Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Polkadot Decoded sa blíži. Parachainy na Kusama a DOT už čoskoro?

Článok

polkadot
medium.com

Kryptomenu Polkadot (DOT), ale aj jej canary network Kusama (KSM), čo je akýsi ostrý testnet tohto podrobne sledovaného smartchainu, čakajú veľmi zaujímavé dní. Medzi 19. a 20. májom sa totiž koná tzv. Polkadot Decoded, akcia, na ktorej by mohli byť zverejnené mnohé dôležité informácie o vývoji týchto projektov.

Najväčšia pozornosť komunít okolo PolkadotKusama sa bude pochopiteľne sústrediť na novinky týkajúce sa prvých slotov (aukcii) o tzv. parachainy na blockchaine Kusama. Príchod prvých parachainov na Kusama by bol totiž jasným signálom, že toho istého sa v dohľadnej dobe môže dočkať aj samotný Polkadot.

Ako bolo zmieňované už v úvode, Kusama funguje v pozícii akéhosi ostrého testnetu Polkadot. Prvé aukcie a spustenie parachainov sa teda udejú práve na nej a ak bude všetko prebiehať v poriadku, na rad príde Polkadot, na ktorom už musí všetko fungovať absolútne bezchybne.

https://twitter.com/Polkadot/status/1391844394186252289

TIP: Viaceré podrobnosti o kryptomene Polkadot sa dozviete v našom profilovom článku.

Parachainy dodajú projektom reálne využitie

Prvé parachainy na Kusama a Polkadot sú nesmierne očakávanými záležitosťami. Obom blockchainom totiž dodajú nove funkcionality od smart kontraktov, cez prepojenie s inými blockchainami (napr. Ethereum), DeFi až po zaujímavé prvky súkromia. Každý parachain sa špecializuje na jednu konkrétnu vec, no vďaka tomu, že bude pripojený k jadru Polkadot (respektíve Kusama) získava interoperabilitu s ostatnými projektmi v sieti. Vznikne tak robustný ekosystém, ktorý bude mať množstvo špecializácii a popri tom by mal výborne škálovať, spolupracovať a ponúkať lacné transakcie. Zjednodušene povedané, keď prídu parachainy na Polkadot, ekosystém tejto kryptomeny sa stane priamou konkurenciou Ethereum či Binance Smart Chainu.

Pokroky na poslednú chvíľu

Ešte nedávno to vyzeralo tak, že počas Polkadot Decoded (19.-20.5.) nedôjde v súvislosti s parachainami k zásadným oznámeniam. Na GitHube vo vlákne, ktoré zverejnil samotný hlavný predstaviteľ oboch projektov bývalý rešpektovaný vývojár Ethereum Gavin Wood, totiž niekoľko týždňov svietil zoznam mnohých nedokončených bodov, ktoré je nutné dorobiť, kým môže dôjsť k samotným aukciám a spusteniu parachainov. Najnovší update z piatka 14. mája však naznačuje, že väčšina veci je už hotová.

K téme sa vyjadril vo Facebook skupine Polkadot CZ/SK aj ambasádor Polkadot pre Českú republiku Petr Menšík, ktorý optimisticky naznačil, že veci sa posúvajú správnym smerom. ,,Úprimne mám dojem, že aukcie máme fakt za dvermi a začínam veriť, že na Polkadot Decoded sa naozaj dočkáme oznámenia”. Zároveň vymenoval dôležité pokroky vo vývoji:

  • Kód pre aukcie, crowdloans a parachainy je hotový a nasadený na Kusama (vo verzii 9.1.0).
  • Prvý reálne bežiaci parachain na testnete (Westend)
  • Niektoré projekty sa už zvládli registrovať ako parachain priamo na Kusama sieti (je to nutná vec k získaniu parachain ID, ktoré sa potom použije v aukcii)

Zdroj: facebook.com, github.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne