Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

Príchod smart kontraktov na Cardano je rozdelený do troch čiastkových fáz

Článok

Cardano
Pixabay.com

Medzi kryptomeny, ktoré sa zatiaľ statočne držia napriek silným turbulenciám na trhu, patrí Cardano (ADA). Projekt, ktorého lídrom je bývalý spoluzakladateľ Ethereum Charles Hoskinson, ťaží najmä z očakávaného príchodu smart kontraktov v rámci dokončenia éry Goguen.

Ako sme vás informovali už viackrát, dokončeniu éry Goguen (smart kontrakty) bude predchádzať ešte záverečný hardfork s názvom Alonzo. Očakáva sa, že by k nemu mohlo dôjsť už v septembri.

Spoločnosť Input Output Global (IOG), ktroú poznajú fanúšikovia Cardano skôr podľa jej predošlého názvu IOHK, oznámila v súvislosti s tým ďalšie podrobnosti, ktoré sa zjavne odzrkadlili aj na cene mincí ADA.

Fáza Alonzo Blue

IOG informovala, že k hardforku Alonzo dôjde v rámci viacerých fáz, ktoré boli rozdelené do farebných indexov. Prvá fáza má modré označenie (blue) a vyjadruje súčasnú fázu testnetu. Nasledovať bude biela a potom fialová fáza.

,,Práve sme spustili prvý alfa testnet, Alonzo blue (modrú fázu), ktorú podporuje malá skupina SPO, našich parketov a Plutus pionierov. Začal sa tak proces testovania (smart kontraktov) prvou skupinou,” oznámila IOG.

Alonzo Blue je absolútny základ programovateľných inteligenčných zmlúv. Má zahŕňať prácu s vybranými členmi kľúčových skupín, stake pool operátorov a Plutus pionierov, čiže vývojárov, ktorí sa zúčastnili vzdelávacieho kurzu s cieľom naučiť sa pracovať s programovacím jazykom Haskell a Plutus prostredím. Ich úlohou je testovať funkčnosť smart kontraktov.

V nasledujúcich týždňoch dostanú príležitosť testovať smart kontrakty aj vývojárske firmytakzvaní “alfa partneri”, ktorí si vyskúšajú vytváranie aplikácii pre oracle riešenia, decentralizované zmenárne, lending a borrowing platformy, stablecoiny, NFT či iné nástroje decentralizovaného financovania (DeFi).

Prevádzkový riaditeľ IOG Gerrard Moroney k tomu dodal, že cieľom testovania je vypracovanie dokumentácie, ktorá sa následne bude zdieľať so širšou skupinou a využije sa pre optimalizáciu prípadných problémov.

Fáza Alonzo White

Druhým medzi krokom bude zahájenie fázy Alonzo White, ktorá je veľmi podobná Alonso Blue, len s tým rozdielom, že príležitosť testovať smart kontrakty získa omnoho viac ľudí. Tí by mali dostať príležitosť pracovať už v prepracovanejšom a stabilnejšom prostredí, než je k dispozícii v rámci súčasnej fázy Alonzo Blue.

Vo fáze Alonzo White taktiež dôjde k integrácii off-chain komponentov vrátane backendu peňaženky. Alfa partneri si taktiež vyskúšajú svoje skripty v živom prostredí. Prinesie im to skutočné referenčné hodnoty a údaje o nákladoch pri využívaní siete.

Fáza Alonzo Purple

Fáza Alonzo Purple bude poslednou v rámci testnetu smart kontraktov. Zúčastniť sa jej údajne bude môcť každý prípadný záujemca. Pôjde o poslednú fázu pred záverečným hardforkom, ktorý dospeje k hardorku Alonzo na mainnete Cardano a dokončeniu éry Goguen.

Zaujímavé obdobie pre PoS smartchainy

Neexistencia smart kontraktov je obľúbeným predmetom kritiky tejto kryptomeny, ktorá je napriek tomu trojkou na trhu (ak nerátame stablecoin Tether). Je preto nutné priznať, že cena mincí ADA je do značnej miery naviazaná na veľké očakávania od budúcnosti.

Ak však vývojári naplnia sľub a  dodajú v septembri smart kontrakty, Cardano sa podľa všetkého stane z pohľadu hodnoty a počtu mincí zapojených do stakingu najväčšou Proof of Stake kryptomenou na trhu. Podobne vzrušujúce obdobie však čaká v nasledujúcom období aj ďalší mimoriadne ambiciózny smartchain Polkadot.

Poznámka: V čase, kedy sa objavuje mohutná kritika Proof of Work konsenzu ssúvisiaca s ekologickým dopadom ťažby Bitcoinu či Ethereum, to môže byť pre Proof of Stake kryptomeny, ktoré spustia svoje smart kontrakt riešenia, veľmi výhodné obdobie.

Hoskinson si rypol do kritikov

Kritikom, ktorí neveria, že Cardano dotiahne smart kontrakty do zdarného konca, adresoval Charles Hoskinson tweet, v ktorom im odkázal: ,,Takže teraz, keď už sú smart kontrakty na obzore, čo myslíte, čo bude ďalším typom urážok od našich trollov? Doposiaľ sme mali len peňaženku a blockchain duchov. Čo myslíte? Mali by sme usporiadať súťaž o najlepšieho trolla?,” spýtal sa komunity.

Na záver sa azda oplatí dodať, že Hoskinson je známy svojimi uštipačnými tweetmi a preto je nutné brať ich s nadhľadom. Cardano dodáva smart kontrakty naozaj dlho, no fanúšikovia tohto projektu veria dlhodobej vízii, nakoľko sú presvedčení, že v tíme pracujú ozajstné špičky z viacerých oborov od kryptografie až po ekonómiu. Cardano je vnímane ako akademický projekt a zrejme už najbližšie mesiace ukážu, či pomalšie tempo vývoja bolo dobrou stratégiou.

Zdroj: cryptoslate.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne