Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

Projekt Cardano v Etiópii je ohrozený pre vojnu, naznačuje článok CryptoSlate

Článok

Afrika Cardano
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Medzi najsledovanejšie správy týkajúce sa kryptomeny Cardano (ADA) patria avizované partnerstvá, ktoré mali byť oznámené v spojení s africkým kontinentom. Dlhodobo sa zmieňovala najmä Etiópia, no najnovšie správy naznačujú, že plány Cardano v tejto krajine sú minimálne vo vážnom ohrození.

V Etiópii totiž žiaľ eskaluje čoraz vážnejší konflikt medzi TPLF (Tigray People’s Liberation Front) a etiópskymi jednotkami národnej obrany (ENDF). Počiatky má v novembri 2020, no v súčasnosti to vyzerá skôr tak, že graduje, než by sa upokojoval.

TPLF odmieta podporovať vládu premiéra Abiayho Ahmeda, ktorý podľa nich nelegitímnym spôsobom odkladá nové voľby. Ahmed však argumentuje, že dôvodom oneskorenia volieb je boj proti šíreniu pandémie koronavírusu. Konflikt žiaľ rastie natoľko, že sa objavujú správy o etnických čistkách, znásilňovaní, či hladovaní podporovateľov Tigrayov, čo však minister financií Yamane Gebremeskel vehementne popiera.

Etnické čistky a občianske vojny žiaľ nie sú pre africký kontinent žiadnou novinkou, skôr z historického pohľadu smutnou realitou.

Cardano malo pritom práve v tejto krajine rozbehnuté pokročilé jednania. Medzi častokrát špekulované možnosti mala patriť dohoda o tom, že obyvatelia hlavného mesta Etiópie Addis Abeba by mohli pomocou kryptomien skrz blockchain Cardano platiť za verejné služby či verejnú dopravu. Len metropolitná oblasť má pritom viac než 4,5 milióna obyvateľov.

Nutné je pripomenúť, že predstavitelia Cardano avizovali potvrdenie významnej dohody na africkom kontinente už na koniec februára. Nič také sa nestalo a Charles Hoskinson, hlavná tvár Cardano, neskôr priznal, že “vtáčiky so správami meškajú.”

Cardano: IOHK je v záverečnej fáze veľkej africkej dohody

Hoci Cardano tvrdí, že projekty má rozbehnuté vo viacerých afrických krajinách, práve Etiópia mala byť tou, kde boli v pokročilej fáze. Vojnový konflikt a odloženie noviniek  o spolupráci teda naznačujú, že ide práve o túto zem.

,,Toto nie je vláda, čas, alebo miesto, s kým by malo chcieť Cardano uzavrieť partnerstvo. Aj keby ste sa na to pozerali len čisto zo strategického hľadiska a odstránili ľudský faktor, tak aj tak partnerstvo s Etiópiou bude za súčasných okolnosti oveľa pravdepodobnejšie viesť k neúspechu,” napísal na Reddite k tejto téme jeden z užívateľov tvrdiaci, že je etiópskeho pôvodu.

Nutné je ešte raz zdôrazniť, že Etiópia nie je jedinou krajinou, kde sa snaží v rámci Afriky dosiahnuť Cardano významné partnerstvá. Povestné “vtáčiky” Charlesa Hoskinsna narážajúce na blížiace sa oznámenie o dôležitej spolupráci teda napokon možno nesúvisia práve s Etiópiou.

Spolupráca s Occam Finance

O čosi pozitívnejšie sa v súvislosti s touto kryptomenou javia aspoň správy o spolupráci s Occam Finance, projektom, ktorý by mal priniesť na Cardano sieť fundraising riešení. Prvým z komponentov tejto vízie má byť tzv. OccamRazer, decentralizovaná platforma financovania.

OccamRazzer by mal využívať v počiatočnom štádiu aj Projekt Catalyst, ktorý slúži pre decentralizované rozhodovanie o finančnej podpore pre zaujímavé platformy budujúce projekty pre Cardano blockchain. Portál CryptoSlate skonštatoval, že toto riešenie by mohlo prispieť k výraznému nárastu likvidity na Cardano.

Zdroj: cryptoslate.com, cryptoslate.com

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne