Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Prví čínski ťažiari Bitcoinu opúšťajú Čínu. Ďalší to plánujú

Článok

exit
Pixabay.com

Správy o možnom zákaze ťažby kryptomien v Číne, alebo minimálne jeho prísnej regulácii, zjavne neboli len nepodloženými fámami. Potvrdzujú to prvé reakcie významných ťažiarov z tejto oblasti.

Portál DeCrypt upozornil, že viacero mining firiem, ktoré pôsobia v Číne, už podniklo kroky smerujúce k odchodu z najľudnatejšej krajiny sveta.

BTC.TOP mieri do Severnej Ameriky

Azda najvýraznejší krok spravil portál BTC.TOP, ktorý je v súčasnosti podľa hashrate desiatym najväčším mining poolom na svete s podielom na zhruba 1,7% globálneho hashrate (údaj platný k pondelku podľa BTC.com). BTC.TOP potvrdil, že presúva svoje operácie do Severnej Ameriky.

Koláčový graf: Najväčšie BTC mining pooly podľa hashrate (BTC.com):

Odchod BTC.TOP z Číny potvrdil zakladateľ firmy Jiang Thouer, ktorý uviedol, že sa tak rozhodli z dôvodu regulačných obáv. Zároveň súhlasí s predpokladom, že vplyv Číny na ťažbu Bitcoinu sa bude časom zmenšovať, nakoľko mnoho ďalších čínskych poolov sa postupne presťahuje buď do Európy alebo do USA.

Huobi pozastavuje činnosť

Ďalším významným ťažiarom Bitcoinu, ktorý naznačil odchod z Číny, je Huobi.Pool patriaci pod významnú ázijskú krypotburzu Huobi. K včerajšiemu dňu mal podiel na 8.7% hashrate Bitcoinu, čo bolo piate najvyššie percento vôbec.

Houbi zatiaľ pozastavila v rámci svojej burzy niektoré investičné produkty pre zákazníkov zo “špecifických regiónov” (určite tým mysleli Čínu, len ju nemenovali pozn.red.) a tiež pozastavili predaj ťažobného hardvéru do tejto krajiny. V oficiálnom vyhlásení Huobi taktiež uviedla, že majú v pláne rozšíriť svoje pôsobenie týkajúce sa ťažby mimo pevninskú Čínu.

HashCow pozastavuje objednávky

Ďalšou spoločnosťou, ktorá reaguje na negatívne správy o obmedzení ťažby v Číne, je HashCow. Operátor, ktorý prevádzkuje v tejto krajine minimálne 10 ťažobných miest, zatiaľ pokračuje vo svojej činnosti, no zastavil všetky nákupy nových ťažobných zostáv (hardvéru) a zákazníkom, ktorí si cez nich tento hardvér objednali, oznámil, že im vráti peniaze.

Poolin pravdepodobne predáva

V súčasnosti najväčší mining pool na svete, čínsky Poolin s podielom 19,1% celkového hashrate (k pondelku), zatiaľ neposkytol žiadne oficiálne vyjadrenia, no mnoho naznačujú on-chain data. Podľa nich totiž Poolin poslal v predošlých dňoch mnoho bitcoinov na burzy, čo naznačuje, že pristúpil k ich predaju. To možno chápať ako preventívne opatrenie a vyberanie ziskov z obáv, čo prinesú pre čínskych ťažiarov najbližšie týždne. Na veľké prevody z Poolin upozornil aj on-chain analytik William Celemente III, pričom Nic Carter z CoinMetrics.io potvrdil, že Poolin bitcoiny naozaj predával.

Dôvody obáv čínskych ťažiarov

O hlavných dôvodoch, prečo sú čínski ťažiari Bitcoinu aktuálne v ohrození, sme písali vo včerajšom článku. V skratke však stačí skonštatovať, že čínska vláda na čele s vicepremiérom krajiny dala jasný signál, že zakáže, alebo bude omnoho prísnejšie regulovať toto podnikanie.

Zvyšok sveta reagoval na tieto informácie z časti ja pozitívne, nakoľko vplyv Číny na ťažbu Bitcoinu je až príliš veľký (viac než 50% hashrate pochádza z Číny). Odchod niektorých ťažiarov z tejto oblasti by mohol prispieť väčšej decentralizácii ťažby a tiež by mohol mať pozitívny vplyv na ekologickejšiu ťažbu BTC (čínski ťažiari v značnej miere využívajú k ťažbe energiu z uhoľných baní).

Zakáže Čína ťažbu Bitcoinu? Nakoniec to nemusí byť zlá správa

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne