Indikátory Glassnode: Čo naznačujú cene Bitcoinu aSOPR, NUPL, S2F či MVRV?

Upozorňujeme, že obsah tohto článku nemožno vnímať ako investičnú radu. Kryptomeny sú volatilné a nikdy by ste do nich nemali investovať viac, než si môžete dovoliť stratiť.

Ako je teda na tom Bitcoin v čase, kedy sa prvýkrát obchoduje za 55 tisíc dolárov?

Google Trends a Crypto Fear and Greed index

Dáta z Google Trends naznačujú, že ešte stále nie sme vo fáze rovnakého “šialenstva” ako v závere roka 2017 (v čase písania tohto článku sme na 58 bodoch zo 100). Z miery vyhľadávania slova Bitcoin vyplýva, že trh je ešte nejaký kus vzdialený od záverečnej “iracionálnej” fázy, v ktorej môžu mnohí neskúsení investori utrpieť veľké straty (nováčikovia vedzte, že altcoiny vedia prudko letieť hore, ale vedia ešte prudšie padať smerom nadol!).

Podľa Fear and Greed Indexu panuje na trhu extrémna chamtivosť. Ukazovateľ je na hodnote 91 bodov zo 100. Z historického pohľadu bolo najlepšie kupovať Bitcoin keď bol tento indikátor v zóne strachu (pod 40 bodov zo 100). Inak povedané v súčasnosti tento indikátor naznačuje, že je veľa pravdepodobnosť cenovej korekcie.

fear-and-greed-index

On chain dáta v prospech býkov

Naďalej platí, že pokračuje trend výberov Bitcoinov z búrz (mimochodom u Ethereum je tento trend ešte výraznejší). To je pochopiteľne silný býčí signál, keďže ponuka BTC na burzách je menšia a dané bitcoiny mimo búrz nie sú pripravené na okamžitý predaj. Pre zaujímavosť od úvodu roka 2020 z búrz odišlo vyše 635 000 BTC a to hlavne pričinením týchto troch faktorov:

  • Firma Grayscale naakumulovala v danom období vyše 390 000 BTC – tieto bitcoiny ponúka skrz Grayscale Bitcoin Trust ďalším inštitúciám (ide v podstate o drahšiu alternatívu k neexistujúcemu Bitcoin ETF v USA)
  • Bitcoiny skupovali inštitúcie ako Microstrategy, Tesla, Square, Stone Ridge či Ruffer
  • Bitcoiny sa začali tokenizovať na Ethereum (160 000 BTC) a využívať v rámci DeFi

Graf: Bilancia bitcoinov na burzách za posledné 3 roky

glassnode-studio_bitcoin-percent-balance-on-exchanges-all-exchanges (2)

Veľmi zaujímavý je taktiež pohľad na mapu znázorňujúcu cenové oblasti, pri ktorých dochádzalo k najvýraznejšej akumulácii bitcoinov veľrybami, teda adresami, na ktorých sa nachádza 1000 až 10 000 BTC.

Na grafe nižšie môžete vidieť, že veľryby (inštitúcie) akumulovali Bitcoin najvýraznejšie v čase, keď sa obchodoval za cenu tesne nad úrovňou 3000 dolárov. Následne dochádzalo dlhú dobu z ich strany k výrazne menšej akumulácii až do momentu, kedy BTC koncom roka 2020 prekonal cenu $20 000. Mapa znázorňujúca akumuláciu bitcoinov veľrybami v súčasnosti doslova žiari, čo je silným býčím signálom. Keby totiž veľkí hráči očkovali, že bullrun Bitcoinu je na konci, pravdepodobne by ho nezhromažďovali za najvyššie ceny v histórii.

Zaujímavý je aj pohľad na indikátor Stablecoin Supply Ratio (SSR), ktorý vyjadruje kúpnu silu stablecoinov voči Bitcoinu. Z historického pohľadu je pre Bitcoin býčie, keď je za stablecoiny v obehu možné kúpiť čo najviac bitcoinov. Na grafe nižšie  môžete vidieť, že kúpna sila stablecoinov je na vysokej úrovni, pretože ich prúdi do trhu čoraz viac. Ide najmä o Tether (USDT) a USDC.

glassnode-studio_bitcoin-stablecoin-supply-ratio-ssrtudio_bitcoin-stablecoin-supply-ratio-ssr

V prospech medveďov

Kým vyššie zmienené ukazovatele hrajú v prospech býkov, existujú minimálne dva, ktoré zdvíhajú výrazný varovný prst – ide o indikátory MVRV Z-Score NUPL.

MVRV Z-Score vyjadruje pomer medzi trhovou kapitalizáciou BTC a jeho realizovanou trhovou kapitalizáciou (realizovaná kapitalizácia je údaj vypočítaný na základe ceny každého jedného vyťaženého BTC v čase, kedy sa poslednýkrát presunul v rámci blockchainu). MVRV Z-Score sa dostalo do červenej oblasti, ktorá naznačuje, že trh je prehriaty a existuje na ňom veľa nerealizovaných ziskov. Z grafu je možné vyčítať, že keď sa dostal BTC do červenej oblasti v predchádzajúcich bullrunoch, blížil sa koniec celého rastového cyklu.

glassnode-studio_bitcoin-mvrv-z-score (1)

Varovný prst dvíha aj NUPL (Net Unrealized profit/loss), ktorý taktiež vypovedá o tom, že na trhu je veľa nerealizovaných ziskov. NUPL je mimoriadne blízko modrej oblasti, ktorá reflektuje záverečnú zónu “eufórie“. Keď  sa do nej dostal Bitcoin v minulosti, došlo k záveru býčieho cyklu.

glassnode-studio_bitcoin-net-unrealized-profit-loss-nupl (5)

Ku grafom MVRV Z-Score a NUPL ešte dôležitá poznámka – oba sa nachádzali na podobných úrovniach v čase, kedy Bitcoin prvýkrát prekonal cenu 42 000 dolárov a potom došlo ku korekcii až k 29 000 USD. Následne tieto indikátory “vychladli” a „vytvorili priestor“ pre ďalší zdravší rast.

Súčasný stav teda nemusí nutne indikovať, že sa blížime k záveru bullrunu, avšak je jasné, že si Bitcoin pýta korekciu. Predchádzajúci bullrun zažil až 6 prípadov, kedy sa cena Bitcoinu prepadla v rozmedzí od 30% do 40% a následne opäť rástla. Takýto scenár podobný tomu, ktorý sme videli na prelome rokov 2020 a 2021 samozrejme nemožno vylúčiť ani teraz. Bitcoin je volatilný a vie padať o desiatky percent aj počas býčích cyklov. Odhadnúť kedy k tomu dôjde je však extrémne náročné. Tieto indikátory ale čo-to naznačujú.

Je to iné, než v minulosti?

Malá poznámka na záver. Je dosť možné, že súčasný bullrun Bitcoinu je odlišný oproti tým predošlým, ktoré neboli ovplyvnené inštitucionálnym kapitálom. Nikdy v minulosti nekupovali Bitcoin firmy ako Tesla, Microstrategy či Grayscale. Je teda otázne, do akej miery možno vnímať vyššie zmieňované indikátory MVRV Z-Skore a NUPL vážne.

Posúďte sami, či vnímate akumuláciu Bitcoinov veľrybami a výbery BTC z búrz za silnejší fundament, než dva indikátory, ktoré sa v minulosti nemýlili, no v onom čase na ne nevplývali súčasné zmenené okolnosti.

Korekcia je pravdepodobná, na definitívny koniec bullrunu to azda ešte nevyzerá (dúfajme). Držíme palce.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.