Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Predpovede pre Bitcoin: Ako ďaleko boli od pravdy Lee, Hayes, Novogratz, Roubini či McAfee?

Článok

Hayes, Lee, Novogratz
Hayes, Lee, Novogratz

Začiatok roka bol ešte v znamení veľkého kryptoboomu a známi investori a trhoví analytici sa doslova predbiehali v tom, kto vysloví senzačnejšiu predpoveď pre hodnotu Bitcoinu do konca kalendárneho roka 2018. Na rozdiel od ďalšieho rastu však prišiel silný bearmarket v znamení vytriezvenia z bitcoinového ošiaľu. Ako sa ukázalo, väčšina analytikov predpovedala pre BTC poriadne nerealistické hodnoty.


Sledujte nás na Facebooku

Lee je už opatrnejší

,,Sme unavení z toho, že sa nás ľudia pýtajú na cenové predikcie,” priznal 13. decembra Tom Lee, zakladateľ analytickej spoločnosti Fundstrat Advisors, ktorý je častým hosťom televíznych relácii na CNBC.  ,,Z dôvodu veľkej volatility kryptomien sme sa rozhodli, že už nebudeme poskytovať žiadne časové rámce na realizáciu férovej hodnoty (bitocinu pozn.red.),” uviedol.

Od Leeho ide o pomerne prekvapujúce vyhlásenie, pretože práve on sa počas tohto roka zviditeľnil viacerými silnými predikciami pre Bitcoin. Hneď v úvode roka uviedol, že BTC do konca decembra dosiahne hodnotu aspoň 25 tisíc dolárov a vytvorí tak svoje nové maximum. Túto predpoveď upravil až v novembri, kedy ju znížil na 15 000 dolárov. Naposledy uviedol, že férová hodnota Bitcoinu je aktuálne medzi 13 800 až 14 800 USD a smerom do budúcnosti môže byť okolo 150 000 USD.

Predpovedať hodnotu Bitcoinu sa snažili aj mnohí ďalší analytici a známi investori – zakladateľ BitMEXU Arthur Hayes, Mike Novogratz z Galaxy Digital, Kay Van-Petersen zo Saxo Capital Markets, Benjamin Quinlan z Quinlan & Associates či Nouriel Roubini, ekonóm, ktorý o sebe tvrdí, že predvídal príchod finančnej krízy v roku 2008.

TIP: Chcete investovať do viacerých kryptomien naraz? Prečítajte si tento článok

Hayes a Novogratz svoje predikcie menili

Arthur Hayes najprv v máji uviedol, že BTC dosiahne do konca roka cenu 50 000 dolárov.  Potom v júni vyhlásil, že cena najprv padne na 3000 – 5000 USD a potom sa odrazí k 50 000 dolárom ešte do konca tohto roku. V novembri už bol omnoho pesimistickejší, keď povedal, že cena bude pravdepodobne dlhšiu dobu medzi 2000 a 3000 dolármi, pričom sa neodvážil predikovať, kedy začne rásť, len dodal, že bude dôležité sledovať vývoj hodnoty bitcoinu v úvode roka 2019.

Mike Novogratz, ktorého spoločnosť Galaxy Digital kvôli tohtoročnému prepadu cien kryptomien prerobila vyše 130 miliónov dolárov, najprv v novembri 2017 uviedol, že Bitcoin do konca roku 2018 dosiahne hodnotu 40 000 dolárov. V októbri 2018 povedal, že sa bude pohybovať v závere roka medzi cenou 9 000 až 10 000 USD. V novembri zverejnil poslednú predikciu, ktorá mu zatiaľ vychádza – BTC sa podľa Novogratza bude nachádzať v cenovej hladine od $3000 do $6000, až kým do trhu nevstúpia nove peniaze inštitucionálnych investorov. Novogratz patrí medzi tých, ktorí majú veľké očakávania od spoločností ako Bakkt či Fidelity, ktore plánujú budúci rok vstup do trhu s kryptomenami.

TIP: 18 zaujímavých faktov o Bakkt sa dočítate v tomto článku

Kay Van-Petersen zo Saxo Capital Markers mal ešte odvážnejšiu predpoveď, keď v januári 2018 vyhlásil, že Bitcoin bude do konca roka stáť od $50 000 do $100 000.

Bude mať Mr. Doom opäť pravdu?

Benjamin Quinlan z Qinlan & Associates bol počas januárového ošiaľu okolo Bitcoinu omnoho pesimistickejší a napokon sa ukázalo, že bol pravde najbližšie. Už v januári totiž tvrdil, že BTC klesne do konca roka pod 1800 dolárov. To sa síce zatiaľ nesplnilo, no cena BTC je k tomu rozhodne bližšie, než k predpovediam ostatných spomenutých analytikov. Quinlan sa zároveň nechal počuť, že v roku 2020 bude stáť BTC len okolo 810 dolárov.

Ako predposledného tu máme Nouriela Roubiniho a.k.a. „Mr. Doom“, ekonóma z New York Univesity, ktorý je známy svojim veľmi negatívnym postojom ku všetkým kryptomenám. Na rozdiel od iných kritikov dokonca zachádza tak ďaleko, že za zbytočnú označuje aj samotnú technológiu blockchain. Roubini v júni tohto roku vyhlásil, že hodnota Bitcoinu bude časom veľmi blízko nule.

Prípad „McAfee“

Na záver sme si nechali Johna McAfeeho, kontroverzného autora známeho antivírusu, ktorý 29. novembra 2017 vyhlásil, že ak Bitcoin do konca roku 2020 nedosiahne hodnotu jedného milióna amerických dolárov, tak si v celoštátnej americkej televízii priamo pred kamerami zje svoj vlastný penis. Nuž McAfee je k tomu zatiaľ veľmi blízko. V čase písania tohto textu mu do “deadline” ostáva 708 dní. Bitcoin musí dovtedy pridať na svojej hodnote až 995 966 dolárov.

Zdroj: bloomberg.com, Twitter

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na FacebookuTelegrame, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme. 

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.