Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Reakcie na hlasovanie v EÚ: Požiadavky týkajúce sa kryptomien sú nerealizovateľné!

Článok

Európska centrálna banka
Zdroj: Unsplash.com

Včera sme vás informovali, že vo výbore Európskeho parlamentu bol schválený regulačný balík, ktorý so sebou prináša mimoriadne prísne pravidlá KYC (poznaj svojho klienta) a AML (boj proti praniu špinavých peňazí) v súvislosti s tzv. nehostovanými súkromnými kryptomenovými peňaženkami.

Obsahu legislatívy sme sa venovali v tomto článku, no v skratke stačí zhrnúť, že kryptomenové burzy alebo iné centralizované subjekty pracujúce s kryptomenami (rôzni custodiani a podobne), ktorým bude vyplývať povinnosť dodržiavať tieto nariadenia, budú musieť identifikovať majiteľa súkromnej peňaženky, na ktorú bude realizovaný prevod (transakcia). To znamená, že pravidlám KYC sa nebude musieť podrobiť len samotný účet na burze, ale aj adresa, na ktorú sa vyberú dané kryptomeny. Zároveň burzám bude vyplývať povinnosť hlásiť úradom každú transakciu, ktorej hodnota presiahne 1000 eur.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Veľký krok späť pre kryptomeny v EÚ! Poslanci hlasovali v prospech TFR pasáži novej legislatívy

Reakcie sú mimoriadne negatívne

Na hlasovanie, ktoré výrazným spôsobom podkopáva súkromie kryptomien v rámci Európskej únie, už reagovali prví predstavitelia kryptopriemyslu.

Brian Armstrong, zakladateľ americkej kryptozmenárne Coinbase, komentoval výsledok hlasovania na Twitteri: ,,Predstavte si, že by EÚ požadovala od vašej banky, aby vás nahlásila úradom vždy, keď zaplatíte nájom a to len preto, že transakcia presiahla 1000 eur. Alebo ak by ste poslali peniaze vášmu bratrancovi, aby ste mu pomohli s potravinami, EÚ, by požadovala, aby vaša banka zhromaždila a overila súkromne informácie o vašom bratrancovi predtým, ako vám povolí poslať mu tieto peniaze. Ako by mohla banka tejto žiadosti vyhovieť? Banka by to vrátila. Toto je to, čo teraz robíme.”

Armstrong teda inými slovami naznačil, že túto legislatívu, najmä ak ide o overenie totožnosti držiteľa peňaženky, na ktorú sa budú kryptomeny posielať, nevedia jednoduchým spôsobom dodržiavať.

Nutné je poznamenať, že aby boli tieto pravidlá uzákonené, musia ešte prejsť trialógovými rokovaniami medzi Európskym parlamentom, Európskou radou a Európskou komisiou. Ak však zostanú bez námietky, kryptopriemyslu by zostalo už len 9 až 18 mesiacov na to, aby sa tomuto nariadeniu prispôsobil.

Pascal Gaunthier z firmy Ledger, ktorá vyrába hardvérové peňaženky, uviedol, že Európsky parlament uprednostnil vo štvrtok strach pred slobodou: ,,Práve sa odhlasovalo nové nariadenie, ktoré pripravuje pôdu pre masívny režim dohľadu nad európskym finančným prostredím.

Patrick Hansen, ktorý celú tému podrobne monitoroval skrz Twitter dodal, že ide o veľké sklamanie a veľkú hrozbu pre súkromie jednotlivcov. ,,Zavádzajú nerealizovateľné požiadavky na overenie peňaženky a na podávanie správ pre kryptomenové spoločnosti, ktoré môžu mať značné škodlivé účinky na občanov EÚ a spoločnosti (z tohto priemyslu).“

Hansen tiež upozornil, že pre mnoho kryptomenových platforiem ako sú burzy, môže byť nemožné alebo príliš nákladné dodržiavať pravidlá o overení držiteľa privátnej peňaženky. To môže viesť k tomu, že tieto burzy jednoducho takúto možnosť zrušia. Na druhú stranu však vyjadril optimizmus, že v rámci ďalších rokovaní môže dostať legislatíva umiernenejšiu podobu, keďže samotné hlasovanie vo štvrtok bolo veľmi tesné a v EÚ sú aj zákonodarcovia, ktorí rozumejú problematike a rešpektujú právo na súkromie.

Zdroj: decrypt.co, cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.