Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Polkadot (DOT) aktualizoval svoju roadmapu. Letia DOT aj “testnet” Kusama

Článok

polkadot
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Oficiálna stránka kryptomeny Polkadot (DOT) aktualizovala svoju roadmapu týkajúcu sa ďalších krokov vedúcich ku kompletnému spusteniu jej ekosystému. Reakcia bola viac než pozitívna, keďže hodnota tokenov DOT sa dostala prvýkrát v histórii nad 30 dolárov. Medzitým sa darí aj takzvanému “ostrému testnetu” Polkdot s názvom Kusama (KSM).

Čo prezrádza aktualizovaná roadmapa

Ako informoval portál Cointelegraph, k aktualizácii roadmapy Polakdot došlo už v pondelok. Najznámejší kryptoportál zároveň zmieňuje velmi optimistický scenár, podľa ktorého by sa mohla táto sieť dočkať svojich prvých parahcainov už v prvom kvartáli 2021.

Parachainy sú zjednodušene povedané špecializované blockchainy na konkrétne účely, ktoré majú svoje vlastne vývojárske tímy a k srdcu ekosystému Polkadot s názvom Relay Chain sa pripoja v prípade, že vyhrajú aukciu a získajú svoj slot na 6, 12, 18 alebo 24 mesiacov.

Čo je to Polkadot (DOT)? Kde sa dá kryptomena DOT kúpiť?

Tieto parachainy sa zameriavajú na konkrétne problémy. Jeden môže slúžiť na budovanie mostu s Bitcoinom či Ethereum, druhy na písanie smart kontraktov, ďalšie na DeFi sektor či oracle problém (a podobne). Celkovo by takýchto parachainov malo byť na Polkadot časom až 100.

K prvým parachainom vedú tri fázy

V súčasnosti však k Polkadot ešte žiadny parachain pripojený nie je. To znamená, že táto kryptomena zatiaľ nevie žiadne smart kontrakty, nevie sa spojiť s Ethereum či BTC a nebudujú sa na jej plecia žiadne DeFi projekty. Aktualizácia roadmapy sa preto pochopiteľne stala stredobodom pozornosti Polkadot komunity.

Vyplýva z nej, že plán je rozdelený do troch hlavných etáp. Tou súčasnou je prostredie s názvom Rococo testnet, v rámci ktorého môžu developeri testovať systém pre komunikáciu medzi rôznymi parachainami. Používa sa na to mechanizmus s názvom Cross-Chain Message Passing-lite (XCMP-lite), ktorý umožňuje parachainom posielať si medzi sebou tokeny a tiež rôzny iný obsah skrz zmieňované srdce ekosystému Relay Chain.

Rococo testnet funguje už od augusta 2020, ale ešte nie sú dokončene všetky jeho komponenty – patria medzi ne napríklad tie, ktoré majú riešiť možné spory či spôsob decentralizovaného hlasovania. Keď sa tieto veci dokončia, čo sa predpokladá čoskoro, príde na rad fáza číslo dva za pomoci akéhosi „ostrého testnetu” Polkadot s názvom Kusama.

Kusama (KSM) je kryptomena, do ktorej môžete investovať aj teraz, a ide vlastne o niečo medzi testnetom a skutočnou samostatnou blockchain sieťou. Označovaná je preto častokrát aj ako “canary Network” Polkadot. Je to akoby osobitný ekosystém, ktorý má veľmi podobné základy ako samotný Polkadot, no vyznačuje sa vyššou toleranciou pre experimentovanie. Inak povedané, tí, čo používajú Kusama, sú si vedomí, že môže dôjsť počas testovania k možným problémom. Nuž a Polkadot vo fáze číslo 2 vlastne použije Kusamu, ktorá pracuje už v ostrom prostredí na to, aby všetko otestoval, kým dôjde k príchodu parachainov na samotný Relay Chain Polkadot.

Inak povedané, parachainov sa Polkadot dočká v momente, keď vývojári dospejú k názoru, že na Kusama bežia parachainy bezchybne a celý proces ich schvaľovania prebehol bez komplikácii.

Objavili sa aj problémy

Konkrétne dátumy vývojári Polkadot v roadmape nezmienili, no pripojenie prvých parachainov sa spomína už v prvom štvrťroku 2021, čo sa javí byť ako extrémne optimistický odhad aj vzhľadom na to, že na testnete Rococo sa objavili komplikácie. Jeden z parachainov mal uviaznuť v pondelok okolo [21:00] HTC na bloku 1036 a údaje z HigHub naznačujú, že došlo k významnému “incidentu stability“.

Alexi Melikhov, ktorý je generálnym riaditeľom jedného z najväčších favoritov na jeden z prvých parachainov Polkadot s názvom Equlibirum povedal, že systém si vyžaduje úpravy. Napriek tomu je však optimisticky a doplnil, že aj na základe predošlých vyjadrení hlavného autora Polakdot Gavina Wooda očakáva, že už čoskoro sa dočkáme prvých aukcií DOT, ktoré budú vlastne súbojom o to, ktoré parachainy sa pripoja k Relay Chainu ako prvé.

Kusama zažíva zlaté časy

Vyššie spomenuté informácie majú blahodarný vplyv aj na rast hodnoty kryptomeny Kusama (KSM), teda oného zmieňovaného “ostrého testnetu” Polkadot, z ktorého sa však môže vyvinúť samotný ekosystém nezávislý od Polkadot siete.

Kusama je rovnako ako Polakdot postavená na Substrate frameworku, teda vývojárskej súprave pre budovanie blockchainov pre Polkadot a v konečnom dôsledku sa môže stať domovom pre projekty, ktoré si nenájdu svoju cestu priamo na Polkadot ekosystém.

Skutočnosť, že Kusama bude testovať parachainy skôr než samotný Polkadot, nahráva pozitívnemu sentimentu okolo tejto kryptomeny. Podčiarkuje ho nielen rast ceny, ktorý prekonáva historické maximá, ale aj zvýšený záujem o túto kryptomenu na sociálnych sieťach.

Len pre ilustráciu, Kusama sa pred mesiacom obchodovala za menej než 100 dolárov. Aktuálne je na približne dvojnásobku tejto hodnoty (197 USD).

Zdroj: cointelegraph.com, cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.